Atlantic ("elektro grijanje")

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Oct 14, 2009.

  1. wizard

    wizard Aktivista

    Joj, moj lapsuz. Čitajuči zadnji post, brzinski preletio i mislio da je priča o inverterima (klima koja može da grije i na hladnijim temperaturama).Sorry!!!!
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Prijatelj uzeo 3 konvektora. Jedan je 1.5, drugi mislim jači (mozda 2) i treci je neki za banje. Modza pola kilovata.

    Kuca je jako hladna generalnu.. u biti, ono sto je najveci fazon, konvektor se ne gasi. Zanci taj od 1.5 kilovata, sto je u njegovoj sobi, nastiman je ako se ne varam, negdje na pola, i kaze da se nije gasio.

    Sada je lako iracunati koliko ce mu doci struje. Bojim se puno.

    Neka me neko ispravi ali, grijaci ne rade na razlicitim temperaturama. Znaci, ako je upaljen, temperatura mu je recimo 100C, i to je to. Nema veze dal je na konvektor podesen na 2-3 ili na 15-20. Razlika je samo u odrzavanju temperature. ako je recimo na 2-3, trazena temnperatura oko 20C, konvektor ce recimo raditi 3min i ugasit ce se kada postigne tu toplotu. Ako je nastiman na nekih 15, trazena temp recimo 35C, radit ce recimo 1h dok ne ugrije zadovoljavajuce.

    Poenta je da je konvektor stalno upaljen sto mu ne igra ulogu dal je na 2-3 ili na 15-20 (ne znam koliko "nivoa" ima).

    I jos nesto. Konvektro koji je on uzeo ima neki filter. Ko voli da konzumira cigarete, nije preporucljivo. Pise u prospektu a i on primjetio da mu se žuti a ima ih tek par dana.

    Kada mu dodje racun za 12 mjesec, izvjestim koliko je odprilike jer ih je kupio oko petnaestoga ovoga mjeseca.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ma kakav mrtvi filter... to nek odmah izbaci, može samo da smeta protoku zraka :)

    ja pušim ko smrad u sobi, bez filtera, bez ičega... tu i tamo okrečiš i bog te veseli :D
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Al cudi me to sto je zuto. Ok, uvlaci ono taj dim.. cirkuliše zrak, ali ako je za tako kratko vrijeme pozztilo, sta ce biti nakon zime aktivnog korištenja. Odnosno ..sta radi taj filter ako ne fata taj "dim", izmedju ostalog.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    pa kažem ti - blokira airflow.

    imam istu peć već valjda 3-4 godine na istoj poziciji i isto puno pušim i nikome ništa.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Prijatelju dosao racun. Nekom grubom računicom izadje 200KM mjesečno samo za grijanje.

    Treba uzet u obzir da kuća još nema fasade pa je dosta hladna.
     
  7. pac

    pac Komšija

    Zna li neko šta je trenutno bestbuy što se tiče konektora mislim na neki model ili marku.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Atlantic ("elektro grijanje")

    Penny u Velesicima drzi Boschove. Neki dan uzeh 2.5KW, 161 KM. A prosle zime je taj isti bio preko 200 KM, pa ak si kontao uzimat -uzmi dok jos nije stigla zima

    Prosle zime sam uzeo jedan od 2KW, extra ugrije sobu.

    Ps: kaze se konvektor, ne konektor :)
     
  9. pac

    pac Komšija

    Re: Atlantic (

    Hehe dzaba kod ovih pametnih telefona nije nista pametno a najmanje automatsko ispravljanje.

    Kako te sluzi ovaj Bosch?
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    Inventar klima je bolje rješenje.
     
  11. pac

    pac Komšija

    Posto je to kino?
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    1000 i više al fora je sto klima troši kilowat a daje 4kw u vidu toplote. Možeš uzet i.više unutrašnjih jedinica al to je sad 2,3k KM
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovaj Bosch super sluzi, zagrije spavacu sobu (oko 12 kvadrata) u roku od 5 min. Al ako otvorim vrata sobe on kao da nije ni upaljen. Znaci bas moras pazit da ganjas snagu naspram kvadrature. Ja sam uzeo 2x 2.5KW za dnevnu.
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    Takođe ako nemate dobru stolariju i izolaciju zidova nemojte dzaba uzimat na struju da se grijete. Jedino ako ste u sredini zgrade ili ono tipa imate 1 vanjski zid itd. Ja grijem 2 sobe od ukupno 35m2 grijem sa 1 konverterom2kw i 1 obicnim radijatorom od 2.4kw i potrosimo samo na ta 2 uredjaja izmedju 100-150KM al se brat bratu smrznemo /NEMA IZOLACIJE
     
  15. pac

    pac Komšija

    U stanu mi je inace poprilicno toplo zimi skoro pa se i ne mora grijati, imam samo jedan vanjski zid. Mislio sam jedan manji konvektor uzeti kako bi se dnevni boravak malo ublazio. Vedo hvala na infu bitno mi je da konvektor ne grije u prazno tj. da je efikasan. Mujka također hvala na infu ali mi je 1000 puno trenutno a i ne treba mi klima.
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hajde reci da ovo nisi rekao :D prema jednom od osnovnih zakona fizike, tj. zakonu koji kaze da se energija pretvara iz jednog oblika u drugi i ne moze nastati iz nicega niti nestati. prema tebi, ta 3kw su nastala iz nicega :D
     
  18. pac

    pac Komšija

  19. Mujka

    Mujka Komšija

    Re: Atlantic ("elektro grijanje")

    Dobar pravo ja sam prezadovoljan. Radi dizajna soba se začas ugrije nekako zrak struji u sobi i ne zaprlja zid iznad. Lahko je da se montira. Kodta negdje oko 200KM [​IMG][​IMG]

    Edit kolins m.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance
    Radijatori tipa ovaj norveški ili ovi konvertor imaju COP 1 a klima od 1000KM ima COP 4 ili više.
     
  20. pac

    pac Komšija

    Nije plastika gdje izlazi topli zrak potamnila?

    @Vedo kakva je situacija kod tebe ke li se ista boja promijenila na dijelu gdje izlazi topli zrak? I kakva je situacija sa zidom iza konvektora?