Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mercedes E240 i E270CDI, benzin trosi oko 15l dizel oko 10l....
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Upravo ovo sto ja govorim, na tezem autu i na vecim motorima se to osjeti. A ista snaga. :D A evo i jedan primjer gdje mali dizel nema smisla, sluzbeni polo 1.4 TDI sa 75PS kombinovane voznje trosi vise od golfa 4 1.9 TDI sa 105PS.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To stoji, i za male benzince i dizele, moras ih vise tjerati u vece obrtaje i time skace i potrosnja. Samo nemogu skontati kako su u novom Sciroccu 1.4 benzinca uspjeli izvući oko 160KS, strasno. :D
    Sad neznam kakva je situacija sa novim 1.6 TDI motorima, mislim da bi oni trebali biti najbolji sto se potrosnje tice, pogotovo bluemotion modeli.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Honda crx iz 1988 iz 1.6 atmosferca izvlacila 160KS, takoda to nije nista novo. VW 2.0TDI bez turba je obicna dizelcina sa 70KS, sa turbom 170KS. Opel insignia 1.8 turbo 180KS a bez njega cca 120KS. E sad koji je motor "nategnutiji"?
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    S modernim ubrizgavanjem, kompjuterima i silnim turbinama nije problem izvuci snagu. Problem je sto ti motori ne traju.
     
  6. kio

    kio Komšija

    Pa normalno je da se radi downsizing. 60 tih, 70 tih pa cak i 80 su se pravili kvalitetniji automobili, bila manja servisna podrska. Prave se namjerno manji motori sa turbacima radi "eko normi", dolazi do masovne ekspanzije stanovnistva pa je sve vise i vise automobila. Ali danas najvise profitiraju servisne mreze, gledao sam neki dan dijagram koliko razlicitih proizvodjaca ucestvuje pri sklapanju a4 ili a6 modela. Pa za poluditi, Bosch, Hella, dok nadjem postaviti cu.
     
  7. hamo pipa

    hamo pipa Komšija


    Drug, prodam ti ja svoju Xantiu, 1.6 benzin sa sekvent plinom, klima ispravna, uradjeno veliki servis, disk pločice, sve ispravno, registrovana do juna 2014. Cijena 3.500 KM i dat cu ti garanciju 6 mjeseci na motor i hidrauliku.

    Auto nije neki trkac, ustvari je i lijen za benzinca ali je izuzetno izdrzljiv motor.

    Sad ce pitanja u cemu je fol?

    Fol je da ces vjerovatno voziti auto dugo jer se slabo prodaju, a uopšte nije skupo za održavanje. Sto ga ja prodajem, zato sto hocu C5 :)
     
  8. anel007

    anel007 Komšija

    opa ganja se veliko, novi/stari?

    karavan verzija novog je bombonica 8)
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pogledaj video,iz 2.0 cetverocilindrasa izvuci ovolike konje :D...355 HP
    http://www.youtube.com/watch?v=VZ7g8AtmYm4
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  10. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Jeste, ali ne mogu dotle dobaciti. Ganjam stari 3.0 V6 ili dizel 2.0 HDI, al prvo prodaja postojeceg.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @zippoo Ovo auto je tunirano u fabrici koja je namijenjena samo za to, tuniranje. Ima i japanaca sa 1000KS u 2.8l motoru, nije to to. Prica je bila o malim motorima, znaci nisam vidio serijski 1.4 motor koji je fabricki toliko nabrijan.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako mislis 'tunirano'? Pa i taj Merc je auto za serijsku proizvodnju, nije aftermarket tuniranje gdje se samo unakazuje auto.

    3.0 V6? :D
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ne kontam ovu kombinaciju upitnik i smajli.

    Jesi htio nesto da pitas ili samo smješko?
     
  14. anel007

    anel007 Komšija

    doduse nisu to ni male pare, da sam na tvom mjestu ja bih ganjao kakvu naftaricu i ako ce ti pomoci rodjak se konstantno zali da mu fali konja (ovaj novi model je u pitanju, karavan sa 2.0 HDI motorom) :)
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nisu losi dizeli, imao sam razne, cak i TDI u koji se 90 % Bosanaca kune, ali fakat je benzin laksi za odrzavanje i ljepsi za voznju. Zbog toga bih ganjao 3.0 V6 sa 208 veselih konjica, postavio sekvent i uzivao u voznji. Motor je dobro poznat, ugradjivao se u Peugeot Coupe, Citroena, Lagunu a cak su i Porche-ovi inzinjeri radili na njemu u ovoj zadnjoj verziji sa 24 ventila. U biti u pitanju je ceif pa tu logika i nije puno bitna :)

    A ako ne prodam Xantiu mozda kupim i kakvog oldtimera pa ceif prebacim na njega. Puno je opcija u igri ali jedno znam, bice hidraulicar :)
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ljudi budimo realni, benzin se samo isplati onome ko ode sa familijom na izlet i tako to, i rezervisan je za one sa dubokim džepom, ako će ga svakodnevno voziti, meni se sigurno ne isplati prelaziti 35 kilometara dnevno beznicem..
    Mali benzinski motori, potrošnja naglo raste, slab obrtni moment (nismo u Holandiji), Benzin je trenutno preskup u odnosu na cijenu i efikasnost dizela, itd.
    Održavanje je jedino lakše kod benzinaca, a sve ostalo je negativno. A ako ćemo malo pogledati procenat zastupljenosti motora u novim vozilima, dizel dominira od najniže do najviše klase.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zastupljenost ne govori nista. Golf 2 je vjerovatno najzastupljeniji model na putevima, ali to sigurno ne znaci da je najbolje auto. A i taj podatak koji iznosis o zastupljenosti uopste nije tacan. U klasi malih auta sa motorom zapremine do 1,5l, benzinci su daleko popularniji, sto je upravo ono sto sam ja rekao gore. I ne znam sta tebi predstavlja obrtni moment, ali daleko je vazniji podatak na koliko obrtaja je dostupan maksimalan obrtni moment, nego koliki je on ustvari. U osnovi veci obrtni moment znaci laksi start i bolja medjuubrzanja, a ne manju potrosnju na brdovitom balkanu. I kad kazes odrzavanje je lakse kod benzinaca, a sve ostalo je negativno, sta je to negativno? Ja bih rekao da je samo potrosnja na strani dizela (uz obrtni moment), a sve ostalo je negativno.

    Nekako mi se cini da si ti svoje dojmove stekao poredeci 1,9-2litarske dizele sa 1,3 benzincima.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma


    Zar postoje 1.2, 1,3 litarski dizeli u masovnoj proizvodnji. Možda u motokultivatorima.
    Znači proizvođači forsiraju kompleksniji i skuplji motor, vjerovatno zato što je gori od benzinca.
    Najmanji dizel koji je trenutno aktuelan je 1.6 TDI motor sa comonrailom.
    Ja govorim o motorima iste snage, recimo 55-65kW, u mnogome je efikasniji dizel motor. A naravno poredim upravo taj obrtni moment, normalno da veći obrtni moment na manjim obrtajima upravo glavna prednost dizel motora koja direktno utiče na potrošnju..

    Sad je gorivo luksuz, pogotovo ko pređe preko 15k, sračunaj pa ćeš vidjeti da se dizel isplati.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ocito nisi Tale cuo za 1.3Multijet, 1.2TDI (VW-ov), 1.4TDCI (Ford/PSA) ili cak stari pumpa-dizna 1.4TDI...

    Porediti turbodizel sa atmosferskim benzincem nije fer. Imaju i turbobenzinci, iz 2000ccm izvuku 355KS pa ti vidi. Dizeli imaju veci obrtni moment u odnosu na snagu, imaju i u pravilu vecu kubikazu nego benzinci.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Uz ovo sve sto sam rekao, jos svakako treba uzeti u obzir da ces benzinca u boljem stanju i sa manje kilometara na satu uvijek platiti 1-1,5k manje. To je dovoljno za tip top plinsku instalaciju sa atestom i vozis se jeftinije nego na dizel.