Battlefield V

Discussion in 'Igre i konzole' started by EL NINO CFC, Jan 16, 2018.

Tags:
  1. NAILS

    NAILS Moderator

  2. NAILS

    NAILS Moderator

  3. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Prejako i pretuzno :D
     
  4. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Svaka čast na kreativnosti. Vjerujem da je i razvojni tim krajnje kreativan ali kada imas seljačine na vrhu koje imaju $$ umjesto očiju onda dobiješ nakaradne poluproizvode.
    Na žalost ništa ih u ovih dvije godine nije opametilo, ni pad dionica niti nezadovoljstvo kupaca. Opet su podmetnuli novo smeće kupcima čitaj "Anthem". Preveliki potencija iskorišten na najgori mogući način...
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    The update is now live on all platforms:

    • Monday, 3/4/2019
      • This Week in Battlefield V - What you're reading right now! An overview of this week's news, blogs, content, and more.

      • Battlefield V Chapter 2: Lightning Strikes Update #4 Notes

      • Battlefield V Chapter 2: Lightning Strikes Update #4 Deploy Schedule

      • Combined Arms Company Coin One-Time Grant - We’ve been working on the issue which would sometimes cause players to not receive Company Coins after completing a mission within Combined Arms. This issue is fixed but only works for players that had not previously completed the Co-Op missions. Due to this, we rolled out a one time grant of Company Coin to all players who were affected by the issue.
    • Tuesday, 3/5/2019
      • Weekly Community Highlight – Best Only in Battlefield Moment of the Week**-** Hot new OIB moment coming in with a new weekly winner! Think you’ve got a winner? Send it our way on any of the Battlefield channels. Each weekly featured clip will be awarded a Best Community in the World emblem!

      • Last Chance for Weekly Mission Reward - Give the ToW Mission a final push if you haven't completed it yet.

      • Rush - The core mode, Rush, has returned for Battlefield V.

      • DICE Friends Community Nominations End

      • RELEASE: Battlefield V Chapter 2: Lightning Strikes Update #4

      • DISCUSSION: Battlefield V Chapter 2: Lightning Strikes Update #4
    • Wednesday, 3/6/2019
      • Battlefield V Quality of Life Tracker - Our Devs have confirmed fixes on some of the top issues, so make sure to check out the updated wiki page on Wednesday to see what's fixed, what's new, and what the status is of ongoing issues.

      • Chapter 2: Weekly Event Tips
    • Thursday, 3/7/2019
      • DISCUSSION: Gadgets & Equipment - Let's talk gadgets - what completes your loadout to make you a better team/squad player, what is missing?

      • Chapter 2 Event 5
    • Friday, 3/8/2019
      • Weekly Debrief - Your one-stop destination for all the blogs, videos, and major news that happened in the week, with a comprehensive Q&A with our DICE developers using feedback collected from the Battlefield Twitter, Reddit, Discord, and Forums.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Rush je solidan. Za sad mi se svidja. Otkljuco sam sebi novi avion Kumarca 6.

    Dosle su nove stvarcice koje squad lider moze pozvati: artiljerisko bombardovanje, i dimna podrska. Artiljerijsko bombardovanje je cool i balansirano rekao bi da treba i buff malo.
     
    Last edited: Mar 7, 2019
  8. NAILS

    NAILS Moderator

  9. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Firestorm trailer izgleda super.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    25. Marta. 64 igraca. Bit ce solo, duos i squads. Sve skinove za vojnike koje imas na MP moces koristiti na Firestorm. Ima tenk (ne znam kako se dobije, uzme), ima artiljerijsko bombardovanje koje igrac ispaljuje a koje dobije u kutijama (pretpostavljam rijetko da je). Ima amfibiski autici. Halikopteri (onaj njemacki prototip cini mi se iz 1944te).

    Meni izgleda prilicno dobro. Criterion cini se da je uradio dobar posao, ali valja cekati pa probati prvo. Uskoro,
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Zna li se velicina mape ?
     
  13. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Nisu rekli. Kao dodjite iduce sedmice da vidite. Valjda ce opet organizovati ovako neku prezentaciju sa gameplayom. Barem sam tako skontao.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Smaraju previse za obicni gamemod. Hajpaju sa malim klipovima iz današnjeg trailera skoro mjesec dana.

    Mislim da je i ovdje EA zayebao. Battle royale treba spasiti BF5 (sad story) a oni pustiše apex legends.
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Apex top

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Jucer su izbacili trailer da najave danasnji trailer. Ko god im radi PR radi uzasan posao. Lol

    Ali svejedno sam uzbudjen da vidim kakav je gameplay.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Uzeo i ja BF 5. Uletim u partiju, dok cekam kao pjesadija countdown ne mozes se kretati, ali protivnicki tenk moze i sve nas pregazi. Valjda bug neki.
    Ne mogu da vjerujem da takve banalne propuste imaju i nisu ih jos rijesili. Igra je izasla prije pola godine...
     
  18. Piroman

    Piroman Komšija

    Na izlasku je bila slična situacija sa avionima, tj. čim se svi spawnaju i krenu iz baze, protivnički avioni samo moraju zasuti iste i odmah mogu pokupiti po 10-15 eliminacija minimum, znači žalosno kako na to nisu obratili pažnju a tek ga nedavno ispravili tj. avioni ne mogu odmah na početku mape zasipati nego sada ima delay...mada kasno po meni, raja se već osula totalno. A i gdje neće, kada šutaš uvijek iste mape već pola god., jednostavno dosadilo.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije to zbog istih mapa. Caspian i firestorm smo igrali četiri godine.
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    cak i sad ako se uleti caspian se obavezno odigra

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk