BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd uhar je i 1Mb al ne vidim zasto ne bi digli na 2 ako moze.
     
  2. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Može do oko 3 Mbps uz korištenje Annex M modulacije, a to neće ići svuda. Mislim da će i netFlat i Moja TV paketi ostati na 512 Kbps (zvanično), mada će neki (a to ste mogli vidjeti i kod nekih forumaša koji su postali rezultate ST-a) imat i nešto viši upload.

    VDSL je taj koji će ponuditi veće brzine i u upstreamu.
     
  3. kio

    kio Komšija

    Drustvo, prije sam mogao uci u postavke modema, TP link od Moje TV. Sada kako sam promjenio comp, i napravio novu konekciju (win 7), kada ukucam u browser
    Code:
    192.186.1.1
    , nista ne bude. Da li moram unijeti ponovo, getaway :) od modema. Sorry na OFT.

    Biti ce super ukoliko Moja Tv ode na 5 mbit, jos ako bude pojeftinjenje usluge aaaaa :)
    Jedina briga, jeste da li ce parice moci da podnesu to.
     
  4. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Probaj s ručnim unosom adresa, dobre su ti šanse da uspiješ ući.

    Moći će parice, velik broj njih. Neke neće, one koje ne budu mogle neće ni dobit povećanje (korisnici će svakako o svemu biti obaviješteni).
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    trebas ukucat 192.168.1.1
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    [​IMG]

    Ovo je kod mene na modemu. Pise znaci attainable ~4200kbps, ali kad racunam na onom linku sto kolega stavi dobijem vece vrijednosti.

    [​IMG]

    Ali ovaj donji broj, approximate distance nije bas najtacniji, jer imam nesto malo ispod 800metara zracne linije, sto je mozda nekih 1000-1200 metara prave udaljenosti. Mogu malko nastimati, pa kad stavim veci Cable loss, recimo 17-20, dobijem malo realniju udaljenost, ali i dalje skoro pa iste brzine, 8Mbit za ADSL, i preko 20 za 2+ :)

    Sad, da li ovo znaci da mi je parica losa? Ili nije definitivno ovo sto modem pokazuje, mozda mogu oni "pustit" jos signala ili tako nesto uraditi? Ako jeste ovo prvo, tj losa, ima li kakav postupak ili proces zamjene ili poboljsanja, da se na vrijeme pripremim? :)
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    vjerovatno losha parica. ja sam na poslu imao jednu takvu. parica je skroz je kratka, ali negdje je otisla izolacija, i jednostavno net pucao. dosla, i izmjerili otpor, sa otkacenim DSLAMom , oko 330GOHm-a, a mora da bude beskonacan otpor tj. 999GOhma. Cim nije beskonacan, znaci da ima dodir sa zemljom, i to je problem.....
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kod mene je Line Attenuation = 10.5 (valjda to treba da gledam).

    Evo rezultat u onom kalkulatoru, sad ne znam koji treba da gledam ADSL ili ADSL2+ vrijednost u kalkulatoru. (modem prijavljuje da je Line Mode = ADSL2+ ).

    [​IMG]
     
  9. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    @AhmeT: Imaš jako niske vrijednosti SNR koje povećanjem brzine još više opadaju, pa bi to moglo predstavljati problem. No taj podatak zavisi od mnogo čega (dakle ne mora biti loša parica razlog niske vrijednosti SNR-a) i vjerovatno se može popraviti (u to ne ulazim, to će znati tehničari koji ti budu vršili mjerenja, tj. pripremu parice za eventualno povećanje brzine). Meni se čini da ti je parica manje-više u redu. ;)

    Na brzinu (kao i na podatke tipa SNR, Attenuation i sl.) utiče dosta parametara (od profila, konfigurisane snage i sl., a što opet zavisi od toga kakvu uslugu korisnik ima). Kad pogledaš tvoj SNR (6.2) rekao bi da je jako, jako loš (ako se vodiš nekim teoretskim pravilima). U praksi, on se mijenja u skladu s postavkama, pa ti sa takvim SNR usluge mogu radit sasvim ok i bez problema, kažem opet u zavisnosti od toga kakvu uslugu korisnik ima.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zna li neko gdje se ovo nalazi na tp link routerima
     
  11. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Čim otvoriš stranicu 192.168.1.1 imaš tu informaciju (na dnu). Ili ideš Status > Device info
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Aladdine kakva je kod mene linija sa ovim vrijednostima, ja sam poprilično daleko oko 2,5km
    [​IMG]

    Jos jedno pitanje, do skoro sam imao modem sa samo Anex M međutim nakon nekih radova, nestalo je interneta i meni i par komsija, onda su nam zamijenili modeme.
    tako da nema vise anex M, samo radi na anex A.
     
  13. zdici

    zdici Aktivista

    Kad se kupuje ADSL modem/router sta se vodi racuna prilikom svakog ADSL modema/routera da li je Annex A ili Annex B
    Zasto? jer Annex A je za analognu telefonsku liniju (POTS), a Annex B je za digitalnu telefonsku liniju (ISDN). To se obavezno mora voditi racuna prilikom kupovine ADSL modema/routera. Vecina nas ovdje na forumu koristimo analognu telefonsku liniju (POTS) a ima i onih mali broj koji imaju digitalnu telefonsku liniju (ISDN).
     
  14. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hvala Kolinse i Aladine.

    Sigurno da moja parica nije nesto posebno, mislim da je ok ovaj dio van kuce, ali je unutra bas ruzno spojeno. Kroz krov ulazi na tavan, pa tu kroz ona vrata tavanska /haha/ ide uz zid, pa niz stepenice, pa iza nekih komoda i onda ide u splitter, a i tu je nekako na zice spajano, pravo cudno, ostala ona neka rana poslijeratna instalacija i to tako i dalje fercera :)

    Kod komsije se isto povezah, kuca do kuce, i stanje mu je ovako:
    [​IMG]

    Ima mojuTV on, pa je valjda zato jaci signal pusten, a instalacije van kuce su nam otprilike iste, ide preko iste bandere.

    Nek povuce 5Mbita i taman, ne treba vise :)
     
  15. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Nije baš sjajno, da se razumijemo. Podaleko si od DSLAM-a, pa je pitanje kako će sve funkcionisati sa povećanjem. Koji je ovo paket (paketi)?

    Nema veze, Annex M je tu samo da malo "pojača" maksimalan upstream, na uštrb downloada, ako za tim ima potrebe.

    @AhmeT: Loši spojevi svakako da mogu pridonijeti problemima na liniji pa ne bi bilo loše da to nezavisno od Telekoma preurediš kako valja. Što manja dužina sa što manje spojeva bi bilo dobro napravit, uz dobar kvalitet kabla. To svako u kući/stanu može napravit.

    Btw, kod komšije je SNR u downstreamu katastrofa loš, iskreno ne znam ni kako to radi (ali ako radi, dobro je :D).
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    moja tv net. za sad nemam problema.
    Pa sta ce biti ako ljudima bude problema ?
    Imam ja i ADSL 2+ modulaciju ali je ne koristim jer na G.DMT imam bolji ping u igrama :D
     
  17. civil

    civil Aktivista

    C/P sa klix-a: http://www.klix.ba/forum/bhtelecom-all- ... 10275.html

    Evo logovao sam se na forum samo da podijelim info s vama u vezi najavljivanog povecanja brzina. Inace redovni sam citatelj KLIX-a i veliki pozdrav svim forumasima i urednicima.
    Sve ovo navedeno ispod ce da krene uskoro - tj. 30 dana od dana objavljivanja u sredstvima javnog informisanja. Ova odluka je donesena 25.12.2012 na 114. sjednici.

    Adsl mijenja naziv u xDSL.
    Sve navedene cijene su bez PDV-a.
    Koristenje WIFI modema BH Telecoma se naplacuje 0.85KM-mjesecno (bez PDV-a) za sve pakete osim za paket netflat Biz. Pretplatnici usluge xdsl imaju mogucnost da koriste vlastiti modem, a koji je kompatibilan sa BIHnet mrezom.
    Paket Cijena mjesecno
    net2G 10KM - 2048/256
    netFlat 5 17KM - 5Mbps/384kbps
    netflat 10 25KM - 10Mbps/512kbps
    netflat 15 37KM - 15/1 Mbps
    netflat 50 80KM - 50/2 Mbps
    netflat Pro 120KM - 2048/512 kbps
    netflat Biz 45KM. - 4096/1024 kbps

    MOJATV:
    Promjene su izvrsene samo na paketima MOJATV NET, FULL i PREMI i tako da je brzina XDSL povecana na 5Mbps/512kbps. Koliko ja vidim MojTV Phone ostaje nepromjenjen.
    Cijene se sljedece - ja mislim da su nepromjenjene.
    MOJATV net 35KM
    MOJATV FULL 55KM (XDSL, Phone, IPTV + 10KM za pozive Bh Mobile mreze)
    MOJATV PREMI 90KM. (XDSL, Phone, IPTV + 15KM za pozive Bh Mobile mreze, 1 postpaid prikljucak sa ukljucenim saobracajem novcane vrijednosti od 30KM, do 5 mobilnih telefonskih Najbrojeva unutar BH Mobile mreze, 500 MB mobilnog internet saobracaja).

    Cijena provog STB uredjaja je 10KM, a drugi je 8 KM. Ako ste pod ugovorom 24 mjeseca 1 STB se ne placa, a drugi se placa mjesecno bez obzira na duzinu ugovornog odnosa. Ukoliko se koristi WIFI modem placa se 0.85KM/mjesecno bez obzira na duzinu trajanja ugovora.

    Po ovome sta ja vidim nista se nije mijenjalo vise u vezi Moja TV.
     
  18. sumeir

    sumeir Komšija

    Upload "mizerno"povećanje ali povećanje, bolje išta ne ništa.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako ovako bude odjavljujem adsl netflat 4(10) i prelazim na mojatv net sa trenutnog mojatv phone. Netreba mi vise od 5Mbps a 20 KM manji racun, odlicno. :)
     
  20. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Hajde što je na ADSL paketima upload mizeran, ali mi čudno zašto nije veći UL na VDSL paketu... Ali čekajte zvaničnu informaciju, sumnjam da će Moja TV ostati na istim cijenama.

    @Tale: Neće biti ništa, neće im pustit veću brzinu, a na neki način će im se morat kompenzirat taj nedostatak. Koji, ne znam, to ćemo vidjet kad se krene s ovim promjenama.