BH Telecom ADSL, Moja TV i Mobile - oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by VR6, Dec 27, 2007.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Budala je onaj ko ih je pustio kuci dok to ne srede.. nazalost daleko od rijetkog slucaja kod nas.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    U biblioteci rqdi 5 zena cccc ne znaju nista oko toga

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma makar vizuelno upakovati
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    @kolinsb - nisi se vala ni ti proslavio sa "mrežom", mogao si im kod umrežavanja uvaliti neki 4/8 portni patch panel, pogotovo ako imaju više ulaznih linija.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Drug, da im vidis budzet, ne bi ništa ni rekao. Jedva su kupili par switchewa, kablove i par podnih kanalica. Još uvijek rade na nekim celeronima sa 2GB rama sa Win starter. Sheranje printera u takvom okruzenju je patnja. Finansira ih općina... Ne treba više ništa ni reći, jer znamo koliko se cijeni kultura i obrazovanje. Ali generalno, imaju u mreži 5 PC koje koriste za surf, pristup cobissu i mrezno printanje. Da li zaista treba patch panel? Onda su zene u pitanju, bar jednom mjesečno nešto sele i premještaju. Svasta nesto bi se moglo uraditi, ali oni niti imaju novca niti će vidjeti svrhu toga osim estetike. Sto se tiče telefonije, ja tu nisam ništa radio niti je to iko od mene tražio. Stara je zgrada sa starim instalacijama. Kad bih krenuo popravljati sto su drugi ranije sfuserili trebalo bi im brdo love.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  6. nisam robot

    nisam robot Guest

    Pozz, ja imam jedno pitanje vezano za adsl

    uskoro mi istice ugovor a kako vidim od optike nece biti nista dok se ne privatizuje telekom :D barem po kucama, znam da po zgradama to koliko toliko uvode ali eto.

    uglavnom ja cak i nebi imao problema sa tim da mi je manja brzina interneta u odnosu na ono sto mogu dobiti na telemahu trenutno. Meni stvarno i ne treba tih 100mb i slicno, ali da mi je bas 10x manja brzina za iste pare, e s tim se vec malo teze pomiriti.

    Sada sam gledao na modemu i zanima me ima li ikakve nade za mene ? :p jeli meni uopste moze veca brzina biti jer ovaj Attainable rate ne izgleda bas obecavajuce a ja stvarno ne zelim da u 2019/20 godini placam 50km za 8/0,4 konekciju.

    Actual Rate (Up/Down) 639/13027 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 884/21772 kbps

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Haha, nisam mozda bio dovoljno jasan. Nije sad da uploadujem maksuz file pa se cudim sto je konekcija zablokirala, nego postoji jako dosta stvari sad koje uzimaju upload. Npr, pricam sa nekim na Snapchatu (...), i ako posaljem nesto, salje se par minuta (a ovo se zna desiti desetine puta dnevno). Ili imaju slike koje kad prikopcam mobitel na punjac krenu sa uploadom. I fazon je sto se to desava tokom dana, u nasumicnim nekim intervalima, i razumio bi da se internet uspori jer tako ADSL fercera, ali mi se totalno onemoguci download ili bilo kakav 'slabiji upload'

    Nije sad da sam nestrpljiv pa da ne mogu cekati ako saljem nekome mail od 20mb, to stoji, ali ako dodjem kuci a za vikend me nije bilo, i iCloud krene stavljati stvari na net sto zna potrajati satima, i meni se sve poremeti jer upload haman zakuca na 100% kapaciteta linije, tako da nista drugo ne moze proci. Niti download, niti neki malo manji upload (npr zahtjev za novu stranicu ili slicno).

    Stoga sam mislio da postoji neki nacin za QoS da se to limitira na recimo 90%, tako da mi i dalje stvari ostanu upotrebljive.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Aha :) a ja do sad nisam vidio na ovim običim routerima bilo kakav ozbiljniji QoS. Obicno je to ograničenje brzine uploada i downloada po MAC ili IP, i to ogranicenje je fixno. Ako nemaš nikakav QoS obično curu uzme onaj tko prvi dođe do nje. Tako da kad neki uređaj zauzme bandwith, teško da mu ga možeš uzeti. Tebi ipak treba dinamičko limitiranje i to najčećše bude na principu prioriteta. Ja koristim Mikrotik OS, i on zaista ima dobar QoS (za ovo podesis Quee Tree).

    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Traffic_Priortization,_RouterOS_QoS_Implemetation

    Ako ti se da igrati, možeš od najjednostavnijeg PC-a (moze to biti neki pentium 1, 2, 3...) napraviti router jer postoji Mikrotik OS x86 za PC (nisam nikad koristio, ali vjerujem da za ovo može i Pfense). Trebaju ti bar 2 LAN kartice (jedna za WAN i druga za LAN) i to je to. Tako sam ja krenuo učiti mikrotik OS, dok nisam nabavio mikrotik router.

    https://mikrotik.com/download

    Ne moras znati komande i sintaksu, jer se sve moze raditi preko njihovog Winbox tool-a. Samo nabacis OS na neki PC, spojis se kablom na njegovu mreznu karticu i Winbox ce ga pronaci po MAC adresi, dalje sve picis kroz GUI :)

    Ako hoces bas router, imas ovdje jeftinijih modela koji ce bez problema zavrsiti taj posao

    http://after.ba/shop/index.php?route=product/category&path=14_41
     
    Last edited: Nov 22, 2018
  9. Benq

    Benq Komšija

  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja ba, vidiš :) :) nije ni svjestan koliko sam im uzeo para koje nemaju haha :D zamisli situaciju da ti u kući nemaš nikakvu infrastrukturu i dolazi moter bhtelecoma da ti priključi net. Šta će on da uradi? da ti ostavi modem na banderi? haha :) ovo nema veze sa kućnom infrastrukturom. Montera nitko nije ni tjerao da koristi ove parice. mogao je zamisliti da ih nema nikako, jelde, i treba da dovuče net do mjesta gdje je predviđeno da stoji modem. Kako će to uraditi, je njegov problem. Tako rade monteri telemacha, logosofta, TXTV-a... Ne dovuku ti kabal do pod prozor i kažu ja sam svoj dio posla završio, zovi nekog da ti to riješi u kući. Srećom nisam uslikao utičnice, pragove, lajsne... Ne bih se isčupao za godinu :D
     
  11. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    @kolinsb imam i Raspberry PI 3B koji mi kupi prasinu, mogao bi i na njemu staviti nesto od toga?
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa koliko imas mreznih interfejsa? Vidi imas li tamo paket instalacije za taj uredjaj

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    neće moći... ja sam isto primjetio da kad ode u max uploadubije download skoro totalno, obzirom da imam mikrotik, tamo sam to sve podesio, sad sam prepravio rulove kako sam prešao na 100/10 i sve fino radi...
     
  14. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ima eth i wlan interfejse.

    Izgleda ima build openwrt koji se moze staviti pa bi mozda to bilo rjesenje.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa normalno kad je upload utušen, da requesti ne prolaze pa nemaš ni downloada.
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    @nisam robot mozda i mozes dobiti vdsl2, najlakše da otkriješ je da podneseš zahtjev za opcijom 1 i ako tehnički može prebace te.

    @kolinsb znam te situacije po školama i institucijama, švašta hoće a budžet 0km. Opet taj dio oko instalacija na kraju ostaje na vlasniku/korisniku objekta.
    BHT monteri imaju opremu da pronađu paricu u zgradi ukoliko je ista sprovedena, nemaju autorizaciju da raskopavaju zidove i uvode nove kablove. Izuzetak je optika, ali za to moraju imati saglasnost vlasnika.
    Logosoft isto tako koristi telefonske linije u zgradi ukoliko postoje, do kuća koliko ja znam bar u Sa ne razvode jer im se ne isplati.

    Probao sam ja na Innboxu praviti QOS ali nije usporedivo sa Microtic OS-om.
    Ni openwrt nije neka sreća. Npr viber nema šanse da ograničiš
     
    Last edited: Nov 22, 2018
  17. nisam robot

    nisam robot Guest

    Ja sam ovde novi pa ne znam kako ovo ide. Ja ovde vidim samo praznu poruku i to da me je neko prozvao ? :pb

    Sto bi stari kinezi rekli, am i missing something? :eek:
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kad se sjetim, saljem bratu hd video preko bhtelekoma, zablokira sav net 1h vremena. Upload 0.8, da se ubijes.
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    @Stihoklepac si probao na mikrotiku markirati viber saobracaj koristeci layer 7 pa onda provuci kroz quee? Poenta moje slike je bila da pokazem brzopletost i fuseraj pojedinaca. Pa to je nasa bilioteka, i nemamo ih 10. Ako njima neces uraditi kako treba, a kosta te 5 min vremena vise i 0KM, kome ces? Ja sam im instalirao sisteme na 15 masina, razvukao kablove, odvojio djecu od uposlenih, sherovao printere i sve pustio na net za 300KM. Kosta to mnogo mnogo vise.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk