C ++

Discussion in 'Generalna diskusija' started by wacko, Jun 15, 2006.

  1. wacko

    wacko Aktivista

    Konto sam poceti uciti ovaj programski jezik. Ako mislite da bih trebo neki drugi odma recite. Jedno vrijemesam radio na C i Visual Basicu i znam neke osnovne stvari. Ali C++ je najjaci od svih... Pa ako bi ko moga kakav dobar tutorial da predlozi treba mi bas ona j za pocetnike
     
  2. Ace_

    Ace_ Aktivista

    evo uploadao sam jedan na bosanskom
    Tutorial
     
  3. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    Ja cu samo reci: C#
     
  4. wacko

    wacko Aktivista

    Zasto ces to reci bogati. Svi iskusniji ce ti reci da je programiranje u C# kesten u guzici

    Ace Hvala
     
  5. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    A da mi objasnis sta znaci "kesten u guzici"?
     
  6. wacko

    wacko Aktivista

    :mrgreen: Pain in the ass ----> nisam mogao naci prikladnij prevod :twisted: . Znaci ako ces razvijati neku aplikaciju Mnogo je lakse u C++ ne u C# :smt002
     
  7. BoLa

    BoLa Aktivista

    Bas obratno. C# je mnogo mnogo jednostavniji i citav .NET framework je napravljen kako bi pomogao PROGRAMERIMA da jednostavnije i brze razvijaju POSLOVNE aplikacije.

    C++ je brzi ali mnogo kompleksiniji i pogodniji je koristiti u nekim drugim situacijama...
     
  8. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Dobro je da je kesten. Ne smijem ni zamislit da je reko lubenica. :mrgreen:
     
  9. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    Upravo tako kako reče :wink:

    @wacko
    Pogledaj malo po oglasima i slicno koji se programeri traže i koji je trenutno najaktuelniji jezik i koji će postati standard u budućnosti.

    Baš me zanima koji su to iskusni programeri rekli i koje su argumente naveli. Wacko, mozdamo zivimo u zabludi, pa bi bilo lijepo da nas prosvjetilis! :D
     
  10. Ace_

    Ace_ Aktivista

    a kako se cita ovo C#
     
  11. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    C rešteka :)

    Salim se.

    Čita se C sharp
     
  12. Nihad

    Nihad Aktivista

    Cita se C hrkljus ili C (pa hraknes)
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Daj te ba ljudi, ne vazno je sta ce se uciti da li c++ ili c#! Zasto? Jer ce pocetnici uvijek morati krenuti od logike programiranja a to je struktualno programiranje ne OO(objektno orijentisano) programiranje. Svi ti ljudi sto rade u C#-u prvo su dobro dobro savladali ne bitno u kojem programskom jeziku logiku, petlje do, while do, if iskaz, for naredbe za brojace, koristenje predprocesorskih header naredbi, pointere, pokazivace, napredne i slozene funkcije pa tek onda presli na OO programiranje sto je u stvari c# u kojem je puno bolje odradjena enkapsulacija i nasljedjivanje objekata. Savjet za momka koji je uzeo da uci programiranje, mozes biti anstajn ali bez necije pomoci i savjeta zaboravi da ucis sam. Isto kao i matematika doci ces do nekog nivoa i onda ces lupit u zid i nema dalje. Npr, ti ni u jednom ali ni u jednom prirucniku neces naci recenicu da Kompajler cita linije koda od vrha prema dola ne preskakajuci ni jednu liniju koda dok ne dodje do neke petlje ponavljanja. Ovo je najosnovnija i najbanalnija stvar koju su autori svojih knjiga nekako uspjeli da izostave. Da ne pricam kad dodjes do nizova i array size ili rekurzivnih poziva i komandi na sta ce ti programiranje izgledati i objasnjenja u knjizi. Ako ne mislis hljeb zaradjivat sa programiranjem ostavi se toga. jer da bi bio dobar programer trebaju ti godine i godine rada. Na tewbi je da odlucis ali tako ti objektivno stvari stoje.
    evo ti primjera najbanalnijeg zadatka:

    Izraditi program u programskom jeziku C++ koji izračunava izraz:
    z=zbirKubova(m, n)/x
    Povratna vrijednost funkcije ZbirKubova i parametri m i n su tipa int. Zadatak riješiti u skladu sa fazama programiranja.
    Omogućiti ponavljanje unosa ulaznih podataka.

    #include <iostream>
    using namespace std;

    int ZbirKubova(int,int); //deklaracija (prototip) funkcije

    void main()
    {
    int m,n,x;
    float z;
    char pitanje;

    do
    {
    cout << "Unesite m, m \n";
    cin >> m >> n;

    do
    {
    cout << "Unesite x (x mora biti razlicito od 0) \n";
    cin >> x;

    }while(x==0); // ponavlja sve dok je x == 0, tj. tek kad bude x != 0 napusti petlju

    z = ZbirKubova(m,n)/(x*x);
    cout << "z = " << z << endl;

    cout << "Ponoviti? (D)a...\n";
    cin >> pitanje;

    }while (pitanje=='d' || pitanje == 'D'); //ponovlja čitav porgram ako je korisnik unio 'd'
    } //kraj funkcije main – kraj programa

    int ZbirKubova(int u1, int u2) //definicija funkcije
    {
    int suma;
    suma = 0; //početna vrijednost za suma

    for (int i=u1; i<=u2; i++)
    {
    suma = suma + i*i*i;
    }

    return suma; //izlaz iz funkcije je suma kubova
     
  14. zasto_pa_zato

    zasto_pa_zato Aktivista

    I pouka/poruka tvog posta bi bila da ko je pocetnik uzme C++ i kada savlada osnovne cake, predje na C#. Ili sam pogresno shvatio?
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Hm...kako sam rekao, uzeo ti pacsal, fortran ili c++ logika struktualnog programiranja je ista. C++ je semanticki bogatiji jezik od c-a, kao sto je c# semanticki bogatiji od c++ u implementiranju objekata. Pouka/poruka je u tome da kad nauci logiku programiranja svejedno je koji ce jezik kasnije korisiti, razlika izmedju jezika je u nomenklaturi, semantici i implementiranju objekata u OO programiranju, ostalo je manje vise isto. Da li napisao read ili cout ili write ili cin je nebitno, ono sto je bitno da znas sta ta komanda radi. Da znas kako se koriste i implementiraju petlje, kako sma rekao u proslom postu da znas razliku izmedju izvornog i izvrsnog fajla, sta je linker, sta je kompajler. c++ je najbolji je jer semanticki najbogatiji jezik. Kernel WIN XP je napisan sa 2 000 000 linija koda u c++-u. Svaki kernel unix/linux ili proprietary baziranog OS- je u 90% slucajeva napisan u c-u. Tako da prica da svi prelaze na c# jer c++ "ne valja" nema mjesta. C# je objektno orijentisan jezik koji je implementiran na NET framework bazi, znaci razvijen je za bolji razvoj net aplikacija kao i za bolju komunikaciju sa dbms aplikacijama (citaj bazama podataka). Medjutim postoje aplikacije, (svaka graficka ili cad aplikacija) iskompajlirana u c# ce puno biti sporija nego u C++. Samo jos jedna informacija. Ljudi u Indiji pisu po 10 000 linija koda za 20 dolara. Tako da se programiranjem ne isplati baviti. Evropa uglavnom uvozi gotove programe iz Indije ili izvorne kodove koje polira i prodaje pod svojim brandom. Govorim cisto sa financijske strane. To je dosadan i monoton posao, gdje nema mjesta za grese i improvizacije.
     
  16. Chem

    Chem Komšija

    hvala za ovo
    zna li iko odakle mogu skinuti cijeli C++ :oops:
     
  17. 3125

    3125 Komšija