Carina

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Sep 12, 2008.

  1. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Evo kupio samiPhone na ebay.com.iPhone sa postarinom koszta nekih 385km i polvoan je naime razbijeno mu je staklo.Sada me interesuje koliko cu mroati platiti carinu ? Hitno mi treba
     
  2. drdamir

    drdamir Aktivista

    Zavisi, možda ništa, možda 11%. A možda ti carinik ostavi obavjest da ga nazoveš na privatni telefon, kao što se meni desilo, pa proba "zavrnut' ruku" ne bi li sebi šta stavio u džep... U slučaju da ti se pošiljka ocarini imaš i troškove špeditera.
     
  3. tux_

    tux_ Aktivista

    Ja sam za iPod Touch platio 109 KM drzavi. iPod je nov i ovaj lik je stavio da je cijena paketa 250$
     
  4. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    auu pa to je previse .daj boze da je 11% to je nekih 50km
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Trebao si dogovoriti sa prodavcem da ti napise da je GIFT i da mu je vrijednost 40$ i ne bi nista platio 100%.
     
  6. Looney

    Looney Komšija

    Na isti fazon sam ja naručio par stvarčica nedavno. Očekujem da stigne pa ću vidjeti hoće li me dočekati carinici :mrgreen:
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja za jedan telefon od 3 stoje istreso 100 marona carine. Meni je sa "gift" sa ibeja proslo nekih 20tak stvari bez carine, sve do kobne nokije, koja je takodje bila gift sa carinom od 104 KM. :lol:
     
  8. drdamir

    drdamir Aktivista

    Ma može pisat' šta hoće, ne igra ulogu. Meni su otvorili paketić s punjačem za bateriju koji s transportom košta $7,99. Nisu mi naplatili carinu, naravno, ali su provjerili šta ima unutra i je li skupo.
    A ako platiš carinu, ista ti se računa na ukupan iznos, dakle cijena proizvoda plus troškovi transporta. A na to ide i PDV...
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A ja uzeo EVGA 8800GTS 320mb u orginal pakovanju i jos u jednoj vecoj kartonskoj kutiji i nisu je otvarali samo udarili pecat "oslobodjeno od placanja carine" a bio je paket oznacen kao GIFT i vrijednost $30. Izgleda da ima veze i koja te smjena potrefi!
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Pa to je kljucna stvar u citavom procesu :)
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    E upravo jedna od tih smjena je mom burazu maznula nokiu.

    Kupio 2 tel na ibeju, tu gore nokiu sto su mi carinu naplatili i jos jednu. Jedna je stigla a druga ne. Po belaju i za tu sto je dosla platio sam 104 marke carine, al nebitno.

    O drugom telefonu. Covjek mi iz engleske poslo telefon i dao tracking broj na royalmailu, pratim ja posiljku, i stigla sve uredno u sarajevo i tako to, prebacim se na bhp.ba tracking, gledam dalje, njihov tracking kaze sutradan nakon sto je dosla posiljka u sarajevo "posiljka je ubacena u vrecu"?!? I ne dolazi nista, 4-5 dana. Prebacim se na royalmail tracking, kaze "Vasa posiljka je vracena u englesku" da bi nakon 2-3 dana bila dostavljena posiljaocu. Javlja mi se coek iz Eng i kaze buraz, dobio sam paket nazad al bez telefona, samo su tu punjac, cd i kablovi. I coek bi fer pa mi izda full refund.

    Sto kaze kolika stoka radi kod nas na posti. Nevjerujem da je englez na njihovoj posti raspakovao paket i uzeo telefon. Et da znate kad kupujete nesto.
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Saljite preko UPSa ili DHLa. Ova nasa gamad ako se docepa nece valjati. Ili ogromna carina i neka dodatna postarina ili nedaj boze ukradene stvari. Sa UPSom i DHLom sam dobivao stvari u vrijednosti od 300$ bez marke carine. Lik dodje i kaze ovdje potpis.
    Hvala dovidjenja.
     
  13. drdamir

    drdamir Aktivista

    Jednom sam FedEx-om naručio dio za auto i platio uslugu oko 200KM. Težina bila oko 2kg. Nisam platio carinu i dobio sam paket za 23 sata. Vrijednost dijela je bila oko $100.
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Carina u sustini nema veze sa kurirskom sluzbom, iako je carina u praksi malo "agresivnija" na sve posilje koje dolaze drumskim saobracajem.
     
  15. Ace_

    Ace_ Aktivista

    I ja sam tako mislio ali objasni onda zasto mi 5 posiljki UPSom i DHLom nikada nije doslo sa carinom, a 2 sa USPSom koje je dovezla nasa posta su dosle sa carinom i dodatnom postarinom nase poste. Na graficku mi je bilo 70KM carine.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Iz prostog razloga sto si imao srece pa je zbog guzve, neadekvatne procjene i slicno, pusteno bez carine.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Znaci ja uvezem Avion DHL-om i ne platim carinu?

    :D
     
  18. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Ne, ali do 300$ sam isprobavao. Malo mi je prevelika slucajnost 5 puta da nemam ni marke carine, a ovamo 2 puta i oba puta carina. Zar ne?
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Ja sam ti rekao kakav je zakon, a ti i dalje se mozes nadati najboljem te svakako koristiti servis sa kojim imas najbolje iskustvo.
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja sam upoznat kojim slucajem sa zakonom jer mi neko iz blize familije radi sa porezima i carinama tako da gledam u te papire svakodnevno i i puuno ispod 300USD pojedinacne vrijednosti je prag oslobadjanja carine.