Carina

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Sep 12, 2008.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ohladite malo obojica. Ako ne mozete civilizovano diskutovati, nemojte ni komunicirati medjusobno.
     
  2. bacteria

    bacteria Novi član

    Evo jedno konkretno pitanje. Kupujem telefon , kineski naravno :).

    E sad, da kazem da stavljaju pravu cijenu, koja je 90 dolara. Sta jos? Da ubaci neki racun ili sta vec? Ili kao i uvijek do sada da pise gift (ali nista skuplje od 50KM do sada nisam narucivao, i sve je dolazilo bez problema, samo 3.1 KM sto su otvorili i proverili ili sta vec)

    Je li se moze ovo kako dobiti bez placanja carine ? Ako budu hteli naplatiti kome se zaliti ili sta vec ako je neko imao iskustva.

    (ovo ide regularnom postom)...
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Pa ako bude stavljao racun u kutiju, onda ce morati staviti "pravi racun" ili praviti novi i time krsiti zakon drzave odakle salje. Ide standardni invoice ili naznaka na posiljci/deklaracija o vrijednosti robe na koju eventualno ide neko osiguranje. Nek stavi nekih 30 USD i ti se nadaj najboljem, ako ti zaustave na carini, onda ces sve zavrsiti u lijepoj komunikaciji s njima :) Prelistaj ovu temu od pocetka, osim nekog spama, ima par konkretnih primjera.
     
  4. bacteria

    bacteria Novi član

    Da da, procitao sam sve prije nego sto sam postavio post. Ma tako cu i da uradim... A salje iz Kine s tim sto moze bilo koji racuna da napisu, ili gift. Nek ide gift kao i sada, s ostalim cudesima i igrackama pa cemo da vidimo sta ce da bude...
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Ako salje iz Kine, onda ce vrlo vjerovatno da ide prvo na ovu "postu carinjenja" s kojom obicno nema nekih problema osim ako nije paket velicine Golfa. U tom slucaju platis neke 3.5KM i to je to.
     
  6. drdamir

    drdamir Aktivista

    Ako Kinezi mogu praviti lažne telefone i ostalo, onda valjda mogu i lažne račune? :smt003
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ma neces vjerovatno platiti carinu, samo neka na deklaraciji navede cijenu i neka strihira box "gift".
     
  8. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Znam da dizem staru temu , al et , ima novosti u vezi carine pa da ne otvaram novu temu.
    Od nove godine (1.1.2009) se ukida carina na auta , tehnicke proizvode i na mnogobrojne prehrambene proizvode.
    Bilo kako bilo , moglo bi postati veselo onima koji kupuju u inostranstvu.
    Meni samo da hoce pasti malo cijene i sve bi bilo ok :D
    :mrgreen:

    EDIT:
    Evo i link na tu temu.
    http://www.svevijesti.ba/content/view/6526/207/
     
  9. GW

    GW Moderator

    Još jedna vesela novost. Da bi nadoknadili pad priliva keša uzrokovan ovom akcijom, vlada je uvela nove poreze na plate. Cool, ne?
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Veoma si nam pomogao, buduci da se cijeli ovaj thread oslanja na kupovinu na ebayu. :smt005

    @GW

    Budzetski jaz nastao ukidanjem carina na nove automobile porijekla EU, najvjerovatnije ce se nadoknadit uvodjenjem akciza na iste, buduci da to prakticiraju sve zemlje slicne carinske politike. Znaci max u martu nas to ceka.
     
  11. Moncho

    Moncho Komšija

    Extra cool nema sta...
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da i ja ovdje napisem nesto. nedavno (prije nekih 3 mjeseca) jaran, koji zivi u usa mi je kupio graficku iz siga (posto ja nisam imao visa karticu). ja sam nasao na ebay sta hocu, on je to kupio i poslao mi postom. ovdje na forumu mi se javio jedan kolega (koji je negdje procitao gdje i kako kupujem grafu, i ovom prilikom mu se opet zahvaljujem) i predlozio mi, da jaran kad bude slao graficku, da na paketu navede da je u pitanju poklon - GIFT. graficka je dosla nakon nekih 17 dana, i ja sam ovdje na posti platio nekih 3,5KM. nedavno mi padne napamet, da pitam jarana sta je on sve platio (posto mi je rekao da ce on o svom trosku platiti dostavu), i rekao mi je da je platio SAMO dostavu nekih 20$. znaci, NIKAKVU carinu ja nisam platio (graficka je na ebay kostala tacno 208$ sa free dostavo u usa). moze li mi sad neko konkretno odgovoriti, ZASTO? sad kontam, da li bih se opet usudio i kupio nesto na isti nacin. ako bi platio carinu, moglo bi se desiti da stvar platim vise nego ovdje, a nemam garanciju :shock: :? :?
     
  13. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Jeli to samo za proizvode iz EU ili cijelog svijeta?
     
  14. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Hmm , nisam siguran , nebih bio optimistican sto se tice cijelog svijeta , ali moze bit bidne moze bit nebidne. Googlati cu kasnije.

    @kolinsb procitaj citavu temu jednom , pa ces vidjeti neke detalje :D
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    koliko mogu skontati, ja druga recenica se donekle odnosi na moj slucaj. u tom periodu je 4850 u genelecu bila oko 380KM. to bi otprilike znacilo, da je carinik loshe procjenio vrijednost mog paketa i on je prosao bez carine. mene sad zanima, ako ja npr uzmem nesto u usa sto TAMO u usa vrijedi oko 300$ (npr. 9800GX2 :smt003 ), ja bih trebao platiti neku carinu na to. koliko iznosi ta carinska stopa i na koju cijenu se ona odnosi (na onih 300$ ili na cijenu kod nas)?
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I ptice na grani pjevaju da se roba salje pod "gift" kad se kupuje sa ebaya.

    Ali da malo vise kupujes na ebayu, vidio bi da je to sve do cike na carini. Ja sam kupio mali milon stvari i telefona sa baya, sve do jedne nokie N73 na koju sam istreso vise od 100 marona carine, naravno i ona je bila "gift" :smt005
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma dobro, sad i ja znam ba. ali kad sam kupovao tu grafu, nisam znao. ali ako je tako, kako ti kazes da i tice na grani pjevaju to, kako to jos uvijek prolazi bez carine? je li mi pokusavas reci, da ako pise gift na paketu, da ga carinik netje dirati? :) sto bih volio da dobijem potvrdan odgovor 8) :smt003
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Editovo sam post. Procitaj to, pa cu ovaj obrisati.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    aha, da li bi to znacilo da postoji neki vid statistike na samoj carini, tj. da oni imaju uvid koliko cesto tebi dolaze "giftovi" pa im nakon odredenog broja istih, to postane sumnjivo, pa onda opale po pe esu.
     
  20. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

    Ma kaka te statistika nasla i kaka pravila.
    To ti je ovog cemo gledati , ova dva pusti , de ovaj pretresi i tako , nema tu nicega konkretnog.