Carina

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Sep 12, 2008.

  1. bacteria

    bacteria Novi član

    Da vas obavjestim. Dosao je telefon.. posle jedno 20tak dana. Platio 3.5km i to je to.

    Sad cu da narucim nesto skuplje pa da vidimo.

    E da, moze li tacan link ili fajl gde pise da se ne placa carina na stvari ispod 200 KM :D
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Meni nisu carinu opalili na ram (vrijednost 225 Eura), al moze bit zbog cinjenice da mi je poslan u koverti a ne u nekoj kutiji.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    google - carinska uprava, ili uprava za indirektno oporezivanje, zakoni
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    sta mislite, da li bi upalio zomfa, kad bi mi jaran tu grafu (9800GX2) turio u kutiju od neke NV8600GT i poslao? :) jos kutiju malo podere, grafu izvadi iz najlona, kao da izgleda polovna :mrgreen: :roll:
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    pa vjerovatno bi, ako je upakuje ono da se ne vidi da je otvarano, a i da je otvori sta carinik zna koja je ako nema na njoj slicica :D 200% more gaming performace ultra sega mega giga :D
     
  6. sumeir

    sumeir Komšija

    Ja ali na kraju da umjesto NV8600GT ili 9800GX2 dobiješ kesu prezle,osigurač i točak od fotelje u kutiji.
     
  7. perke

    perke Aktivista

    http://www.bhtelecom.ba/portalnovost+M5dce301356e.html

    UIOBiH: Od ponoći ukinute carine za 11.000 proizvoda iz EU

    evo konacno i dobrih vijesti, samo me zbunjuje ovaj dio

    Da li ovo znaci da nece biti carine na veci/skuplji hardver sa npr. ebay.co.uk? Moze li iko ovo odgonetnuti?
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Problematicno je "porijeklo" robe jer realno nemas neke masovne tehnike proizvedene u EU, vecina je Taiwan ili PRC, a pitanje je kako ce ponasati prema made in / assembled in.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, u biti i nemas hardvera iz EU. :lol:
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Assebled in EU = porijeklo iz EU.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Gdje li si ti druze ucio engleski?

    Ovo je materijal za znas vec koju temu!

    Assembled=sastavljeno ili sklopljeno
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Dino, upravu je Alibegovic. Npr. na nekim proizvodima pise "Made in Taiwan, Assembled in Japan", pa se racuna da je porijeklo Japan. Isto tako, na nekim namirnicima (pouzadno znam za kikiriki iz Velproa :mrgreen: ) da je zemlja porijekla Hrvatska, ali zemlja proizvodnje PRC (Kina).

    Radi se upravo o tome da li ce se gledati made in ili assembled in markica na proizvodima.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    LOL dino, pa nisi dijete, nemoj me bukvalno shvacati.

    I ptice na grani znaju da je prijevod assembled = sklopljeno, to sam rekao u kontekstu postova iznad, da je roba assembled u EU i porijeklom iz EU.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta god da se bude gledalo, jedva da je ista iz EU.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    Istina, barem ono sto valja
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Alibegovicu druze,sorry! Isao sam na bukvalni prijevod!

    Idemo dalje! :wink:
     
  17. Moncho

    Moncho Komšija

    ajd ko ce sada biti pokusni kunic, kupiti nesto u EU i nadati se da ne opale carinu :):)