1. msalkovic

    msalkovic Guest

    Danas sam prvi put pristupio ovoj stranici i vidio sam potraznju za tutorialima koji rasvjetljavaju program Caia v5.Imam pregrst toga i voljan sam to poslati.
     
  2. msalkovic

    msalkovic Guest

  3. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    E da malo ozivim temu. Napravio sam neki mehanizam u DMU Kinematics modulu, nista spektakularno. Postavio zakon kretanja mogu i "simulate with laws" koristit, mjerit sve brzine, ubrzanja, ma sve ide OK. E sad imam potrebu da negdje na mehanizmu samo stavim neku silu koja djeluje, i pod njemim uticajem dobijem nove brzine itd. Ganjajuci ove parametre moze se napravit "force" ali kako taj parametar postavit na neki clan mehanizma. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ako ko zna veoma sam zahvalan. :mrgreen:

    EDIT:
    Bilo je ocigledno cim se zove "DMU Kinematics", da ne ulazi u uzroke kretanja al et. Evo malo pretrazih net. Izgleda to je odvojen modul koji se naknadno kupuje. Shit :smt021
     
  4. insekt9

    insekt9 Aktivista

  5. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    E msalkovic i ostali dali vam je problem da mi posaljete neke tutoriale na e-mail
    [email protected] ja se tekodzer bavim modeliranjem u CATIA V5R10 a crtanjem u AutoCAD-u pa bih vas molio da mi posaljete te tutoriale. Tek sam poceo raditi sda catiom prije 5 mjeseci u skoli to radimo. masinstvo.
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    frenkie ili mu se javi na mail ili zaboravi na njega,jer frajer zadnji put bio u septembru na forumu :D
     
  7. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    zoi, imam problem,
    znas li zazo smanjiti stablo u catia v5 r10 zeznuo sam i sada ne znam da vratim.
    skucajno mi se desilo nekoliko puta ali sada to ne znam vratiti pa eto ako ti znas pomozi da rijesim roblem jer mi je sada tesko crtati ovaki jer mi zauzima veliki dio monitora pa ne vidim crtez potpuno.
    to mi se desi kada hocu da zumiram i kliknem jos nesto i poslije ne mogu vratiti.
    ne znam sta se sesi isto kao da se markira stablo a ne crtez i onda se ovo zoomira.
    odg,sro prije.
    [email protected]
     
  8. insekt9

    insekt9 Aktivista

    klik na liniju stabla i onda mjenjaj veličinu fonta u stablu klikom na desnu tipku miša i "vukući" dolej-gore.
     
  9. insekt9

    insekt9 Aktivista

  10. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    insekt9, e imas li jos neke tutorilale za catiu.
    ako mites da mi oisaljes link.-.
     
  11. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Lakše da ti snimim i pošaljem CD. Pošalji mi adresu, pa ti pošaljem svega i za NX i Catia-u.
    A brzo nam dolazi i v6. Znači, ra kojih pola godine bi mogao raditi na istoj... Ima li ko šta za NX5?
     
  12. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e ovako ako ti nije sto problem posalji mi linkove na mail. [email protected] ili na [email protected] i onda cu ja skinuti.
    jer i profesoru treba pa kad sam na casu ja mu skidam i sebi i njemu neke tutoriale ali je sve slabo i samo neki mali uvodi.
    trazimo sada nc manufacturing i rad sa sobodnim povrsinama. ili asembli.
    pa eto mopzes li to poslati???
    unaprijed hvala
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Hajde malo PM. insekt9, frenki_23, smatrajte se upozorenim.
     
  14. keno

    keno Novi član

    Imam nekoliko pitanja

    -Mozeli se u catia da pravi zavojnica raznih profila npr opruge ili navoji
    -Dali postoji modul za simulaciju obrade plasticnom deformaciom, tj da na osnovu zadanog limenog modela program odredi silu koja je potrabna da se neki komad savije ili izvuce
    -Moze li se na modelu ispisivati slova kao da su ugravirana ili nalijepljena kao na prilozenoj slici (slika1)
     

    Attached Files:

  15. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e to za pravljene zavojnice znam da moze jer sam probao.
    imas tamo u modulu wireframe mislim tako nesto. opcijz helix.
    i onda zadas korak zavojnice pocetnu tacku i putanju.
    a ja tu plasticnu deformaciju ne znam.
    a volio bih i ja znati to oko ispisa odredzenog teksta. pa ako neko zna slobodno pisie,.
    i jos preporucio bih ti da skines tu knjigu sto je ovaj lik stavio zaista je super.
    ona sinulacija i tako nesto.
    pa eto kad uradis javi da si uspio
     
  16. keno

    keno Novi član

    Hvala frenki
    Zaboravio sam da pitam dali je moguce napraviti deformabilna tijela kao npr uze ili simulirati savijanje opruga

    @Blackmore jesi li ti masinac i mozes li objasniti kako si napravio kuku
     
  17. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e keno za to uze ne znam. a mislim da se moze simulirati ta opruga. a preporucio bih ti da pod hitno skines tu knjigu simulacija tu ti je vecina objasnjena pa eto tako.
    a blackmore je jodnom napisao da je onu kuku uradio sa cimerom za fax-a a i mene interesuje na sta studira jeli masinstvo i ako jest onda koji smjer.
    jesi li ti student ili
    ja sam jos srednja masinska.-
    a zna li neko kako pretvarati kada upises mjeru da en bude u mm vec u inchima.???
     
  18. keno

    keno Novi član

    Ja sam student

    Ako hoces da mijenjas jedinice idi na: Tools->Otions->Parametars and Measure->klikni na Units tab i onda na velicinu i jedinicu
     
  19. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Nema simulacije opruga u CATIA-i iz razloga sto CATIA nema dinamike (nema sila). Mislim da smo jednom o tome pricali, "simdesigner" ako se dobro sjecam ide kako dodatak na CATIA-u da bi se radila dinamika. Ja to nisam mogo pronac.

    Kinematika (DMU Kinematics) je OK al ponovo se ne mogu zadati sile na clanove mehanizma. (Kinematika po definiciji ne ulazi u uzroke kretanja). Opruge i sve ostalo za dimamiku moze pro engineer.

    Sto se tice ovih slova vidi se bas po njihovoj debljini da nisu ista. Men licno ovo mirise na booleanove operacije a slova su pravljena u ravnima oko ovog cilindra. Ne moze se sketchirat kriva povrs jer ne znamo crtat po krivoj povrsi, to je inace tako u masinstvu.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja bi ta slova napisao u Photoshopu i onda ih stavio kao bump ili displacement mapu u Maxu, ne znam moze li to u CATIA :roll: