1. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Ne vjerujem da Catia može izvesti slova u zakrivljenoj površini. Na ravnini smo radili u drw pa snimimo kao dxf pa taj dxf kopiramo u sketch.
    Do sada (u Catia-i radim već 4,5 godine) nisam imao potrebe za time. Vidjet ću s nekim od kolega ali mislim da ne ide.
     
  2. nero81

    nero81 Guest

    imma jedno cisto informativno pitanje. radim u firmi koja se bavi izradom steznih naprava za automobilsku industriju. znaci stezne naprave hidraulicke. u koji se stavi aluminijski komad naprava ga stisne i stroj obradi zadanu poziciju na komadu. pa me zanima da li ima u hr neko sposoban za konstruiranje takve jedne naprave
     
  3. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e hvala keno.
    nisam to znao a ni profa, pa sam radio tako da ovu mjeru mnozim sa 25,4 mm i tako.
    a kada radim simulaciju kretanja kocke po pravoj podlozi nesto mi nece.
    valjda nece zbog ogranicenja???
    moze li neko objasniti taj postupak.
     
  4. keno

    keno Novi član

    Slova sam napravio u Inventoru. Prvo se u sketchu napisu slova u ravni koja je udaljena od povrsine na koju ce se nalijepiti ili ugravirati, nakon toga se pomocu funkcije Emboss sketch koji moze biti slova ili imati bilo koji oblik lijepi ili ugravira na bilo koji oblik lica sa mogucnoscu prilagodjavanja obliku lica. Mislim da slova jesu iste debljnine jer su slova prilagodjena cilindricnoj povrsini.
     

    Attached Files:

  5. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Što točno? Mi radimo nešto slično.
     
  6. nero81

    nero81 Guest

    ma razne aluminijske dijelove za aute. npr turbopunjac. konstruktor dobije radni hod stroja i model komada i on mora iz toga napravit steznu napravu. npr taj turbo punjac.
     
  7. insekt9

    insekt9 Aktivista

    sorry, pogrešno sam pročitao tvoj post. Ne radimo stezne naprave. Radimo npr ispitne stanice za "tapecirunge" (obloge) vrata, vjetrobranska stakla..., onda to isto samo za vanjske ugradbene elemente, alate za prešanje limova (za dobivanje elemenata kartoserije),...

    P.S. hajde na pm konkretnije...
     
  8. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e zna li neko koja konfiguracija treba za normalan rad u CAtia V5R16 ili R17 i ima li je gdje kupiti u sarajevu...
    i opcenito gdje u sarajevu ima kupiti catia ili AutoCAD software???
     
  9. insekt9

    insekt9 Aktivista

    Koliko znam Catia se moze kupiti u Zagrebu (CAD/CAM centar) i u Beogradu. CAD/CAM centar je zastupnik DS-a za Hrvatsku, Sloveniju i BiH.

    Koja konfa? Ja na poslu koristim 4 GB RAM-a i Xeon 3,7GHz sa nVidia Qadro 4000 karticom i opet zna zastekati. Onda prelazim na 8 GB RAM-a. Doduse, najcesce zasteka u surface designu.

    Ako ces raditi samo part design i assembly (nista komplicirano) onda ti treba cca 2Gb RAM-a i dobar procesor (po mogucnosti x64), a karticu uzmi ATi 2600XT i instaliraj modane drivere.


    edit: http://www.cadcam-group.eu/plm/bih/home.html
     
  10. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    Pa to je problem sto nema zastupnika za bosnu da se moze skupiti softvare catia-
    imam V5R10 ali je on vec starija verzije pa tako da bih volio imati i neki primjer nove catia-e npr. R18 ili tako nesto.
    ali ne znam gdje je kod nas nabaviti.
    a znaci sa 8GB rama radi bez zastajkivanja. i jeli moze procesor quad q6600 2.4
    i tako nesto.
    koja je maticka dobra za ugradnju taliko rama i stabilan rad???
    molio bih te da postavis jos koju knjigu ako ti nije problem!
     
  11. insekt9

    insekt9 Aktivista

    koja je tocno maticna ne znam. Racunari u firmi su Dell Precision (workstation) 490 sa OS-om Winxp x64, jer x32 u normalnom radu vidi max 2GB RAM-a, mada se izmjenom boot.ini-a moze dignuti sa 3GB.

    Ako bas zelis hardware za Catia-u pogledaj na IBM-ovom site-u ili koji Dell workstation. Ali otvori novcanik dobro.

    Sto se Catia-e tice, v5R10 i v5R18 nemaju previse bitnih razlika (R18 postoji i kao x64 sofftware). Ako neces prodavati svoj rad ne trebas legalan software, jer ces izvaliti pare bez veze. A ubrzo ce i v6.

    Za knjige nemam linkova, imam neke vjezbe iz CAD/CAM centra (cca 70MB) i jos ponesto sto sam skupio u protekle 4,5 godine, pa ako zelis, da ti posaljem na CD-u.
     
  12. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    znaci trebao bi i poseban hardware...
    a trenutno nemam bas jako racunalo jer catiu radim samo u skoli a nista toliko ozbiljno da bih prodavao i da bi mi trebala licensa...
    a kako da mi posaljes cd...
    ne razumijem...
    volio bih ali u kojem gradu zivis???
    i sta sve ima na tom cd-u
    na PM ne odgovaras!!
    pa moram ovako
     
  13. maslow

    maslow Guest

    Nemojte bez veze plašit ljude.
    Caty radi bez problema i na mom laptopu s celeronom i 1/2 gige RAM-a.
    Inače rijetko kad sam potrošio više od 1 Gbita.
    Zavisi koliko ti je opcija otvoreno u isto vrijeme.
    Kinetic i human-building troše malo više, ali za normalno crtanje "partova" i spajanje ne treba ti više od 1Gbit.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Pokretao sam ja 3ds max na Celeronu 400Mhz i 196MB rama 66Mhz. Zavisno od modela / scene, konfa sa 3 GB rama neke ne moze izrendati (a scena je prosjek, 2 -3 miliona poligona) ;)
     
  15. insekt9

    insekt9 Aktivista

    procitaj readme file na CD-u. Min 512 MB RAM-a (za instalaciju) i (cini mi se) proc sa 2 GHz. Znaci minimum! Sve iznad je bolje za ugodniji, stabilniji i brzi rad.
     
  16. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    pa ovako ako ko ima sa faksa masinskog.. sta se radi tako oko cad-a
    koje programe koriste jeli AutoCAD , CATIA i tako to...
    a daj se jednom odlucite koliko treba rama...
    ja koristim catia v5r10 i sa 256 Mb rama stopa i ne moze svaka opcija u part-u a nesta vise...
    jos je to starija verzija i nije zahtjevna kao ove novije...
    a gdje se moze nabaviti u sarajavu catia neka novija...
    v5r14, r16, r18 ili nesto tako...
     
  17. insekt9

    insekt9 Aktivista

    [​IMG]

    Trenutno radim sa ovom. Koristim je i za Catia-u i za NX3 (i NX5)
     
  18. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    eee pa to je stroj...
    a koliko para treba izvaliti za takvu masinu...
    znaci samo centralna i to...
    molim odg..
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    @insekt9 - koliko jezgri ima taj Xeon?
     
  20. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    pa ja koliko znam xeon ima 8 jezgri il ise varam
    a quad 4 jeli???