Da li je 700w dovoljno?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nu_RaH, Jun 2, 2009.

  1. Nu_RaH

    Nu_RaH Novi član

    Pozdrav svima!
    Ovo mi je prvi post na ovom forumu (nadam se da nece biti zadnji :D), oprostite mi molim vas ako vec ima slicna tema negdje otvorena al fkt mi se zuri iz opravdanih razloga (trenutno kasnim na posao) i trebaju mi strucne preporuke pa mi se ova stranica ucinila adekvatna.

    Da predjem na problem: kupio sam novi kompjuter tj sklopio novu konfiguraciju koja se sastoji iz slijedecih komponenti:
    Gigabyte ex58-ud3r maticna
    intel i7 920 2.66ghz procesor
    EVGA GTX 260 core 216 superclocked
    OCZ ddr3 3x2 gb rama (1600mhz)
    WD 250gb sata
    nekakav dvdrw obicni
    kuciste Thermaltake Armor+ mx

    Zanima me koliko jaka napojna (i koje firme) mi je potrebna za ovu konfiguraciju (uradio sam one calculatore na netu kazu 700) ako uzmem u obzir da cu mozda nekad u blizoj buducnosti uzeti josh jednu istu grafu za sli i naravno da cu malo OC-ovati procesor?
    Unaprijed hvala i nadam se da nisam puno pogrijesio.
    Harun Spahic
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    700 W brendiranog napajanja ce biti dovoljno.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Ako vec trosis, moj izbor bi bio PCP&C Silencer 750W.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ta masina ne trosi vise od 350W, ali svakako uzeti vise radi rezerve. 500W kao neki minimum.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Koji ti je izbor, odnosno gdje uzimas?
    Ja bih neko drugo kuciste...
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ako sam dobro shvatio, masina je vec kupljena. A ako nije, onda svakako drugo kuciste, veci disk...
     
  7. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Ja bih preporučio CoolerMaster HAF932 (naravno ako već nisi kupio TT)?!Što se tiće napojne,mislim da bi ti ova bila dodovljna CoolerMaster Real Power M 620W,zavisno u kojoj radnji kupuješ.
     
  8. Nu_RaH

    Nu_RaH Novi član

    Hvala na odgovorima,
    Kuciste je vec kupljeno, dakle tu se nema sta mijenjati.
    Jedino sto mi preostaje jeste napojna. Dvoumio sam se izmedju coolermaster realpower 620w i thermaltake toughpower 650w u slucaju da je to dovoljno i koliko sam vidio iz vasih odgovora trebalo bi biti. Eh sad imam ja love i za thermaltake toughpower 700w al fakat ne bih uzimao ako nije prijeko potrebno pa mi treba finalni zakljucak koje napajanje da uzmem.
    Unaprijed hvala
     
  9. Nu_RaH

    Nu_RaH Novi član

    *edit* zaboravio sam napomenuti (ako je neko zaboravio na to) da u kalkulaciju ulazi i prica o buducem SLI-u sto znaci 2x gtx260 oc tako da ne budem morao mijenjati napojnu kad budem uzimao grafu. izvinite i jos jednom hvala
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Obe su dobre.
    Ja bih isao na coolermasterovu 620W jer kao bonus dobijes i modularnost :)

    I gonilo bi 2x GTX260 bez problema.
     
  11. Drix

    Drix Novi član

    ako ces ici na sli onda uzmi 700w i kraj price
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zbog cega tako misliš?
    Nema potrebe bacati pare.
     
  13. Drix

    Drix Novi član

    pa mislim ako ce vec uzimat ovakvu zvijer koja ce bit clockovana+sli+radit ce vecinu vremena na 100 % load+ kad nesto vako uzmes kod nas onda ga ne mijenjas dugi niz godina a da bi napojna izdrzala toliko vremena bez problema zar se ne isplati dat 20-30 maraka vise pa da nemas nikakvih problema
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Fazon je što imaš garaniju a i 620W mu je i previse :)
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Taj coolermaster nije nesto, ima 43A na 12v tako da su ga komotno mogli nazvati 530W.
    Pored toga, pricam iz iskustva sa recimo hx620, modluranost gubi svaku smisao sa ovakvim napajanjima u slucaju cf/sli configa. Zasto? Zato sto imaju samo 2xpciex kabla i za grafcike koje traze 4, napravi se prilicna guzva jer se moraju koristiti adapteri. Mada uz novije revizije ovog napajanja dolazi i 1x8pin, on je u ovom slucaju neupotrebljiv jer samo napajanje ima samo dva prikljucka za pciex kablove.

    Nu_RaH, fino sam te zamolio da das link gdje kupujes kako bi se mogao sagledati odnos ulozeno/dobiveno i tako na najlaski nacin dati savjet.

    Ako overklokuje masinu, ovakva konfiguracija ce mu vuci nekih hajmo reci 460W a ovo napajanje i nije bas doraslo tome jer mu je to nekih 90% snage na 12v railu.
     
  16. Drix

    Drix Novi član

    e vidis 5 godina garancije je odlicno, ali se opet postavlja pitanje da li je treba 620w ili 700w, 700w jest sigurno a za 620w ne znam bas, u ovom slucaju je bolje bit siguran nego eksperimentisat jer nije mala svota para u pitanju(sta ako ne bude dovoljno 620w), a i ko mi garantuje da ce radnja u kojoj kupis izdrzati 5 godina (moguce je da se povuku za to vrijeme :lol: )... ja ipak preporucujem uzet od 700w il od coolermastera istu seriju kao i ova od 620, il od tt koji daje 3 godine sto nije lose il o nekog drugog zavisno od cijene
     
  17. Nu_RaH

    Nu_RaH Novi član

    Dakle konfiguracija mi je stigla iz amerike i koliko sta trosi moze se naci na internetu. Nalazim se u Sarajevu tako da napojnu mogu nabavitii u slijedecim radnjama: http://www.plus.ba http://www.ue.ba http://www.qsp.ba http://www.imtec.ba eh pa ako nije to ono sto si trazio od mene izvini i izrazi se malo precizinije, unaprijed hvala
     
  18. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    @mobsterc:Ako smatraš da CM620W nije dovoljna (ne slažem se baš),neka uzme CM700W.Imam je sam,ako gura bez problema dvije HD4870,neće biti sigurno problema ni sa dvije GTX260,koje manje struje troše.tako da i moja centralna troši u loadu ngdje između 400-440W.
    EDIT:Tamo gdje se sa tobom slažem je problem što oba modela od CM imaju samo dva 6pin priključka za grafičku.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To je to sto sam pitao. Ako uzmem u obzir cijenu cm 700w u uniexpertu od 250KM, nema nikakve logike ne dati jos cenera i uzeti silverstone 800w, nazovi pcplus.ba i reci neka ti nabave silverston olympia 800W (dodje za dan-dva), a cijenu pogledaj na genelec.ba (oko 260). Mogao bi i olympia 650w ali je razlika isto smijesna (30KM) a opet se postavlja pitanje konektora za sli konfiguraciju (po meni su adapteri ruzno i nakaradno rjsenje).


    @gamexstream, potrosnja tvog quada i i7 oc-anog na 3.8-4.0 se ne moze porediti, tebi graficke takodje nisu clockane (a trose smijesnih 15ak wati vise) itd.. a opet imas 700w (a imas 50A kao ja na svom 620W). Nisam ja rekao da ne moze gurati, moze ali je smijesno igrati crysis-a 3 sata gdje ti je opterecenje napajanja 80-90%. Ovako ce mu za 50ak maraka vise napajanje raditi na 40-50% opterecenja :) Nema problema sa konektorima i sl. Za dodatnih 50KM naspram CM 620w dobije preko 50% snazniju jedinicu, doduse gubi modularnost, ali kao sto sam spomenuo, ista je skoro nebitna u sli configu (kod slabijih napajanja).

    U konkretnom slucaju bi cwt chieftec 750w za nekih 200-220KM legao kao budali samar. :) ali nema... :?
     
  20. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    @mobsterc:Da te ispravim,obje grafičke su mi clokane GPU:820 MEM:1100.:) Što se tile chifteca,slažem se.Prijatelj mi je ima,super mu radi,tiha,140mm ventilator te ima 4 6-pinska za grafičku.A naravno da se ne može porediti moj Quad i I7.Al ipak ja svog 65nm CPU-a smatram velikim potrošaćem. :)
    Sorry za mali OT. :)