DIY Sim rig

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Vedo, Jul 19, 2014.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Vec dugo planiram napraviti cockpit za volan & voznje simulacija. Uvijek mi je nekako najveci problem bio samo sjediste (nije mi se uzimalo polovno od pravog auta i to drzati u kuci, Bog te pitao sta je neko na njemu radio :smt003 ).

    I danas skontam da imam viska PC stolicu (by Jysk), koja ima vec izbusene 4 rupe sa donje gdje se sarafalo njeno postolje. Jedan ovaj dio sa strane bi mi smetao kad se koristi mjenjac, tako da sam ga samo obrnuo :)

    [​IMG]

    Nesto mi bas mrsko ici po majstorima da mi vare ovu konstrukciju, hem zauzet, hem bit ce sutra itd, nego, kontam u OBI-ju da mi izrezu po mjeri neke alu cijevi (ili sl) i da to onda sa par sharafa / zglobova / neceg treceg skuckam sve skupa. Imate li vi kakav prijedlog sta koristiti za konstrukciju, kako najbolje to povezati i na koji nacin napravit da se ova stolica moze 'klizati' naprijed-nazad, kad neko ko je manji od mene sjedne da obidje dzir.

    Znaci ovako nesta da dobijem, bar slicno:

    http://ecx.images-amazon.com/images/I/7 ... L1500_.jpg

    http://www.teamvvv.com/assets/js/ckedit ... T500RS.jpg

    Evo par rendera kako sam to zamislio, uzeo sam primjer 3 cm cijevi:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  2. pac

    pac Komšija

    Uzmi PVC cijevi vidio sam negdje na netu da je neko isto sebi napravio i super radi, zato sto je PVC lahko je raditi sa njim.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Jes, al nemam spravu za spajanje PVCa, valjda se nesta to zagrije itd
     
  4. pac

    pac Komšija

    Mislio sam na cijevi za odvod (sive) koliko ja znam one se spajaju nekim ljepilom opet to tebi nje dovoljno radi kilaze. Potrazi neko jace ljepilo mozda moze i silikon on je poprilicno jak.
     
  5. pac

    pac Komšija

  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    evo od drveta, jes da ni na sta ne lici :)

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  8. pac

    pac Komšija

    Ruzno ovo od drveta plus sto ima svugdje ostrih ivica.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Jaran ima gradjevinsku firmu, svoje majstore i sve masine. Tako da ce mi oni to sklopiti i zavariti, moje je samo da donesem dimenzije i metalne sipke :D moram sad samo skontat najbolji nacin kako napravit da se mogu pedale i volan priblizavati i odmicati i kako ih bas fiksirati kad ih podesis prema sebi.
     
  10. anel007

    anel007 Komšija

    ^napravis da drzaci za volan i pedale budu na cijevima veceg promjera i da se klizu po uzim cijevima, fiksiras ih na odredjenim pozicijama sarafima koji rade na principu cvingi i trebalo bi da radi kako si zamislio :wink:
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    posto volan ima pojak FF i + ja kad ga scepam, to mora da bude ko' beton stabilno. Taj princip cvingi sumnjam da bi bio dovoljan :/
     
  12. anel007

    anel007 Komšija

    ne znam, pogledaj kod lokalnog bravara (haman svaka mahala danas ima jednog takvog :smt003 ) koliko cvinge jako mogu da drze, mi na poslu koristimo neke birvaktilske i vjeruj to kad stegnes stoji na mjestu i pored vibracija koje stvara, lupam, brusilica dok rezes metal...mada su one doduse pofino deblje od ove sa slike koju sam linkao

    a i ovaj nacin kako je zamisljeno da to funkcionise na CLS T500RS sa tvoje druge slike je super mada sumnjam da ce ti neko jeftino odraditi tacno ovako, ali mozes naprimjer pokusati sa busenjem du rupe kroz cijevi kao sto je na slici odadjeno i koristiti obicne sarafe sa maticama kojim ces to fiksirati :wink:
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    E jesi gospodin.. bje'ž ba.

    Davno sam se ja oko ovoga htio cimati ali nikad' zapoceo. Ako budem radio racing kutak, ipak ce biti udobna fotelja, screen na zidu i neki djavo za volan. Mada je gotivnije to sto ti hoces. Slazem se.

    Hajd smisli nesto dobro pa postaj. Bas me zanima kako ce ispasti.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa svako pravi tako da su pedale i volan fiksirani a da se sjediste pomijera.
     
  15. black

    black Komšija

    Umjesto LCD-a stavis short throw projektor ispred volana i napravis zakrivljen zaslon od lesomala :D
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Po meni ipak treba napraviti I da se pedale pomjeraju a volan neka bude fiksan.Neko ima duze neko krace ruke. Valja to fino nastimat jer nekad se voze maratonske trke po 90 krugova,valja to izdrzat.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa jest bolje al komplikovanije. Neka napravi po svojoj mjeri a ostali nek se malo pate :)
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    jest, al ko kaze da nakon 3 dana necu rec "e da mi je volan samo jos 5 cm dalje" ili sl :)
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Ma uzmi sjediste iz auta sa onim mehanizmom, nadjes na otpadu. Ima lijepih sjedista, neces uzimat iz golfa 2 i slicno, recimo u C2 kod sestre sportska sjedista, izgleda kao sa pravih ovih rig-ova :D

    Evo ovakva su, samo plavo umjesto crvenog:
    [​IMG]
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eh u tom slucaju odmaknes sjediste I pedale za 5 cm I volan ti je automatski 5 cm dalje :D