Gasite li kompjuter kada je nevrijeme?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by zilo, Jul 14, 2006.

?

Gasite li kompjuter kada je nevrijeme?

  1. Da

    33 vote(s)
    100.0%
  2. Ne

    0 vote(s)
    0.0%
  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako ti je neki raritetni server (a vecina jeste) zvekne ti napojna i 20 dana ostanes bez servera.
    Bio sam kod jednog delegata na nedzaricima gdje mu je grom puko 50 metara od kuce ....sve zivo crklo i ups i monitor i komp i tv i frizider...jedino sporet na drva prezivio.

    Dok je drugom prijatelju na butmiru sve ukuci izgorilo nakon prve grmljavine,a drugi put komp nakon kratkog spoja na centrali telekoma
    :D

    Meni je licno jednom prnula napojna al to se ocekivalo
     
  2. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Bilo kod mene prije jedno godinu i po. Jednom zastopo komp i nisam mu nista mogao 2-3 dana,da bi poslije toga sam proradio. Vjerovatno fuckin statika. Nije lose iskljuciti barem onaj prekidac na razvodniku.
     
  3. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ako nisam u kakom bitnom poslu gasim. Produzni ima prekidac i na tih 5 uticnica mi je sve. Doduse nije mi nikad PC otiso zbog struje. Al jest frizider i to tek kad dodje od udara.
     
  4. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    ja ne gasim nikad PC nisam ja te srece da me udari sta kad je nevrijeme :|
     
  5. zilo

    zilo Komšija

    Rizični ljetni pljuskovi praćeni grmljavinom i munjama

    Hameda Hadžića ubio grom dok je kupio pokošenu travu

    Tijelo 71-godišnjaka nađeno na livadi nedaleko od aerodromske piste u naselju Butmir


    Ljetni pljuskovi praćeni grmljavinom i munjama koji su proteklih dana zadesili BiH odnijeli su i tri ljudska života. Prvi slučaj pogibije od udara groma ovog ljeta desio se prekjučer i u Sarajevu.

    Opekotine po tijelu

    Na livadi u ulici Plavi put u naselju Butmir prema Kotorcu, nedaleko od ograde aerodromske piste, oko 18 sati nađeno je tijelo 71-godišnjeg Hameda Hadžića iz Butmira.
    Na mjesto događaja pozvana je policija, koja je u prvi mah posumnjala da je Hadžić umro prirodnom smrću, ali dolaskom dr. Hamze Žuje, vještaka sudskomedicinske struke, sve nejasnoće u vezi s Hadžićevom smrću su otklonjene.
    - U pitanju je pogibija od udara groma i tu nema nikakve dileme. To sam utvrdio i na licu mjesta kada sam pregledao tijelo, a i u četvrtak ujutro u prosekturi "Bare" - kazao nam je jučer dr. Žujo.
    Sin nastradalog Hameda kaže da mu je otac prekjučer bio na livadi, gdje je kupio travu i vozio je u metalnim kolicima.
    - Očito je da je moj otac ušao u strujno kolo dok je rukama držao kolica. Imao je opekotine po tijelu, a i jedan dio kose mu je izgorio - kaže sin poginuloga.
    On je istakao da ovo nije prvi put da je munja udarila u livadu na kojoj je radio njegov otac, ali i u aerodromsku pistu, na kojoj poslije nevremena budu vidljiva brojna oštećenja.

    Smrt u staji

    Druga dva slučaja pogibije od udara groma desila su se u naselju Todorovo kod Velike Kladuše i u Kalinoviku. U srijedu oko 16.15 sati u Todorovu je pronađeno tijelo 77-godišnjeg S. S. iz Todorova. Uviđajna ekipa prema povredama na tijelu potvrdila je da je starca ubio grom.
    U staji u selu Borja kod Kalinovika preksinoć u 19 sati pronađeno je beživotno tijelo Cmiljane Bošković (77). Policija i ljekar Doma zdravlja Kalinovik konstatirali su da je i Cmiljana smrtno stradala od udara groma.

    Sigurne lokacije


    Stručnjaci naglašavaju da je ljeto vrijeme kad su grmljavine najčešće, a udari groma uglavnom se dešavaju između 14 i 16 sati. Oni preporučuju da oni koji se za vrijeme grmljavine zateknu vani odmah pronađu sigurnu lokaciju kao što su kuće, zgrade i vozila čiji prozori moraju biti zatvoreni.
    Preporučljivo je i izbjegavanje nesigurnih mjesta kao što su otvoreni prostori, visoka područja, bazeni i blizina drveća. Kada počne grmljavina, ne treba čekati kišu, jer munja može udariti i prije kiše. Ako se uspije naći sklonište, kažu stručnjaci, treba potražiti najnižu tačku i čučniti sa spojenim stopalima.

    Isključiti električne uređaje


    Ako se za vrijeme oluje nalazite u kući, ne treba dirati prozore i vrata, a obavezno ne koristiti telefon. Stručnjaci posebno naglašavju da treba izbjegavati korištenje sudopera i drugih izvora vode te da treba isključiti električne uređaje.


    Izvor: http://www.avaz.ba
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    a ako avaz kaze da gasimo sve :) onda gasimo :) ko' i od dainice mama :) zena gasi mob kad grmi :D ja oplako :D:D

    ja sam u neboderu relativno starom nemam ni ups ni ono govno od produznog sa osiguracem nista... imam automatske osigurace na razvodnoj :) i voz' misko :) nikad mi nista nije crklo u ovih 21 godinu :D
     
  7. zilo

    zilo Komšija

  8. tERMINator x

    tERMINator x Aktivista

    Iako imam UPS gasim :smt024 .Sto je sigurno,sigurno :mrgreen: