grafičke karte sa 1,2,3,4,6,8 i 12 gb vrama

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by jakuza, Dec 14, 2014.

  1. jakuza

    jakuza Aktivista

    Iz godine u godinu,sve više je potrebno vrama na gpu-ovima.Povećavanjem rezolucije,povećava se i količina textura,podataka koja treba da se učita u vram.
    Bez obzira na snagu,brzinu,sabirnicu ili bilo šta drugo,gpu ne može isporučiti konstantni broj frameova,ako ne može da ih spremi prvo na dedicirani vram.
    npr. možete da imate quad sli tipa gtx 980 ,i da ta 4 gpu-a imaju i više nego dovoljno snage za jako visoki frame rate
    (uzeo sam watch dogs kao primjer-jer predstavlja prvi naslov koji može da iskoristi preko 8gb vrama,što je trenutno najviše što je moguće posjedovati)
    na 2560x1440 rezoluciji,ali na rezoluciji od 3840x2160 dešava se da na ultra postavkama i različitim omekšavanjima kartica kao što je gtx 980 sa 4gb vrama,pored visokog frame ratea kojeg može
    da isporuči,dešava se drop frameova,svaku 1-2 sekunde(jer nema dovoljno vrama da bi mogao da učita sve texture)
    Razlog zašto pišem ovo sve je taj,da li je razumno kupiti karte najviše klase ako su "namjerno limitirane sa 4gb vrama"na igranje na najvišim postavkama i najvišim rezolucijama.
    Govorimo o više hiljada km-ova,i desi vam se da se ne možete igrati ugodno.
    uzeo sam asusa-kao primjer,nekih od karti od 1 do 6 gb,toliko asus trenutno ima najviše na karticama. (izuzetak r9 290x seriji koja ima par karti sa 8gb vrama)
    kartice sa slika su :
    nvdia: gtx 285 mars 3gb, gtx 285 matrix 1gb, gtx 295 top 1792mb, gtx 480 1.5gb, gtx 580 matrix 1.5gb, gtx 590 3gb,gtx 590 rog mars 2 3gb, gtx 680 4gb, gtx 690 4gb, gtx 760 mars 4gb, gtx 780 strix 6gb, gtx 780 ti matrix 3gb, gtx 980 matrix 4gb, gtx titan black 6gb, gtx titan z 12gb
    amd: 4870x2 top 2gb, 4890 top 1gb, 5870 ares 4gb, 5870 matrix 2gb, 6970 2gb, 6990 4gb , 7970 matrix 3gb, ares 2 7990 6gb, r9 290x matrix 4gb, r9 295x2 8gb, ares 3 2xr9 290x 8gb

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Zar je ovo nesto novo?
    Ja na 2560x1600 ne osjetim nista drugo nego fludinost sa gtx 970.

    I sta je poenta svih ovih slika?
     
  3. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    novo?
    gtx 970 je mali miš sa 256 bita
    ako ti kažem da na karti iz 2007-2008 si mogao da osjetiš fluidnost na 2560x1600
    pa da ja tebe pitam šta je onda poenta

    karte su od prvih karti sa 1 gb,do zadnjih nvdia i amd kartica sve do 8gb vrama
     
  4. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    [​IMG][​IMG]
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Svi znamo da ima igara danas da mogu napuniti vram. Kad ukljucis ultra ultra ultra, hypersampling picke materine.

    Sta je poenta?
    Pa nije sve u teksturama...
    Gdje su brojevi poligona, pa dinamicno osvjetljenje, sijenke, fizika i gluposti.
    Sve ono sto pridonosi fotorealizmu.

    Jos uvijek ne kontam sta je poenta svih slika, znam kako pojedini kuleri kartica izgledaju ...
     
  6. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    a moraju li slike imati tebi,svaka zasebno neku poentiu ili objašnjenje
    opet ponavljam,slike sam postavio,zbog imena grafičkih kartica,od nvidie i amd-a
    valjda ne smetaju toliko,ako ti smetaju toliko,onda ću ih ukloniti

    poenta bi bila,planiram da idem na quad sli,iz nekih razloga opet ako te zanima objasniti ću ti i zašto
    velika je to količina kesha,meni,ja govorim za sebe ,za nekoga možda je to smiješno,ali meni ne
    pa ne bih volio da potrošim,3000+ km,i da mi igra dropa,da mi frameovi padaju sa 100 na 5 pa za 2 sekunde opet na 100 fps
    samo zato što je neko stavio 4gb vrama umjesto 8 ili 12gb da budem siguran makar naredne dvije god.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Ni Seni 3000km nije malo. A koliko si od tih 3000km kontao potrositi na monitor samo onako iz radoznalosti?
     
  8. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    ja več 7-8 god. uzimam u plus.ba komponente
    pa planiram uzeti sebi na rate ovaj monitor, benq BL3201PT,jer ću ga dobiti po promo cijeni
    uzeo sam sebi neki dan ax1200i,ostalo sve imam,sada samo treba da se pojave gtx 980 ti sa 384 bita i 8gb vrama,i onda ću ih uzeti,prvo dvije a onda kad skupim još dvije
    tako da će kesh ostati samo za karte,i vodene blokove,jer imam bas jako dobro vodeno hlađenje,pa da mi ne stoji u kutijama

    http://www.pik.ba/artikal/13517651/xtre ... s-gtx-580/



    [​IMG]
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Koliko ispod 2000km je ta promo cijena :) Nabavi i meni jedan :p
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    dosta krtica koje si naveo vec radi u sli/cf modu tako da treba prepoloviti taj ram...
    Ako hoces da ti ne dropa, uzmi r9 290x 8gb cf, od nv imas titana sa 6 ili sacekaj da dodju 970/980 8gb verzije.

    edit: tek sam kasnije procitao tvoj zadnji post, nista eto cekas da dodju nv 8gb verzije, sretno :D
     
  11. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    nabavna cijena je nekih 850-870 eu,pa ostalo su marže,neće biti puno ispod te cijene,kad uračunas,maržu,garanciju itd.

    naravno mogu da ti nabavim,to bi bilo bolje i za mene a i za tebe,jer bi i meni tada cijena bila sigurno još niža
    a imaš i kartu na kojoj možeš da se ugodno igraš na 4k rez.
     
  12. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Nisam ti uspjeo da objasnim zašto idem na 4 grafičke karte.Odigrao sam skoro sve ove nove igre koje gutaju grafičku snagu,zbog lošeg enginea ili drivera koji nisu ispeglani.
    Kada imaš jednu kartu nvdijinu,u nvidia kontrol panelu možeš podešavati razne filtere,omekšivanja itd..
    sa jednom kartom imaš opciju manuelnog podešavanja omekšivanja do 32xaa,kako dodaješ gpu-ove tako se otvara opcija sve do 128xaa csaa
    stvar je sljedeča,zamisli kako će izgledati npr. return to castle wolfenstein na 3840x2160 sa svim vizuelnim dodatcima koje pruža nvidia u svom control panelu sa 128xaa filtom
    evo pokušavam da ti nađem slike iz afterburnera,kada sam imao gtx 660ti sli,sa 64xaa omekšavanjem,ali imam preko 2500 foldera i 60000 slika,ne mogu da nađem
    ali igra postane druga,toliko je sve izoštreno,i bolje izgleda sa svim filtrima,i optimizacijama koje nudi samo nvidia,dok je amd striktno limitiran na 24xaa
    jer ima toliko naslova,da vrijedi da se ponovno odigraju na što boljim vizuelnim postavkama,i što vecoj rezoluciji
    ima njih sada koji kao znaju da tu nema razlike,tvrde da to nema smisla,a nisu niti ikada probali niti ikada vidjeli koliko potencijala postoji sa svim nvidia optimizacijama
    i kako to izgleda kada iskoristiš puni potencijal

    za sve karte koje si gore naveo,ili nemaju dovoljno snage za 4k monitor,ili su abnormalno skupe. ne preferiram ati,evo objasnio sam i zbog čega

    [​IMG]
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Mislim da razumijem sta zelis reci...evo kod mene R9 270X ima 2 GB VRAM, u BF4 sa visokim grafickim postavkama kuca do kraja.

    Ostaje pitanje kako bi ova kartica radila sa 3 GB :roll:

    ...jos se moze napraviti OC kartice, a nije bila ni jeftina (oko 450 KM), tako da ostaje samo kolicina vrama kao (potencijalni) problem.
     
  14. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    radila bi ta kartica fenomenalno,bar u battlefieldu 4,mogao bih da guraš bf4 na full-hd rez na ultra postavkama,iskljuciš aa i to je to.
    Bf4 trazi malo iznad 2 gb,pa cak i na 4k rez 3gb,su skoro pa dovoljna,ali stvar je što je battlefield namjerno napravljen tako da bi radio u tom okviru,a ima toliko naslova
    koji sa svim maximiziranim postavkama,vec prelaze granicu od 5 gb,watch dogs ,i preko 8gb.
    Zato i jesam napravio post,dati za grafičku 750 do 1500 km,a ne moci iskoristi to,ja mislim da je dosta više da ljude prave budalama
    nekada kao dijete tamo 1997-1998,donese ti neko centralnu iz njemacke,mogao si sve na njoj što se tada moglo,sve je to funkcioniralo do 2005 god.,ja pamtim vremena kada si za razumnu svotu novca mogao
    da se igraš kao čovjek,nije bilo nikakvim procesora sa 30 jezgri,ploca od 1000+km,nije bilo rama sa 3000+ mhz,nije bilo pcl revo karti,ssd-ova,napojnih od 1500+ ,monitora sa 5k rez i quad sli rješenja,koja koštaju sama kao neko solidno manje gradsko auto,imaš gore sliku kao dokaz,4 karte koje su u našim radnjama 1200+ km,što dovodi do cifre od 5000 km
    i igra ti ide 50 fps.
     
  15. efo

    efo Komšija

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    brate ko nije pacenik za maksimalnim detaljima i xk rezolucijama, moze da igra sve sto postoji na normalnoj konfiguraciji koja ne kosta bogatstvo.

    te ultra giga high postavke vecinom nisu ni 5% bolje od "normalnih" high postavki, a smanje fps dvostruko ili gore.

    to da prave igre koje na tim penta postavkama maksuz trose vise vrama od vrama kojeg posjeduju ex-gen high end kartice ti vjerujem, treba sto bolje prodat trenutnu generaciju high endera :)
     
  16. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    slažem se sa većinom navedenog,ali kao i u svemu kada ganjaš zadnje,nabolje,najbrže,plaćaš uvijek višestruki iznos,od onga što je u srednjem segmentu.
    tako ti je i u audio svijetu,npr. zvucnik od 200 eu i zvucnik od 1200 eu ,sviraju ,bar koliko ja primjetim razliku,a razlika je od 10-15% bolje
    a kostaju kao tih 6,ako želis još više ,još 10-15 % dati ćeš 5000 eu,pa ako ideš jos 5% više dati čes 10000-20000eu i sve do bolesnih cifri,
    i u svijetu autobilizma ista stvar,kako neki auto koji ima ubrzanje 2-3 sekunde manje,može da vrijedi kao ta dva ista modela
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Pa ja igram BF4 na 1920x1200 Ultra :p ... samo mi pada igra (appcrash) i mislim da je to do nedostatka soka/juice grafike :D

    Ne mozes porediti ni blizu ono nekad i danas.

    Samo pogledaj neke naslove iz 2010, da ne spominjem starije, uporedi to sa vecinom danasnjih i razlika je drasticna.

    Da, vecina/mnoge igre se mogu igrati na manje zahtjevnim postavkama, ali o tome se i radi ovdje (za 5% vise=malo bogatstvo).
     
  18. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    Evo šta radi COD AW na 2560x1600 večina postavki je max osim aa koji je isključen, poždera sav RAM,VRAM i virtualnu memoriju

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  19. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    da slažem se i ja,ako usporedimo jedan far cry iz 2004 god. izgleda skoro dobro kao neki naslovi iz 2014,i bolji od nekih
    ili npr crysis iz 2007 koji je i dan danas vizelnu ako ne jedan od najboljih naslova sigurno

    https://www.youtube.com/watch?v=YrrcxcJgWY4

    https://www.youtube.com/watch?v=gOf686XKSWQ
     
  20. jakuza

    jakuza Aktivista

    Re: grafičke karte sa 1,2,3,4,6 i 8gb vrama

    da da,to je tek početak,kasnije za god. dana ,tražiti će od nas 6gb da bi se igrali na max.ito pazi bez omekšivanja,za to e za to jedno 12 gb
    LOL