Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    S tom temperaturom tebi puno i dođe. Ja volim u majici kratkih rukava hodati pa naštimam veću temperaturu.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    dole u donjem spratu je ugodna temperatura (oko 20c)
    ali nebi se moglo bit u majci kratkih rukava definitivno :D
    lahko je nama sa "niskim" cijenama za grijanje nebitno ha bilo ugalj/drvo/pelet/struja ...
    npr razlika između 20c i 25c je otprilike 35% veća potrošnja :D
    da je kilowat 0.5KM :D da vidiš kako bi se vidici promjenili odma :D
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Svugdje u svjetu kad zahladi prvo ide oblacenje pa tek onda grijanje a kad se stan pregrije onda usmjesto gasenja grijanja ide otvaranje prozora.




    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Stevie_Ray, aNaToMiC ! and Majesco like this.
  4. Majesco

    Majesco Aktivista

    Meni pretprosli mjesec bilo 919kw, a sad mi doslo 931kw ukupne struje sa svim uredaijam u kuci.
    Nastimao je na 25 i sad kad su bila ona tri dana po -16 i po -13, klima vukla 1.4 do 1.6kw, u 24 sata trosila 29.53, 30.92 i 30.66kw mala se razbaskarila:D, a inace potrosnja joj je od 12 do 16kw na 24h.
     
    Mujka likes this.
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    dobro vuče :D
     
    Majesco likes this.
  6. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Vrlo moguce ako je onaj imaju stari sat za mjerenje. Ja sam bio u trosobnom stanu od 2015te do 2017te i placao struju gotovo pa pausal. Do 20ak maraka.

    Sad sam u stanu od 40ak kvadrata i skroz slab sam potrosac pa mi sad dolazi 40-50km struje u prosjeku. Pricao sam sa jednim iz elektroprivrede i rekao mi je da je to najvise do starog sata koji ne mjeri tacno. I onda kad se ubaci novi i poraste racun za struju ljudi misle da onda EP pljacka.
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mi u proslom stanu nismo nikad palili grijane, a u ovom 100e mjesecno. Stari stan iz 60ih zgrada, na devetom spratu, okruzen stanovima. Ona otvorena strana je suncana i prozori mali. Novi stan novogradnja, prizemlje, dvije strane gole, nije suncana strana, ogromni prozor od poda do plafona, 100e mjesecno. Tako da potpuno vjerujem da neko placa jako malo za grijanje u staroj zgradi.
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Ja sam naštimao na obe klime 22 stepena, povremeno kad je pretoplo spustim na 21,još rijeđe kad je hladno dignem na 23. I to više rade ženski ukućani nego ja, valjda ti hormoni pa imaju velike oscilacije u osjećaju. Termometar na zidu pokazuje od 22,5 do 24 stepena.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  9. Majesco

    Majesco Aktivista

    Ovo ti je najbolja sponzorusa u koju se isplati ulagati, bar dobro grije:D
     
    Mujka likes this.
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo me u kratkim rukavima :D
    Ja na minusu hodam u jakni i ispod majica kratkih rukava. Ali valjda neretva očelici :D[​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma ja ne mogu visoke temperature u kuci,odmah me glava pocne boliti i pocnem se znojiti.A mati moze,njoj i 30 da nastimas,moglo bi jos.Ona bude u kuhinji blizu sporeta.
    U dnevnoj sobi 19-20 preko dana,jer i ne palim grijanje,nego u kuhinji imamo sporet na drva i iza njega postavljen ventilator,koji gura topli zrak sa sporeta u hodnik i onda iz hodnika sto dobaci u sobe.Isto kao kod vas klime,samo kod mene sporet i to drzi temperaturu u cijeloj kuci tako 20ak kada se ono samo kuha i ne lozi jako.Grijanje upalim tek u 18h navecer i radi neka 2 do 3 sata,nabije 23 ili 23,5 stepeni na termometru i to je to,vise ne palim.
    Evo sada i kada su bili ovi minusi,mislio sam da cu morati cesce paliti grijanje ali nije bilo potrebe.
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Evo i moja temperatura za kratkih rukava :) Samo da bih ja ovu temp postigao moram gree staviti na veću temp jer su mi sve vanjski zidovi uz velike staklene površine plus krov. Plus je soba proširena la bi sad valjalo staviti veću klimu, što ću vjerovatno i uraditi, a ovu klimu staviti u jednu manju sobu.


    [​IMG]
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moze se na 21 komotno kratkih rukava ali ja sam malo "starinski"...kod mene kada je zima,koristi se zimska odjeca i obuca a kada je ljeto,ljetna i ono prije sam kada su prelazi,imao obucu za sve prilike :D
    Tako da sam ja preko zime u dugoj majici uvijek i imam potkosulju uvijek,tamo do maja :D
    Imam i prsluk ali njega rijetko kada u kuci obucem,nekako mi kabasto,iako je onaj najtanji :D
    Ne vidim svrhu skidanja u gace,potkosulje i razbacivanja resursa i pumpanja temperature na max,kada je sasvim ugodno u normalnoj odjeci i na 21-22 stepena .
    Zene,djeca...njima obicno treba malo veca temperatura ali i to opet zavisi...evo moj bratic,nikada u zivotu nije rekao da mu je hladno,ima 8 godina sada,jos stalno istrpan i neke obicne carapice na njemu :D
    A mati,njoj opet nikada nije vruce...da tjeras na 30,ona bi rekla,ma pohladno mi :D
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod nas je 24 u dnevnoj, meni pakao, a zena bi jos. U spavacoj je 21, idealna temperatura.
     
    dams82 likes this.
  15. nivla

    nivla Komšija

    meni u stanu bilo namjesteno kad spadne ispod 23 udnevnoj da se pali grijanje na plin, znalo se desit da po4-5 dana ne upali zbog tog, a npr imam sobu koja je hladnija i tu bude 20c i osjeti se da je hladno, rijesio tako sto sam stavio da pali kad spadne ispod 24, vjerovatno cu nekad uzeti bezicni termostat i ubacit u tu sobu da pali kad spadne ispod 23, potrosnja 160km prosli mjesec, ovaj sad ce biti oko 150, oko 10. u mjesecu ocitavaju
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kakva vam je potrošnja
    Meni januar 105km
    Februar 84
    Mart 62
    Non stop dvije klime upaljene, top.

    Nego sta ono bi za ciscenje zaboravio sam. Kontao sam kupiti ovaj proizvod, ima li potrebe ili je bacanje para? [​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Prošli mjesec 84KM struje, dvije klime 12ke... Prije toga plin bio. Sad čekam novi račun :)
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije prosli mjesec neko mjerilo,ja potrosio 136KWh na grijanje. 22KM
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma nije cijela zima, a evo i gotovo je, sumnjam da ce jos par puta biti potrebno grijati, možda naleti jos koji gladan dan.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  20. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    55-60Km mjesecno kroz citavu zimu. Nije se palila klima da grije niti jednom, jednostavno nije bilo potrebno. Cijevi od gradskog grijanja koje prolaze kroz stan su bile sasvim dovoljne da drze stan ugodnim kroz cijelu zimu.
     
    Haker likes this.