HDD dvoumica

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Sena, Mar 13, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa ja imam RAID 0 (ili ti stripe RAID) od 3xWD 320GB. NAravno, on je konfigurisan prije dizanja sistema. Porast performansi se naravno osjeti, pogotovo kod manipulisanja velikim datotekama... Stripe raid koristim otkako sam kupio Asus P5Q-Pro plocu. Isti sam nastavio koristiti i sa Asus M4A89GTD. Nisam imao nikakvih strasnih problema za sad :)
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Imam priliku da u Austriji uzmem SSD, nisam bas upucen, imal' kakav best-buy do hajmo rec +/- 100 Evrica (mozel u tu cijenu uletit neki od 100+GB, 60 GB mi se cini premalo i za sam Windows)? I znam da imaju oni razliciti kontroleri (il kako se vec zovu), pa ako mozete preporuciti tacan model. Thx :)
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Last edited: Feb 11, 2018
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Auu, zar je to jos uvijek toliko skupo, e brate previse 400 KM za 120 GB..

    Ok, potrazim tog Corsaira, znaci komplet Corsair Force serija ime te OK kontrolere?
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Samo Bec dolazi u obzir, bez internet kupovine, znaci samo radnje tamo :) Vidim ovaj Corsair opet dodje 173,50 Eura, previse mi je i to. Znaci za oko 100 Eura nema nista a da valja..nista, ostavljam onda SSD dok cijene jos padnu, thx Sumeir & Enise.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma ja ba,jos uvijek preskupo..

    Kakav brz 1TB ili 2TB HDD i sav sretan.. :)

    Za pare jednog 120GB SSD-a mozes uzeti dva 1TB Caviar Black,slozis ih u RAID 0 and you Win..

    RAID 0 2TB vs 120GB SSD je no brainer,bar u ovom trenutku..
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ti pokusavas da usporedis kruske i jabuke. :lol:
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Stvarno..? :smt005
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Yebes bilo kakav HDD RAID 0 (makar to bio RAID 0 izmedju dva 600GB Velociraptora) kad ih dobar SSD opet unistava.

    To sto je RAID 0 izmedju dva HDD-a brzi u sekvencijalnom citanju/pisanju u praksi nista ne znaci. U sekvencijalnom su opet truba, a o response time-u da ne govorim.

    Ugodnije je raditi na 60GB Sandforce 1200 SSD-u nego na 600GB Velociraptor RAID-u 0. Toliko o tome...

    Zato - za sistem SSD (makar i neki stariji, poput jos uvijek odlicnog Intela X25-M), za storage 5400rpm 2TB+ disk.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa to je ocigledno i niko to ne osporava..

    Performanse su na strani SSD-a,kapacitet na strani HDD-a..

    Ali i RAID 0 je prilicno dobar izbor ako se uzme u obzir cijena i odnos ulozeno/dobijeno..

    Naravno ako kes nije problem SSD FTW..

    Sve je super dok radis sa podacima/programima koji su na SSD-u,ali kada dodje do baratanja podacima/programima koji su na tom storage 5400rpm 2TB disku taj setup ce pokazati sve svoje slabosti u poredjenju sa RAID 0 HDD..
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Pa za 2 diska od 1TB Caviar Black ces dati love ko za 120GB SSD. Tako da ne znam gdje ti je tu dobar odnos ulozeno/dobijeno sa HDD-ovima. Zato uzmes 60ak GB SSD i normalan 1TB Green/Blue, mozda malo skuplje od 2 x 1TB Black, ali zato mnogo bolje.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    2TB u RAID 0 vs 120GB SSD ..za mene je jos uvijek bolji ovaj prvi zbog veceg kapaciteta a i prilicno dobrih performansi..

    Mozda ti imas drugacije prohtjeve pa ti vise odgovara 120GB..

    Naravno performanse su na strani SSD tako da ne ponavljam..
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Danas su i 2TB diskovi vrlo jeftini, ako govorimo o 5400rpm modelima (ima i jeftinih 7200rpm modela), a performanse sto se sekvencijalnog rezima tice i dalje oko 100MB/s, sto je i bitno za vece fajlove.

    Ni SSD-ovi nisu vise skupi, nadje se 60GB Sandforce modela za 200-250KM. Uzmes jos 2TB HDD za 170KM i kraj price. Da ne pricam kako ce bit tiho, 2x7200rpm RAID 0 setup je izuzetno glasan kad dodje do seek-a, jer se istovremeno pokrenu oba diska.

    Ti si valjda jedini covjek u 2011. godini koji bi uzeo HDD RAID 0 vs SSD + HDD. :lol:
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uzeo bih ja i 2x SSD u RAID 0 ali pareeee.. :)

    Do nekih boljih vremena RAID 0 HDD mi je dovoljan zbog kapaciteta i prilicno dobrih performansi..

    [​IMG]


    [​IMG]
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zato ja za cijenu nekoh veceg ssd slozim gtx 560 sli ili 6950 cfx sistem i imam vece beneficije.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Joj upada Boze dragi :D Kakve veze ima grafa sad? Pa hdd ti je usko grlo.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Kako je hdd usko grlo.Ja nisam primjetio nikakvo usko grlo sa gtx 570 sli setupom.Stvarno ne znam sta je usko grlo.Po meni se ne isplati davadi 120 eura za ssd da bi se sistem brze pokrenuo.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Ne znam stvarno u kojem si ti smjeru krenuo, ali ocigledno pogresnom. Pa taman da imas 2x580, ne znam kakve veze to sad ima, ali eto da krenemo nekom logikom niskog nivoa. Svi fajlovi ti se nalaze na hdd-u, bilo sta da radis moras citat te fajlove, pa cak i da igras igre, na sta ti aludiras cijelo vrijeme. A da bi procitao te fajlove ogranicava te brzina hdd-a, jer ti je cpu, a i gpu (ponovo na sta ti aludiras) dovoljno brz da obradi podatke, mnogo brzi nego sto se oni citaju s hdd-a. Hdd ti je najsporiji dio sistema, valjda ti je tio jasno. Sta mislis sto se onda prave cache memorije, zasto postoji ram i slicno? Da ne govorim o pisanju na hdd, sto je opet veoma cesta operacija.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sto bi rekli, omasio fudbal. :D
     
Thread Status:
Not open for further replies.