HWB humanitarna akcija

Discussion in 'Generalna diskusija' started by selvin, Dec 10, 2011.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Eto update-ovan prvi post.

    Btw, nisam imao vremena da se pozabavim oko ovog racunara sastavljenog, da trazim drivere itd. Ali eto sad u ovoj pauzi bi to trebao rijesiti.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Ako još neko iz Sarajeva može u ponedjeljak da se nađemo, nek se tuspasi ovdje.
     
  3. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ja nisam još uzeo komponente, u međuvremenu se još kandidata javilo, pa moram od 4 insana uzet dijelova, što je super :) Biće rama , kućište, napojna, vjerovatno pomenuti disk, a od jednog momka, matična s kulerom za proc (nisam ni pito koja je :/), dvije pločice rama, hard disk od 80 giga! ima još nešto, ne mogu se sjetiti.
     
  4. AdoSA

    AdoSA Komšija

    da ... zaboravih da napomenem da imam jos jedan modul DDR400 512MB
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ubaci ga u gomilu. :D
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo raja opet se ukljucujem. Imam kompletan racunar koji se moze popraviti, a moze i za dijelova, jer je vecina stvari ispravna. C/P poruke koju sam poslao Selvinu da ne kucam opet:

    Code:
    Evo slike http://www.4shared.com/zip/h_Fobs0q/01012012142jpg.html
    
    Specifikacije su slijedece: 
    Fujitsu Siemens 17" CRT, 
    Compaq Deskpro EN: 
    Pentium III Coppermine 733 MHz,
    2x128 MB RAM
    10 GB HDD
    2x CD ROM
    200-300 W napajanje nisam sad tacno siguran
    nVidia Riva TNT 2 32 MB.
    
    Racunar je bio u radnom stanju. Graficku sam ti iz njega vec dao, a nVidia je bila kod mene kuci, ali izgleda da se ostetila posto je bila medju svakakvim stvarima zatrpana. Dakle, kad se upali pisti zvucnik, a error pise na poklopcu, nisam imao tastature da vidim koji je, ali po ovome sto sam ja vidio izgleda da je graficka u pitanju. Takodjer ne rade na napojnoj ventilator i na CPU, ne znam koji mu je razlog 
    Pitao sam na jednoj temi ali niko nije nista odgovorio. Posto je ploca nestandardnog formata i koristi 24 pinsku napojnu i fabricki pinout mozda mozes iskoristiti ovo ostalo ako vec od ploce i napojne nema nista.
    Eto ako neko hoce nek pogleda slike i vidi moze li se sta napraviti. Pozz.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ja sam preuzeo dijelove od Bahe i Ade. Biće čini mi se 5 računara i 5 monitora kompletnih, samo nam fale tastature i miševi. Ako ko ima, neka javi. Ako ne bude, kupiću ja pa kompletirati.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    bilo bi lijepo da prilikom predaje racunara napravite par slika i postavite na temi,da malo dobije na estetici :)

    btw.svaka cast svima,5 racunara nije malo,obradovace to djecu
    pozz
     
  9. GW

    GW Moderator

    Mali update stanja...
    4 računara od Ade su nadograđena sa još 128 ili 256 mb rama tako da sa imaju 256 ili 384 mb.
    Uz diskove od 10gb sam dodao još po jedan od 1.5 gb, tako da svi imaju po dva diska. Uz Adina 3 monitora sam dodao još jedan svoj tako da sad imamo centralne sa monitorima. Samo još fale tastature i miševi. Eventualno zvučnici, mada ako budem morao ja to sve kupiti neće biti zvučnika. Vidjeću mogu li naći po jedan usb stik za svaki od računara.

    Od Bahamutovih i mojih dijelova sam sastavio donekle peti računar.
    Tu je kućište, napojna, ploča, procesor, ram (onaj od 512mb nije radio pa sam stavio svoj od 128mb). Fali optika, hdd, tastatura i miš. Monitor ću vjerovatno ja nabaviti. I ovdje ću gledati da bude usb stik uz računar.

    To je to zasad.
     
  10. Riddick

    Riddick Aktivista

    Nisam ni znao za ovo i bas me je pozitivno iznenadilo :D S obzirom da smo najjaci informaticki forum u BiH cudi me da se neko prije nije sjetio, a znam da je sve poteklo od onog monitora... :)

    Nazalost nemam starih dijelova, al gledat cu da osiguram min. 1 racunar. Rodjak iz Sa kupuje novi racunar pa gledam da ga premutim da ga pokloni :)

    Dosta ljudi kupuje nove racunare pa treba lobirati da stare poklone djeci slabe imovinske mogucnosti, nisu to neke velike vrijednosti s obzirom na starost racunara, al s druge strane nekome je 1KM ko meni 100KM...

    Vidim da je RAM problem a znamo da je za WinXP 512MB pravi burst. Izgleda da cemo ga morati kupovati :)

    Optimizacijom windowsa moze se dosta ubrzati racunar, ako ima neko iz Ze stari racunar i hoce da ga pokloni voljan sam da ga ubrzam il dokupim koji dio u zavisnosti od potrebe... BTW vidim da se djelilo u Tz i Sa ako mi rodjak da PC onda bi najvjerovatnije zavrsio u Ze, a imam par kolegica koje ce naci djecu... :)
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Da se i ja javim sa update-om. Moram ubaciti jos neke komponente sto ste naveli u onaj moj prvi post, to cu veceras ako stignem.
    Uradio sam instaliranje drivere i nekih programcica na konfu #1 sto sam sastavio. Ali nesto driveri od zvucne zezaju, rekao mi je Reventon da mu je taj sto je prodao rekao da nesto nije mogao drivere za zvucnu naci. Ja sam nasao, ali od zvuka ni traga ni glasa. Mislim da imamo zvucnih, pa cu i to pokusat ubacit. Kad dobijem drugi hdd, sastavit cu i konfu #2. Sutra cu se naci sa Stevie-em da pokupim i njegove komponente.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Vidim da ti jedna ploca ima integrisanu graficku, pa mozes u tom slucaju ubaciti jednu od one dvije diskretne ako ploca ima AGP.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Kao sto sam spomenuo par poruka iznad, nakon kompletiranja drugog racunara u Tuzli, treba to odmah pokloniti. Ne bih da se ovdje licitira imenima kome treba kako i sta, ili ko vise "zasluzuje", pa bih zamolio da takvi prijedlozi idu na pm kod ljudi koji su se obavezali da preuzmu i sastave sve to. Na primjer, Selvin za TK, GW za Sarajevo, nesto ranije Rusko i sl. Ja iskreno u sve imam potpuno povjerenje pa svi koji imate neke konkretne prijedloge, svakako ih obavijestite o istim, a ako se nekom ne pokloni u prvoj turi, mozda ce moci u nastavku akcije.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Reznor, ne kontam za grafu, ove 2 ploce sto mi je Reventon dao obje imaju integrisanu, tako da nam toga ne fali.

    Eto ja ocekujem neke prijedloge kome donirati, Tale je nekoga preporucio cini mi se ovdje ili na oglasu.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja sam mislio da je jedna bez integruse, a posto su vjrovatno te graficke u rangu integridanih onda i nema ih potrebe stavljati. Eto ako budes raspolozen da preuzmes od mene compaqa mozes tu nedto da iskoristis posto mu je riva tnt2 izgleda otisla u vjecna lovista.
    A kome mozw ici - imaju i one djevojcice iz Zavidovica. Izvinjavam se na typu pisem s tel.a ne da mi se korigovati.
     
  16. Riddick

    Riddick Aktivista

    Sutra cu imati HDD WD 80GB ATA za taj drugi racunar, samo ja sam u Ze kome da dostavim? Moze na PM za dalje :D

    EDIT: ako sve bude OK saljem i DDR 512MB 400MHz.

    P.S. Treba gledati da konfiguracije nemaju manje od 512MB RAM-a :)
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Pozeljno bi bilo. Ali i sa 256 MB moze lijepo ici.
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sa 256 mozes samo sjesti i plakati, relativno frisak XP sa ukljucenim Windows Firewall-om, Security Essentials, Skype i 2-3 taba Chrome-a i vec sam na 700+.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da sam ja COD1 presao sa 256MB rama. Pc sam uzeo tada sa samo 256MB modulom. I naigrao se dosta naslova.. (2.6 celeron, 9200SE, win XP).

    ..tako da to sto kazes nije tacno.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Hajd sad ne raspravljajte ovdje moze li ili ne. Na ovom racunaru sto sam ja sastavio, ima 512, ali grafa pojede pa ostane 384MB. Planiram dodati jos RAMa.
    Nails, drugacije je prije 5-10 godina bilo instalirati firewall, antivirus i ostale programe, kad sad sve jede vise RAMa. Jedino da instaliram antivirus iz 2000 i ne updateujem definicije i stavim office 2000 i ostale programe iz prahistorije.