I "veliki" počinju osjećati recesiju

Discussion in 'Generalna diskusija' started by eques, May 15, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Moram priznati da ne znam da li je to kod nas detaljno regulisano, ali u svim ozbiljnim zemljama postoji zakon o zastiti potrosaca/kupca koji od firmi koje izlaze iz biznisa (bilo koji razlog) trazi da odredjeni period (uglavnom 3 godine minimalno) zadrze podrsku i servis. U slucaju da IT C ili bilo koja druga firma to ne naprave, mogu biti izlozeni grupnoj pravnoj tuzbi ciji ce rezultat njihove godisnje "dobiti" u doba dok im je "islo" napraviti smijesnim.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma ovdje je stosta nedefinisano, i izgleda jos dugo ce tako ostati. sjecam se, kad mi je jaran u usa kupio cod4, kad je tek izasao, i poslao mi key, jer sam mu objasnio da mi je u principu on najbitniji za online igranje. kaze ti on meni, pa ako ti sad dvd ne treba, odoh ja to vratiti i reci da mi je slab comp, i dobit cu lovu nazad 100%... nemoj da se salis reko :smt003 ovdje je kupac jako slabo zasticen, skoro nikako. eto, ja sam nedavno ostao bez posla, i saznao sam da mi nisu uplacivani doprinosi. otisao na biro, i da su mi uplacivani ti doprinosi, imao bih pravo na naknadu nekih 3 mj. ja mislim. sad, posto to nije placeno, necu dobiti nista, a drzava nema mehanizma, da natjera mog bivseg poslodavca da uplati mio-u za onaj period koji je naveden na odjavi sa penzionog. helem, ja sam tu najvise popusio. kaze mi lik na birou za zapos., mio ce njemu poslati obavjestenje da to treba platiti, ali to opet ovisi o njegovoj dobroj volji :evil: :evil: :evil:
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa posjetis mu kucu i familiju.

    Sto se tice it-a, trebalo bi da uvoznik daje garanciju na svaki taj proizvod. Npr. it comp daje garanciju 1god na disk, a uvoznik 2. Nakon 1.5g ti imas pravno kod uvoznika traziti garanciju. Ovo je teoretski, ne znam kako je u praksi posto ipak pricamo o bosni :smt003
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    koliko ja znam ne placanje doprinosa je financijski prekrsaj, ima inspekcija a koliko znam kazne nisu male, ti po zakonu imas i pravo na otpremninu minimalno 1/3 posljednje 3 plate ako si dobio otkaz
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    zadnje 4 rijeci nisu ok :D ne mozes ti nekom poslodavcu napraviti stetu, on ti da otkaz, i ti odes na biro i uzivas. znaci, nista od naknade s biroa ako je u pitanju sporazumni raskid ugovora (otkaz poslodavca) nego samo ako te proglase tehnoloskim viskom (kao sto je u mom slucaju) uostalom, danas je bivsi poslodavac izmirio sve dugove prema meni :smt006
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    zna li ko sta je sa Baricom, u cjenovniku ni jednog HDDa, samo jedan proc i samo jedna grafa u ponudi :(
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    I Slavuj je pao, kaze da nece imati diskova u naredno vrijeme jer nema potraznje.
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Obratiti paznju i na novo radno vrijeme.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    mora da sad Slavoljub sam radi tamo, jer je preko dana onaj drugi momak radio.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Namece se kao logican zakljucak :)
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    sad sam se cuo sa cika Slavom, Sasa radi jos uvijek tamo, nemaju na cjenoviku komponente ali je dobavljivo jos uvijek haman sve
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Na tom principu rade 2/3 ovih shopova, na lageru ima samo CD-ova, ali nije problem, sve se moze naruciti :)
     
  13. GW

    GW Moderator

    Word. :D