Intel 8/9/10/11/12-gen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Nov 20, 2016.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kaby Lake nije ni zasao a vec imamo nasljednika, 9-ta generacija, 14 nm (navodno 8. generacija Cannon Lake bit ce za notebooks). Ono sto prvo upada u oci kod KL je broj jezgri hexacore. Ne znam zasto ovako brzo da li tu utjece AMD ZEN za kojeg jos nisam vidio neke ozbiljne benchmarke? Naredna godina ce izgleda biti interesantna izlaze 2 tj. 3 nove Intelove generacije i AMD Zen.

     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako se Zen pokaže dovoljno dobrim a jeftinim (koji izlazi za cca 2 mjeseca), Intel će sigurno ubrzati planove oko ove arhitekture plus ima (dosta) prostora za spuštanje postojećih cijena. Znam da ja ne mrdam sa 5820K do druge/treće generacije 7nm procesora. :)
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam trazio nesto benchmarke za zen ali sve neke levatske stranice i nepouzdane ali dosta se prica da ce biti mnogo bolji ipc od starije amd generacije. Bas me interesira hoce li napokon barem malo uzdrmati Intel.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zanimljivo.
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sranje. Tick-tock modifikovali u process-architecture-optimization, Cannonlake trebao biti "process" na 10nm i onda veliki "architecture" korak Coffee Lake.
    I sad odjednom Coffee Lake jos jedna 14nm optimizacija.

    U pola godine sa tick-tocka na process-architecture-optimization pa na nesto "izvlaci pare sa starim procesom" trece.
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sad sam malo citao trenutno stanje kod Intel-a.
    I oni su se totalno pogubili, brdo modela, codename-a i malih inkrementalnih poboljsanja.
    Po trenutnom roadmap-u tek nekad krajem 2018. ili pocetkom 2019. sa 10nm Icelake-om i architecture step-om cemo vidjeti pravi napredak.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma ovo je ludnica kako stancaju nove cipove i ja sam se vise pogubio. Negdje sam letimicno procitao da ce Cannon lake imat cak 15% bolje performanse u odnosu na KL, kazem cak jer ovo sta izbacuju je smijesno recimo KL je 7% koliko sam upratio u odnosu na SL.

    Intel ulaze 7 milijardi USD u fabriku u Arizoni zapoceta 2011. u kojoj ce se proizvoditi ta nova 7nm arhitektura za koju jos nemaju codename a to bi trebalo biti za 3-4 god, to ce biti najmodernija takva fabrika na svijetu. Sjecam se kad sam 2008. uzeo core 2 duo masina e7200 sa 45nm odvalio sam a gledaj sad na pragu smo 7nm dokle ce to ici? Kako god svi smo u velikom iscekivanju Ryzena i nadam se da AMD nece opet ispusiti ko sa Zenom jer ovo sta Intel radi je katastrofa za nas krajnje korisnike, bukvalno ko ima 2600K i ne isplati mu se nista upgrejdati i moj 3770 na stocku 3,9GHz koji je izasao davno jos se dobro drzi , za igrice recimo stari i5 1156sckt ona prva generacija sto se grije ko rerna sa gtx 1060 dere bf1 60 fps lock multiplayer, nuff said. Planirao sam uraditi upgrade cpu, mobo i ram vjerovatno krajem godine pa cu sacekati da vidim na sta ce ovo izaci. Kako god moglo bi biti jako zanimljivo.
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Tih istih 15% na Sysmarku su rekli i za prelaz sa Skylake-a na Kaby Lake sto je cista smijurija kad je u realnosti ta razlika 1-2% na istom clock-u.
    Valjda ce ih AMD malo stisnuti da spuste cijene i stave HT na i5 seriju.
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Mene više interesuje na koje će se materijale prebaciti nakon ovoga, die shrink ne može vječno. To je vjerovatno, pored traljavog AMD-a, glavni razlog što je sve usporilo. Čitao sam o tome još u vrijeme Sandy i ivy bridgeva, ne znam s čime danas eksperimentišu.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ima do toga jos pofino, do 5nm navodno misle ici, jos jedna serija na 14nm, pa po najmanje tri na 10, 7 i 5.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mogu oni smanjivati cipove koliko hoce, ali dok ne naprave novu arhitekturu nece nekog znacajnijeg napretka u CPU biti. Zapravo, ako nastave ovim tempom, GPU ce ih poslati u istoriju. A ako se AMD vrati u igru, samo ce jos brze udariti u zid jer ce natjerati Intel da brze izbacuje cipove. Pa na GPU imas hiljade jezgri kojima nije potrebno 4-5Ghz jer paralelno urade instrukcija stotinu puta brze od CPU. Za sve je velikim dijelom kriv i Microsoft koji se nece odvojiti od x86 i x64 arhitekture.

    Da se bogdom Nvidia ukljuci u proces sa proizvodnjom CPU, pfff, ludnica bi nastala.
    Negdje procitah rumor da ce Intel ubaciti AMD-ov iGPU u svoje procesore. Nece nikada uzeti Nvidiju, jer ih gledaju kao buduceg daleko veceg konkurenta od AMD-a.

    http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-profits-tripled-in-q4-2016.html
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nvidia ne radi procesore jer je Intel vlasnik x86 licence i trude se da nVidia ne dodje u posjed iste. Cak sam negdje procitao da je Intel platio nVidiji da ne ide na x86 posto bi se kako kazu licenca i mogla dobaviti.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kvantni procesori :) Jedva čekam masovnu proizvodnju i da se maknemo sa Hz na qubite.
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    Načekaćeš se.
     
  15. ljiljan

    ljiljan Aktivista


    Ne kontam tvoju logiku da je stagnacija CPU losa po korisnike, govorim u ime ljudi koji PC koriste za igrice, a za profesonalce se slazem, oni ga puse.

    Bolje je po tebe kao gamera da CPU ne napreduje brzo jer sam si rekao ko ima 2600k moze na njemu gurati i danas nego da svake godine ili dvije moras kupovati novi CPU da bi bio na istim performansama.
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Samim tim stagniraju i igre, kad pogledas Crysis iz 2007. danas bi trebali imati 4K foto realizam u mainstream-u.
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Upali taj isti Crysis i recimo For Honor, Gears 4, Uncharted 4 i nez šta još pa ćeš vidjeti razlike.
     
  18. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Ne mogu zaliti za necim sto ne postoji, a radije bih igrao i na "stagniranoj" grafici nego da sam primoran svake godine da dajem nekoliko stotina da bih mogao komotno igrati tu istu igru.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Developeri igara su prilagodili igre GPU a ne CPU bas zbog toga sto nisu napredovali godinama. Svaka nova serija GPU ti daje 30% veci FPS u igrama, a razlika u CPU najnovije i pet serija starije generacije nije toliko. Dakle, dajes novac ali na GPU, a u pitanju je daleko napredniji sklop koji opet nekosta toliko puno obzirom da na njemu imas plocu, procesor, memoriju, hladjenje itd.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa i GPU je dugo stagnirao. Tek su presli sa 28nm, a 28nm imala jos HD7900 serija prije pet godina.