Internacionalni Univerzitet Sarajevo

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, May 25, 2014.

  1. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    e raja, doslo vrijeme za fakultet, i hocu da izadjem sad na ovaj test za stipendiju u petak ako Bog da

    sta preporucujete izmedju Računarske nauke i inzinjering i vizualne umjetnosti i dizajn vizuelnih komunikacija, sta mi je otprilike bolje, s kojim je lakse naci posao, sta se vise trazi danas

    znaci neodlucan sam skroz, znam i da je ovo do mene sta meni otprilike najbolje pase, ali zelim cuti i vasa misljenja, a ima li ikoga na tom univ. odavde sa foruma?
     
  2. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Computer sci je generalno teza i puna matematike, ali bar po meni je bolja (zato sto boje dijelim na tri osnovne, i tu je kraj sto se tice dizajnerskih sposobnosti).A to za plate,zavisi kakva te sreca zadesi i naravno od tvoje opredijeljenosti prema necemu . Generalno ja sam zavrsio informacione tehnologije i nekako sam se vise opredijelio na hardwer i mreze, mada mi je trebalo godinu dana da nadjem posao u toj bransi. Po mom nekom iskustvu trazenja posla najvise se trazi:
    web designer(frontend)>java dev>php dev>.net dev>game designer>..........network admin
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    To prvo svakako zvuci bolje, ali velika je tu razlika (teoretski barem), pa sad ne znam gdje se ti vidis uopste. Sam CS i taj neki dizajn su podaleko, i nije lahko upoređivati to.

    Jel to sve na CSu (cs.ius.edu.ba), ili je taj drugi na nekom drugom fakultetu? Ako je na istom moguce da je veci dio stvari isti, i da ce se razlikovati samo par predmeta i slicno, pa i to imaj na umu.

    Kakvu si srednju skolu zavrsio? Zasto IUS (nije da odgovaram ili sta, samo onako pitam na osnovu cega si izabrao taj Univerzitet kad imas dilemu izmedju dva poprilicno razlicita smjera)? Jesi li razmisljao o, recimo, ETFu?

    Recimo da sam ja imao slicnu situaciju prije 5 godina, i da imam ovu pamet sad, vjerovatno bi pravio neke drugacije izbore, ali lahko je general poslije bitke biti, tako da ko zna sta nas ceka, ali svakako izbor fakulteta je vazna stvar i dobro izvidi to sve.
     
  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    zavrsio sam gimnaziju,

    razmisljao sam ja o ETF-u ali ne znam stvarno i ovaj izbor na ovaj fakultet je pao iznenada prije dva dana

    razmisljao sam prvo o ETF - telekomunikacije, pa sam onda razmisljao o Saobracajnom - Komunikacije odsjek, i ovaj sam sad odlucio



    da vam iskreno kazem, gdje se u buducnosti vidim to vam ne bih znao reci, svasta se u jednom danu desi a kamoli u 4 naredne godine, onda cu ici na ovo prvo

    samo me zeza sad i skola ovde, imam maturski rad iz bosanskog moram pismeni raditi u cetvrtak, i kad njega odradim odmah se moram uputiti ka sarajevu
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    jesi razmisljao o ssst-u ?
     
  6. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    nisam, prijavio sam se vamo na IUS racunarske nauke, sad cu se skoncentrisati vamo na maturske sto moram polagati kod kuce a i moram matematiku jos vjezbati pa da budem spreman
     
  7. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Kad se sjetim ja sam pao matematiku na prijemnom (islo mi se na more pa pozurio).Helem sad govorim elAhmi da bi radije da sam kakav varioc ,neg ovako radis 12 sati dnevno i opet se brines hocel ti sve radit sutra kad ustanes.(ovo se pogotovo odnosi na JSP+ glass fish)
     
  8. anel007

    anel007 Komšija

    oces se mijenjamo, ja bih ti rado predao brusilicu i aparat u ruke :smt003
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    odlucio sam se za ovaj IUS, sad samo se skoncentrisati na maturske da ih rijesim pa onda na ovu stipendiju
     
  11. black

    black Komšija

    Da ne otvaram novu temu jer i meni isto zanima.Razmisljao sam da upisem ETF odsjek Telekomunikacije.Pretezno me hardware i mreze zanimaju.

    Zanima me kakvo je stanje , jer jedan moj prijatelj je imao uzasne probleme na Maš. jer je bilo previse studenata upisano bilo i trebalo mu je dosta navrata da prodje matematiku.
    Osim Sarajeva imam mogucnost da vani studiram , najvjerovatnije Graz.
    Razumijem Njemacki dobro i govor mi nije los samo mi je pisanje slabo skroz.
    Volio bi da mi date prijedloge i za druge fakultete :)
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    to za sljedecu godinu ?
     
  13. black

    black Komšija

    Da sljedece godine , 4. sam godina Srednjoskolski Centar Vg , Masinski Tehnicar kons. na racunaru
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ako imaš priliku druže hvataj se noge i pravac za Graz.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Bjezi odavde sto dalje osim ako imas jake roditelje da te stelom negdje dobro smjeste ili su privatnici :)
     
  16. black

    black Komšija

    Ma jok roditelji mi nemaju nikakve stele na koje bi se sa sigurnoscu mogao osloniti. Rade u stabilnim firmama pa bi me mogli u pocetku izdrzavati.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa idi iz ove bijede od zemlje ako imas sansu, pogotovo Austrija blizu skroz.
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    i jos znas njemacki, sto ti je dodatni plus, nije ti nepoznat jezik
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    Nemoj ici jes da je na tvoju štetu ali Bosni trebaju normalni ljudi.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako ce te vec studirati koncentrisite se na programiranje i sys development. Toga nikada neće faliti. Network admin kao zanimanje će nestati u roku 10 god ako ne i prije. Sve se svodi na automatizaciju sada, virtualne mreže i šta već ne. Administracija će se svesti na planiranje kapaciteta i eventualno troubleshooting.