Internacionalni Univerzitet Sarajevo

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, May 25, 2014.

  1. black

    black Komšija

    Re: Odg: Internacionalni Univerzitet Sarajevo

    Virtualizacija sve :) drag n drop iskonfigurisanu masinu kreira u nekoliko klikova.

    Sve je izvjesnije da cu ici , imam i prijatelja s kim bi mogao da idem.

    Sto se posla ovdje tice stvarno je tesko naci posao bez stele , jedino u stranim kompanijama.Moj otac je imao puuuno srece sa poslom.Radi 10 godina i nikad plata nije dana kasnila i 13. plata.
    Ja se ne nadam toj sreci :p
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne treba trositi rijeci na posao kod privatnika, od njih 100, njih 90 ce gledati da te iskoriste maximalno a plate minimalno i jos da ti ostanu duzni i primoraju na otkaz, jer oni nikome ne odgovaraju od nadleznih vlasti i institucija.

    Tako kako nema posla ovdje ja kao Magistar poljoprivrednih nauka odem vani , radim fizicki posao 2 mjeseca i zaradim jednu prosjecnu godisnju platu.

    Kazu kako omladina nece da radi ovo - ono, naravno da hoce ali nece bas dzaba da rade.

    I o ovom se samo prica kao problem visoko obrazovanih ljudi, naravno ovo je problem svih i onih sa 3 god srednjom skolom pa do doktora, jer realno ako radnik koji obavlja posao na terenu/pogonu nema posao onda nemaju ni VSS oni koji bi trebali da "vode" taj posao.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa osnovni problem je sto bukvalno ne postoji industrija u BiH, sta to mi izvozimo? Ovi privatnici zaposljavaju po 1 masinca 1 gradjevinca 1 elektro 1 arhitektu i to je uglavnom to. Primjera radi jedan ttu prije rata je imao 150 masinskih inzenjera.

    EDIT: I kod privatnika cete raditi najvise do 10 godina i onda ti da otkaz i traze mlade inzenjere koje ce da muzu nanovo. Ako u tih 10 godina ne uspijes pokrenuti neki privatni biznis ili se ne uvalis u neku dobru drzavnu firmu poslije te niko nece.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tačno je to, ili ako ih licenca tjera da imaju zaposlene da bi projektovali i ispunili kvotu.
    TTU je bio baš vrhunac proizvodnje, pravili su sve što se može zamisliti.
    Energoinvest i Energoprojekt su bile kompanije koje su imale veći profit nego budžeti pojedinih Evropskih državica.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Kod 3, ako ti nesto broj znaci. Nije kod nekih privatnika sjajno, daleko od toga, ali i daleko od toga da su svi izrabljivaci. Znanje ti daje posao, jer ljudi traze nekog sa znanjem, ne treba mu rodjak ako ces mu ti zaradit pare, jer vise voli da ima para nego da izdrzava rodjaka. To sto se stele spominju da su 100%, to se sve veze za drzavne institucije, budzet, telecome i slicno jer njeg boli briga hoce li mu tu rodjak zaradit pare ili nece, kad ne zivi od profita. Ima i u privatluku stele, ali daleko manje nego u gore navedenim, 90% ti odlucuje tvoja sposobnost. I ne govorim sad za radnicu na kasi, za posao koji moze radit i rodica sa stelom, govorim o zanimanjima kojima se bave ljudi koji posjecuju forum, automehanicar, elektricar, fotograf, programer, dizajner, masinac, rudarski inzenjer i slicno.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    I po tebi danas ima toliko privatnika i posla u BiH da se svi koji zavrse mogu zaposliti?
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    To se zove neophodna kontrola populacije. Sarajevo (vise) milionski grad ala Manhattan ili Zagreb ili Beograd, ostalo rudari, zeljezarci, solane i hamali raznog kalibra ... jednostavno nemamo para za sve, mali smo i to je istina momci. A kako? Vrlo jednostavno = broj rodjene djece/uvjeti zivota. Koliko je u Sarajevu ljudi iz Zenice, Gorazda itd ... preselili = pune grad.

    Sistem je u Svijetu svuda isti, ako te ima neko gurati-uspjeces. Mercedes, trebao propasti, ali to je Njemacki brand i gdje se radi, pa u Njemackoj ... Boing oslobodjen 4 milijarde USD poreza da nebi propao americki san ...

    Neko mora otici u Svijet i donijeti para, biti veliki brat ili profiter-svejedno, sve dok uredno daje placu i hrani nasu djecu.

    Svako treba prvo razmisljati o drugoj-boljoj drzavi, a potom ovdje sta ostane i da se cuvamo zajedno.

    Zeleni je dao dobre smjernice momku sta se trenutno trazi, a postoji i stranica koju je isti covjek podjelio : http://studyinsweden.se/study-information/
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mislim da to nema toliko veze s tim vec smo mi posebna drzava iliti nismo drzava, ko nije skontao za poslednjih 20 godina nece nikad. Ako je i po cemu BiH bila poznata u bivsoj Jugi je industrija, da pola od toga sad radi bilo bi nam jos bolje sto smo mala drzava. Kod nas samo radi proizvodnja el. energije.
     
  9. black

    black Komšija

    Cijene su malo vrtoglave :) , je li ima kakva stipendija ili se placa sve?
    Svedska mi je inace podaleko i ne znam jezim.Btw stranica je super odradjena.
     
  10. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ako mozes gdje ici furaj odavde .
    Vidis da pred svake izbore hoce narod da zavade a nije da im ne uspjeva to .
    Bjezi odavde i zivi i radi u normalnoj drzavi .
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Naravno da ne, to ne postoji nigdje na svijetu. Ali trudom, zalaganjem, usavrsavanjem i svojim znanjem ces prije naci posao nego da kukas kako se bez stele ne moze zaposliti. Uostalom, zavrsis lupam poljoprivredni fakultet kao KingT (mada je apsurdno sto u BiH za poljoprivrednike nema posla), i ako ne mozes naci posao, ne znam zasto ne promijeniti struku? Zasto moras biti vezan za nesto sto si studirao i izabrao to kad si imao npr. 18-19 godina? Presaltas se na IT (to nikome na forumu ne bi trebalo biti strano), ne moras se baviti programiranjem, ima 100 drugih IT related zanimanja gdje mozes zaraditi dobre pare i bez privatnika i bez drzave.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd nek je i kod nas isto ko i u svijetu :). Blago tebi :)

    EDIT: De nam nabroj neka od tih zanimanja pa da se pozaposljavamo :)
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Vedo kao prvi primjer. 3d izrada arhitektskih nacrta.
    Don Japa, doduse on se udo vamo :p ali jos uvijek, covjek razradjuje projekte preko freelancera itd.
    Eto ti odmah dva primjera bliska ovom forumu.

    Evo ti sad dva ovako.

    Mladi bracni par, magistrirali ETF u Sarajevu, i trazili doktorat u SWE.
    Doktorirali oboje ove godine, sada im je 5. godina tu, mogu traziti stalni ostanak, headhunteri ih konstantno prozivaju.
    Oboje mogu dobiti posao u Ericssonu primjera radi kad hoce.

    Drugi primjer, frajer 77 godiste, snalazljiv, imao firmu u Krupi gdje je saradjivao oko polovne robe sa svedima, ucio jezik na svoju ruku, ljudi mu izganjaju radnu dozvolu na 2 god.
    Dodje ovdje nadje sam posao u salonu auta, izvrsava sitne popravke prije preprodaje auta. Sad poslje 2 god, moze dobiti stalnu radnu dozvolu, dovesti familiju, itd itd.

    Moze se, ima mogucnosti, samo na guzove nista.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa ako nisi primjetio do sad, ja sam covjeku savjetovo da ide odavde tako da se slazemo :D. A Vedo je jedan i jedini :D A trenutno u BiH jedino prolazi lukavstvo ili tzv. snalazljivost, znanje nije presudno.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Na kraju najbolje prolaze ovi sto rade na naftnim platformama u sjevernom moru. :D

    Godisnja plata 65000 eura, gdje se efektivno radi 4 mjeseca. 8mj si slobodan. U praksi, 2 sedmice radis, 4 ne. I sve tako. 12 sati smjena.
    Svaku sedmicu preko tih 4mj dobijas 8000 eura :)

    I to sve sa srednjom skolom :D Jebes fakultet... idem varit na platformi :D
     
  16. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Da ne bih pravio novu temu zbog(vjerovatno) ne toliko velikog broja odgovara, da priupitam ovdje, naravno ako moderacija misli da ipak ne pripada ovdje, nije problem..

    Zanima me misljenje o Americkom Univerzitetu u Sarajevu, da li je iko studirao na njemu ili neki od vasih poznanika, kakvi su im rezultati tokom i poslije studiranja, pronalazak posla, težina samog studiranja i slično, svi odgovori će mi biti itekako važni i dragocijeni..

    Usput, odnosi se na studij Informacionih tehnologija ili Grafičkog i multimedijalnog dizajna, mada, 97% je to ovaj prvi navedeni..

    Hvala!
     
  17. irhadkul

    irhadkul Komšija

    sa foruma:Ahmet, mujka, samir, edina(zaboravio sam joj nick), ja i ima vjerovatno jos raje samo sto se ne mogu sjetit, su na spomenutom zavrsili.
    Sta da ti kazem, ja mogu reci da sam dosta naucio ali da sad upisujem fakultet, upisao bi u austriji. Razlog: dajes dosta para da bi ti neki poslodavac ponudio 500 km platu.Doduse moj komentar uzmi sa dozom rezerve,jer ne znam kako se sad stvari krecu na fakultetu, koliko kosta, ko predaje i tako dalje. Javi mi se na pp,spreman sam ti pomoci
     
  18. rama

    rama Aktivista

    Evo gledam im na stranici, cijena semestra 5500 eura za prvi ciklus? :eek:

    Pa za ovu cijenu možeš sebi kupit mjesto glavnog hirurga u Vojnoj bolnici, zadnje što trebaš brinuti jeste pronalazak posla... :D
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Pa pitanje je sa kakvim znanjem se zavrsi taj fakultet. Ja sam vecinom vidio nezadovoljstvo kod ljudi koji su zavrsili.
     
  20. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    A šta je sa ovim?

    http://www.klix.ba/vijesti/bih/godisnja ... /140718043