Izbor CPU Coolera

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, May 22, 2011.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Odradio sam to vec. I malo undervoltao i sad je ok. Ne ide preko 80c a i ovako ima snage dovoljno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    BiceBolje likes this.
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kakva bagra jbt.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moj 5600x sa PBO ide na max 4.3 GHz sa stock amd coolerom a temperature na 95 stepeni.
    I bez PBO su temp 95 kada igram forza 5,kuciste vrelo kao grijalica
    Jedva cekam ovaj cooler da se temperature unormale a i buka da se smanji. Ovaj stock huci opasno,da me nervira.
    Stari komp na max loadu je bio tisi 50% od ovog.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Otkud da je taj CPU toliko vruc, bas me cudi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. iPlay

    iPlay Komšija

    I mene to čudi.

    @zippoo Koje ti je kućište, koju si pastu koristio i da li si je fino nanio? Taj CPU sa stock coolerom bi trebao imati nižu temperaturu.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I 4.3GHz je nizak clock, zar ne bi trebao ic vise, makar 4.5-4.6?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Kada dođe do 90°C obara mu clock speed da ne bi išla temp preko.

    Mislim da mu kućište ima loš airflow. Wraith cooler nije neka sreća, ali bi trebao držait temp do 70-tak °C.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kuciste je neko obicno ms a pastu nisam ja nanosio,uzeo sam komplet racunar,koristen par mjeseci.
    Zamijeniti cu pastu sada kada dodje novi cooler.
    Bocnu stranicu sam mu morao zatvoriti,jer imam macke u kuci,ne bi dugo kablovi izdrzali u njemu,da je otvoren.
    Ima i tri prednja kulera,jedan zadnji i otvor gore na vrhu,da izbacuje topli zrak i tu bude vrelo opasno,kada je proc na max a temp 95%.
    A da,procesor sam obara clockove jer je visoka temp.
    Nikada nije prebacio 4.3 dok je kod mene. Vidjeti cemo sa novim coolerom.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dzaba ti i dobar cooler ako vruc zrak slabo izlazi iz kucista. Stavi i vent na vrh kucista.
    Kod mene 12400f sa OC na 4,6Ghz ne prelazi 45C sa starom Noctua U12P, a sve zbog kucista koje je na sve strane ima mesh panele.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pasta je problem 99%.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nece mu nista biti narednih 10ak dana a kada budem mijenjao cooler,staviti cu i pastu i vidjeti onda temperature,ako i dalje budu visoke,staviti cu i vent gore,da brze izbacuje topli zrak...sada izlazi prirodno,nema venta a ima gore i onaj dust filter,mozda da i njega skinem,da ne blokira protok.
     
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Uz Frezzer 36 ti dođe nova MX-6 pasta. Freezer 36 koristi P12 PST PWM ventilatore gdje možeš uzeti jedan dodatni (OLX), stavi ga nazad i spoji na spliter od cooler ventilatora gdje ćeš imati usklađen RPM.
    Taj što ti je sada nazad, prebaci njega na vrh iznad coolera (do kraja). Isto tako pogledaj kojom se brzinom vrte prednji ventilatori. Optimalno je da u kućištu bude pozitivan pritisak.
     
    zippoo likes this.
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Prednji se vrte sporo,mislim da su spojeni na 5V i ono imaju konstantnu brzinu ali su necujni.
    Jbte sad gledam slike i vidim da nema uopste ventova nigdje osim naprijed ova tri .
    Izgleda da cu morati kupiti dodatna 2 venta...pozadi jedna i gore jedan.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ipak bi ti trebao imati bolje tempe sa tim stock coolerom.Nije to onaj full obicni,ima heatpipeove.To garant nije lijepo sklopljeno,ili je neka pasta grudva ili je nesto na krivo leglo.

    EDIT
    Evo imam MX5 kod sebe pa dođi da ti dam pa sebi to popravi malo dok cekas freezera.
     
    Last edited: Mar 30, 2024
    zippoo likes this.
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mogu ce je da je do paste, mozda nije dobro ni nalegao hladnjak jer je zeznuto sa ovim wraith coolerom nategnuti zakacke i bracket.
    A kako vidim na slikama, prednji panel je skroz zatvoren, tako da ta tri venta naprijed su vise zbog izgleda nego zbog funkcije.
    Treba provjeriti i temperature vrm-ova sa HWInfo64.
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    To je Wraith Prism RGB Cooler. Kao što reče @dino73n definitivno bi trebale biti bolje temp. Taj cooler je dolazio uz 3700X koji se u suštini više grije od 5600X. Loš je airflow a mislim i da pasta nije fino nanesena ili je korištena neka loša.
    Uzmi 2x P12 PST i uradi kako sam ti predložio. Kada stigne novi cooler, nanesi fino pastu, nemoj samo tačkicu na sredinu, lagano je razmaži preko preko cijelog PCB cover-a.

    Edit: I kućište nije dobro. @Reventon je objasnio. Imao sam slično kućište sa staklom naprijed i bilo je loše - airflow = 0. Gledaj u budućnosti da uzmeš neko sa Mesh naprijed.
     
    Last edited: Mar 30, 2024
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Evo komsija mi ponudio pastu pa cu kada budem van kuce skoknuti do njega,mada ja mislim da nije pasta problem. Moguce da je ovo sto nema ventilatora da izvlace topli zrak.
    Ovi prednji ventilatori imaju usis sa strane,mozda se ne vidi na slikama ali relativno se sporo okrecu ti ventovi...ono jedva se primjeti da struju zrak.
    Moram vidjeti ima li gdje opcija da se ovo staklo sprijeda ukloni .
     
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Otvori bočnu stranu i pokreni igru, vidi kolika je temp.
    Ti bočni izduvi naprijed nemaju skoro nikakvog efekta. Kao što rekoh, imao sam slično kućište i drastična je razlika bila kada sam ga zamijenio sa Titan II Pro.

    PS. Na novom kućištu sam korisito mirisne štapiće da optimizujem airflow. :D
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nista mi tu ne stima. Taj cooler je itekako dobar za taj CPU. Trebao bi ga hladit ispod 65C, komotno.

    Kuciste ako ima naprijed restriktivne otvore za usis, nece puno pomoc ni ako dodas nazad ili gore ventilatore, ako nema jos nekih otvora. Trenutno imas pozitivni pritisak i to je ok, zapravo pozeljno.

    Vidi mogu li se ta tri ventilatora jos zavrtit. Provjeri termalnu pastu. Provjeri montazu, mozda cooler nema dobar grip. Provjeri napon u loadu, mozda ploca overvolta taj CPU. Provjeri power consumption u loadu. Provjeri temp sa otvorenim kucistem. Provjeri do koliko se CPU cooler zavrti u loadu.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Sigurno cooler nije dobro nalegao, pa tek onda pasta. Nije to star toliko hardvare da pasta toliko utice na temperature.

    Moguce da je i prasine nakupljeno na hladnjaku.