1. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo malo se igram u joomli. Mozda treci dan. Pravim fol neku stranicu pa kada skompletiram i okacim je nekad.

    Mene interesuje kako napraviti meni sa lijeve ili desne strane. Ovako:

    [​IMG]

    E sad ..ovo su moduli a ne meni. I njih mogu fino vozati lijevo-desno gdje hocu. Recim oov je custom HTML modul ali njih trenutno koristim samo da im dodam link ali ne da ih iskoristim za meni.

    Idem ja i da napravim novi meni. Medjutim nema opcije gdje uopste da ga smjestam, a kada ga napravim nigdje mi se ne pojavljuje.

    Jedina kombinacija bi bila da.. napravim jedan "artikl". Unesem u njega sta zelim ali se nigdje jel ne pojavljuje jer ga nisam dodjelio recimo u meni. Sad.. idem na pretragu i nadjem ga. Uzmem njegov link, odem napraviti novi modul i dodjelim mu taj link i onda na taj nacin mogu dobit kao meni koji je lijevo ili desno. Iskreno ne meta mi to mnogo. M*Svejedno mi je kako doci do takvog menija ali me ointeresuje imal neki drugi nacin ? Posto kada kliknem na kao taj meni.. onda mi izbaci sadrzaj na indesx stranici.. i logicno, jer se vodi kao da sam dosao sa pretragom do njega.

    Isto to mogu izvest sa menijem.. da napravim novi meni i ako se ne vidi. Pretragom dodjem do linka i ubacim ga u zeljeni modul a sa modulima pravim meni.

    Ili je sve to do skina koji koristim. Posto sam primjetio da na par skinova ni ne vidim meni. Jednostavno se ne podudara.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Kontao sma da ima vise korisnika joomle ..a ono haman ni jedan. Inace sa mdonekle sredio problem. Vidio sam kako se pravi padajuci meni pa mi je to zamjenilo funkciju a i puno je lakse nego sto sam do sada radio.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Procitaj u tutorijalu kako se pravi meni i kako mu odredjujes vidljivost i poziciju na front page-u.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Tebi hvala ali ..isto da si rekao, moze samo treba znat. Znam i ja da imaju nekiu tutorijali ovo ono. Dosta sam ih pogledao ali ni jedan nisam nasao kako napravit meni i stavit ga u vrh.

    Najveci fazon jeste sa skinovima. Kako god odredio on ce se pojavit tamo gdje ga skin baci. Mejdutim.. evo uzeo sam joompla skin koji dodje. Glavni meni mi je s lijeve strane. Napravim novi i kao da mi taj bude Top. Pozicija se odredjuje u model manageru. Medjutim, tamo mi se ne pojavljuje novi meni. Ima Main Menu ali ne i taj novi.

    Vidio sma da drugi rade tako. Odrede poziciju u model manageru ali meni ga nema.
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Mrzi me odgovarati oko Joomle, ali ev mala pomoc.

    U zavisnosti od skina do skina neces moci mjenjati na svim pozicijama. Ak si izmjenjao sve ove pozicije

    [​IMG]

    i nisi dobio meni na zeljenom mjestu trazi drugi skin.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Ma da.. kao sto sma napisao puno zavisi od skinova. Na nekim skinovima ako bilo koju poziciju tu stavis osim "lijevo" meni se izgubi ili kod nekih, da bilo koju poziciju stavis, on se ne mice.

    Meni stoji glavni meni na lijevoj strani medjutim najveci mi je probvlem sto kada napravim nove menije, ne pojavljuju se nigdje. To si podesavao kada ides na module, pa tamo stoji i glavni meni ali ne i neki novi sto ga napravim.

    Ali ni to nije to iz prostog razloga, kada bacim recimo glavni meni na vrh (govorim o default skinu) onda redosljed bude opet jedno ispod drugog kao kada stoji sa strane umojesto jedno pored drugog.

    Zanci trebalo bi ovako:

    [​IMG]

    A kod mene ovako:

    [​IMG]
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Mogao si 'Automobilizam' malo bolje blurovati :D Ili sport :smt003
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Joomla (meni pitanje)

    U tom skinu moze cini mi se kao user3 pozicija, ali ja sam meni postavio kao modul i onda mu mjenjao pozicije, jos instaliras npr. HXD Moomenu 4 Joomla modul i imas dropdown menu.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Gotovo. Provaljen sam. Pogodi sta pise iznad sporta i imas sta god pozelis do 4 i pol marke.

    He ..ma jos ima gluposti samo da popuni mjesto. A to bi drugi pogresno svatli pa bi bilo upita (mozda).

    EDIT: Apdejt... za padajuci meni ne treba nista vise od dodavanja atrtikla jednog na drugi.

    I hvala punu, jest user3 za top meni. ..sad samo da jos odgonetnem kao da mi se novi meni pojavljuje bilo gdje.
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Ma samo se ba igraj i malo praxe i sve ces skontati, pravo je jednostavna i praticna samo naravno kao i za sve treba stela. Ja trenutno imam pravo puno posla inace bih ti pomogao sorry.

    EDIT: probaj recimo ovaj modul sto sam ti naveo pa ces vidjeti razliku i mogucnost ustimavanja :wink:

    I daj ba adresu stranice da vidim, barem na PM
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    A evo misli mda sam nasao nacin. To sto si rekao da stavim sa modulom. Izabrem od modula "Menu" i onda mu dodjelim da koristi ovaj novi sto sam napravio top menu posto po default korsiti main menu. I sada na skinovima koji su meni generalno sa strane, imam i top menu.

    Hvala drug.

    EDIT: EVo ga uspjelo je.. inace jos sam offline sa stranicom. Ubro je planiram okacit sad dal na bohnetov hostoing koji ide uz 15G ili kod kolege koji ima server. Tek se ucim al bice sigurno online.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Postojil mogucnost da se ime modula ili artikla ne prikazuje ? Recimo na index stranci ..zelim da mi bude neki sadrzaj. Da mi pise iznad neki natpis ili naslov mi ne treba.
    Neke sam module probao i sve je imenovano.. medjutim najvise mi odgovara custom HTML modul.

    Imama 2 modula i 2 "artikla" na indx sranici. Dva hajde inekako da imenujem ali za druga dva..

    Ili je to kod joomle kako je - tako je ?
     
  13. kirba

    kirba Novi član

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Za module idi na extensions --> module manager --> odaberes modul --> Show title: No

    Za clanak idi content --> article manager --> odaberes clanak --> parameters (advanced) --> Show title: No
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Da ti ne pokazuje ime modula? :S Kako mislis? Daj link ili ss sta ne zelis da ti prikazuje :)
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    kirba, E hvala prijatelju. Trebao sam ipak maloviše cackat. A da guglam reko ne znam u kom pravcu.

    selvin, Ma ovo recimo:

    [​IMG]

    Pa ovi natpisi "News" i "Zanimljivosti" su ime artikala pa ne zelim da mi se to prikazuje na index stranici. Ne kod ova dva slucaja vec kod druga dva.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Zbunio si me sa ono "ime modula". Mislio sam pokazuje ti bas ime modula :D To je samo caption ili title, kako se vec zove.
     
  17. kirba

    kirba Novi član

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Nista drug. Ako opet zapnes gdje, pitaj jer i ja radim u zadnje vrijeme na sajtu pa sam naucio ponesta :)
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    selvin, Da jeste title samo ..to i jeste ime modula. Pravis modul, stavis mu ime odnosno to title, i ono se prikazuje na sajtu sto meni nije trebalo.

    kirba, Ok. Hvala na ponudi. Za sada je ok. Skompletirao sam u principu sajt. Cekam da mi se lik javi za hosting, da stranicu stavim online pa ako opet zapnem.. javim.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Joomla (meni pitanje)

    Imal nacin da u joomli popstavljam youtube klipove ? Kao ovdje sto je [youtube]*[/youtube] kod, tako da mi i na stranici prikaze video.
     
  20. selvin

    selvin Moderator