Jos jedan u nizu problema sa paljenjem racunara. CPU ili MB

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dejson, Oct 27, 2009.

  1. dejson

    dejson Aktivista

    Da skratim. Uletio mi virus "Virut". Pokusao sve i svasta i opet pokusao sve. Ali nista. I haj rekoh format. Odradim format, krenem sa instalacijom operativnog sistema. Restartovao se racunar. Krenuo drugi dio instalacije i ja nesto cacnuo oko uticnice i sve ugasim. Da opet upalim stane mi na onom veryfing DMI pool data ili tako nesto i nece dalje.

    Ja opalim hard reset, i nista, opet hard reset i nista, i opet hard reset i pogadjate nista....

    Samo se malo okrene jedno 2 sekunde i ko da nema kuveta samo se ugasi. Ali stalno pokusava da se upali bez moje interakcije. Zapao u endless power cycle mod. I nista opet :(

    Imam naku napojnu dell-ovu i ubacim nju ali je tek 250 WATT i iste simptome mi daje. I to sam samo ukljucio na maticnoj 12-pinski konektor i 4-pinski. Skinem cooler kad majko moja CPU hladan ko led, i odozgo i odozdo. Ne znam sta je riknulo. Maticna ili CPU. Jedino ovu napojnu nisam probao na masini kojoj je dovoljna bila i ona 250 WATT-na.

    A mozda je i bios otisao. Molim vas pomagajte. Strasno mi je degradiran signature. Uh ja ga i nemam. Nedavno sam i stavio 4850, prije par dana i ova je PSU mogla to sve da povuce. Stvarno mi je radilo bez problema.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Koristio si 4850 na toj 250W napojnoj?
     
  3. Tyger

    Tyger Aktivista

    Povadi RAM ako maticna pisne do njega je, ako ne, provjeri procesor kod nekoga ako je ispravan procesor zamjeni maticnu. Rijesen problem.
     
  4. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ja se izvinjavam sto upadam ali imam slican problem, nekada mi racunar jednostavno nece da se upali i par puta pocne da pisti i ugasi se. Je li to do rama ili?
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

  6. dejson

    dejson Aktivista


    Ma jok drug. Ne bih to nikad ni pokusao. A garancija za maticnu mi je istekla prije nekih mjesec dana ja mislim. Iako mi sve mirise na maticnu.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A sta bi sa Cmos clear? I kod mene je cini mi se ista maticna kao i kd tebe i cesto mi se desi da mi komp nece upalit iz prve i onda kad upali zaboravi klokove neg upali kao na defalut postavkama ploce pa onda moram rsetartovat pa samo uci u bios i stisnuti F10 i onda sve bude OK.
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Jeste, imamo iste ploce. Radio sam CMOS clear ali samo pomocu onog prekidaca sa zadnje strane kod ps2 portova, nisam vadio bateriju, i meni se desi da nece da upali iz prve, ali vidim da i sam znas za to. Medjutim meni nikada nije vracalo na defaultne postavke i uvijek se upali iz drugog pokusaja. Stoji mi ovaj clock 2,0 @ 3.2 vec godinu dana i nikada nisam imao problema sa tim. Otkinuo sam zvucnik pa ne znam ni da li da kakv sound code. Ali mi je suhveli sto mi je CPU potpuno hladan. Ali kao led. A treba mi 20 sekundi da skinem ovaj coooler ako ne i maje. Bas me interesuje sta je veryifing DMI pool data. Mozda u tome lezi kljuc rjesenja problema.

    Maloprije sam pokusao i sa vadjenjem baterije. ali nista. Samo se malo zavrti cooler na cpu a zelena lampica kod RAM slotova se upali pa se ugasi. ne znam dino73n da li ti je racunar otvoren inace ali me interesuje ta zelena lampica. Nisam nikada na nju obracao paznju. Znam da ona dole lampica crvena konstantno je upaljena ali za ovu nisam siguran. Pa ako ti nije preveliki teret mozes li provjeriti, iako mislim da se ona pali samo kada je i racunar upaljen.

    Nasao sam ovo:

    Issue:

    Computer stops at verifying dmi pool data.
    Cause:

    This issue can be caused by any of the below reasons.

    1. Corrupt boot files on the computer.
    2. Settings for hard disk drive are not correct.
    3. Floppy diskette or CD in computer causing issue.
    4. Boot devices not set properly.
    5. BIOS corrupt or misc. setting not set properly.
    6. Connections loose or disconnected.
    7. Bad Hard disk drive or other bad hardware.

    Sve nesto mislim da je kod mene ovo broj 5.
     
  9. dejson

    dejson Aktivista

    Ako ustanovim, da je ploca u pitanju, a nadam se da hocu, sta mislite o P5QL / EPU. U Plusu je 162 KM.
     
  10. wizard

    wizard Aktivista

    Probaj u BIOS - u podesiti na "load optimal settings" pa F10 i "y",. Računas će se restartovati i vidi šta će se desiti!!!
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sad ugleda da si pitao ovo za lampicu,gori zelena dok je racunar upaljen,nego ti probaj povaditi sve sto nije obavezno pa probaj upaliti,ostavo samo HDD garfu i cpu i naravno ram probaj sa jednom plocicom rama pa sa drugom i tako.

    @wizard,jos samo da udje u bios i sve je popravljeno. :D
     
  12. wizard

    wizard Aktivista

    To si ti rekao dino73n!!!!!!!!!ne ja.
     
  13. dejson

    dejson Aktivista

    Drug, ja ne mogu doci do BIOS-a nikako ali bas nikako, da mogu lako bih. A naravno da sam sve pokusao, sinoc sam izvadio sve ram plocice, produvao plocu od prasine. Pokusao samo prikopcati struju bez grafe, pa sa grafom. Ali samo se zavrti CPU dvije sekunde i to je to. Monitor uopste ne prikaze da ima ikakve aktivnosti. Danas cu pokusati da nabacim speaker na maticnu ne bi li izbacio kakav zvucni code i to je to. Mislim da mi ne gine nova maticna, jer jos nisam vidio da je izgorio CPU. Ovaj moj je bio 35 u IDLE-u i 65 na LOAD-u. Zalman je na njemu i tako, mislim da to nije problem.

    Zasto svima riknu komponente mjesec dana nakon isteka garancije. Ovu plocu sam mjesec dana cekao u PC PLUS-u i evo kak ose zavrsi. Sada razmisljam da uzmem Gigabyte plocu sa dual biosom. Ko se jednom o mlijeko opece i u jogurt pushe.
     
  14. dejson

    dejson Aktivista

    Ispravka, dino73n je to govorio za svoju plocu, jer imamo iste.
     
  15. wizard

    wizard Aktivista

    probaj sebi svuči BIOS na floppy i bootaj sa njega (to sam ja uspio bez velikih problema) i update-ovo BIOS. Naravno vidi prvo koja ti je ploča i koji BIOS ti odgovara, svuci negdje sa neta i pokušaj opet restartovati PC. Ja sam pokušao Updatevoati svoj bios pomoću neke gigybytove aplikacije ali sam zezno stvar u potpunosti pa sam bio prinuđen da to uradim kao što sam prethodno objasnio.
     
  16. dejson

    dejson Aktivista


    Jarane, ja ne mogu da upalim f...ing racunar. Samo procitaj thread od pocetka do kraja. Znaci zavrti se vent sa CPU na jednu ili dvije sekunde. To sam napisao i u prethodnom postu pa cak i kao odgovor na tvoj prijedlog

    "Probaj u BIOS - u podesiti na "load optimal settings" pa F10 i "y",. Računas će se restartovati i vidi šta će se desiti!!!"
     
  17. GW

    GW Moderator

    Probaj skinuti prekidač i upali ploču šarafcigerom.
     
  18. wizard

    wizard Aktivista

    Ups, sorry
     
  19. dejson

    dejson Aktivista

    Probo. Skinuo sam sve konektore sa maticne. I reset i led i sve sve sve. Jedino nisam skidao front panel usb konektore. Sad mi pade na pamet ali sumnjam, ali ko zna.

    Nedavno sam imao interesantan problem. Kuciste mi je uvijek otvoreno, i nedavno sam prislonio stranicu kucista na racunar i racunar je jednostavno zaledio. Trebala su mi 2-3 restarta da to povezem sa stranicom kucista. I cim sam je uklonio sve se vratilo u normalu.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Sve to smrdi na napojnu ili matičnu.
    Prvo pokušaj sa jacom napojnom.