Jos jedan u nizu problema sa paljenjem racunara. CPU ili MB

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dejson, Oct 27, 2009.

  1. dejson

    dejson Aktivista

    Ako mislim na onu od 2600 i kusur. Znam i ja da je sranje, nisam je ni sklopio ozbiljno, a ak omislis na onu moju gore sto zaista namjeravam kupiti, pa, jos je nisam kupio, zar ne. Zato gledam, citam, slusam, grijesim ( ovo mozda najvise ).

    Evo otisao sam na Genelec stranicu, logovao se i krenuo u pohode, ukucam 4850 i dobijem šipak, ukucam 4870 i dobijem i drugi.

    Znaci ako ustedim na ovim komponentama ne znam opet da li bih mogao uzeti ono sto zelim.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Da, grijesis u ovom slucaju. "Nervira me procesor" je zaista smijesna izjava, ali svakom svoje.
    Mislio sam na ovu od 2600 KM, za tu lovu se moze dosta pametnije kupovati.
     
  3. dejson

    dejson Aktivista

    BIOSTAR TA790GX A3+ AMD790GX AM3 4xDDR3-1333 PCIeX VGA HDMI
    CPU AMD Athlon X4 620+ 2.6GHz L2=2MB AM2/3+ BOX
    G.SKILL 4GB DDR3-1333 Dual channel kit 10600CL9D-4GBNT
    Napojna jedinica ATX SilverStone SST-ST40F 400W 1xPCIeX
    Monitor 22" LCD SAMSUNG SM2233BW 50000:1 5ms 300cd VGA+DVI
    Kućište FRONTIER RA11A-BK/BK Crno 400W
    BFG GF GTX 275 896MB OC BFGRGTX275896OCE

    TOTAL 1644

    Samo nisam bas neki strucnjak za napojne, da li je ovo dovoljno.
     
  4. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Ma gurala bi to napojna ali ima drugi problem, te cijene su bez pdv-a. :)
     
  5. dejson

    dejson Aktivista

    Ma jesu ali je ona donja cifra, cifra sa PDV-om, tako da je to uredu. Ovo gore sam samo iskopirao iz predracuna, nisam ih stigao obrisati.

    Ima monitor DVI i to mi je ok, ali nema FULL HD, pa i ne znam koliki je to gubitak, sa obzirom da u zadnje vrijeme skupljam HD materijal htio sam i da mi monitor bude full hd.. Samo najdraze filmove naravno, onako za sebe.
     
  6. Encor3

    Encor3 Aktivista

    U redu onda ako si dodao pdv.
    To sto monitor nije FullHD nije nikakav gubitak na 22" monitoru to ce ti vecina potvrditi. Ako hoces FullHD ganjaj 24". Ne znam koliko ti je to bitno ali ova konfiguracija je znatno bolja od prve, i bilo bi steta da zbog monitora uzmes onu prvu.
     
  7. GW

    GW Moderator

    Ovdje ne vidim kupljenu licencu za Win. :)
     
  8. dejson

    dejson Aktivista

    Eto poslao sam im zahtjev za predracunom pa cemo vidjeti.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    BFG grafe u genelecu vec duze vrijeme nisu na stanju tako da od te grafe vjerovatno nema nista.A i 400w napojna ce gurati takvu grafu al ce se definitivno znojiti tako da bi 500w bilo optimalnije.
    HD4890 vaporX je cini mi se i nesto malo brza od GTX275 a i jeftinija tako da ostane fore da se namiri na silverstona 500w.4890 takodje nema na stanju al sapphire grafe cesto dolaze u genelec.
     
  10. dejson

    dejson Aktivista

    Vjerovatno nece odgovoriti prije ponedjeljkaa. Pa cemo vidjeti kako i sta. I meni je bilo suhveli za ovu napojnu.
     
  11. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Pazi, konfiguracija koji si sastavio pri najvecem opterecenju nema sanse da povuce ni 300W. Napojna moze dati kontinualnih 400, tako da tu nece biti problema. Jedina stvar na koju trebas obratit paznju je buka ventilatora. Slabije napajanje + vece opterecenje = veca buka. Napojna od 500W bi radila na 50% snage i samim tim se manje grijala i vent se okretao na manjem broju obrtaja. Normalno 500W je bolje uzeti da se opet osiguras za buducnost. Ti najbolje znas sta ti se uklapa u budzet.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eto nasao sam mu rijesenje koje uklapa u budzet,4890 sa vaporX hladjenjem mu ostavlja fore za modularnog silverstona od 500w a plus 4890 ionako trosi manje struje od GTX 275 a i manje buke proizvodi u full loadu a i brza je.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Eto vidis kako je fino poslusat :D A BFG nema na stanju. Od grafi jedino imas 5750, 5770 ili 250 sto tebi odgovara.

    edit: @dino, pa nema u genelecu 4890 :? Jedino da uzima negdje drugo, pa da mu ugrade, ali cini mi se da to nije za njega solucija, jer bi im morao donijeti grafu :)
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znam da nema,napisao sam vec.Ali sapphire roba cesto dolazi,bas kad sam skoro kod njih kupovao 4850 rekla mi je gospodja da im sapphire dolazi cini mi se jednom sedmicno i dok on sredi papire oko krede eto i grafe.
     
  15. dejson

    dejson Aktivista

    Uf. malo natezanja i svega pomalo. Hvala vam svima. Mislim da se ovo moze pauzirati do ponedjeljka. Dok ne dobijem odgovor od njih.
    Samo kod njih nikako ne pise da imaju 4890 tako da ne znam ni cijenu. ???
     
  16. Encor3

    Encor3 Aktivista

    I ja bih isao na 4890, ako je moguce da je nabave naravno. Mozda apdejt moze otkloniti dilemu, da ne cekas ponedeljak. :)
     
  17. dejson

    dejson Aktivista

    ???. On radi tamo ???

    A evo brate gledam je i suza mi krenu, dobraaaa.

    I zelim da se izvinem svima, jer sam u trenucima bio naprasit mozda i malo ters. Ali vi ste ipak svi zajedno mi pomogli na kraju da 1600 KM ne bacim u pogresnom smjeru i da se ne pokajem ubrzo.
    Ma imao sam danas mnogo posla pa se nisam mogao ni skoncentrisati kako treba.

    Jos su mi u Plus-u rekli da su njihovi 620 - propos, a za ove mislim da su deneb, prema tome ima malih sansi da otkljucam i L3, zar ne.
     
  18. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Imao bi malu sansu da otkljucas L3 keš ako je Deneb jezgra, ali je jos manja sansa da nadjes primjerak istog. :smt003 Nemoj se pouzdati u to.
    Da, apdejt radi gore pa vjerujem da ti on moze pomoci otkloniti sve nejasnoce.
     
  19. dejson

    dejson Aktivista

    I jeste, dolazi sapphire slijedece sedmice, ali nije siguran hoce li doci i ova kartica jer je valjda i sapphire sada vec rjedje ima.
    Moje pitanje je, ako uspijem naci 4890 a da nije vapor ( sapphire ) hocu li mnogo pogrijesiti.

    Evo izgleda, da su se neke cijene promijenile u Imtecu. CPU je Phenom a ne Athlon II ( da li je to isto ).

    Uglavnom ispalo bi ovako:

    GA-MA785GT-UD3H 212
    CPU AMD Athlon X4 620+ 2.6GHz L2=2MB AM2/3+ BOX 213
    Kingston ja mislim. ali 4 gb na 1333 sigurno 184
    Ona fortron od 500 WATT 117
    Monitor 22" LCD SAMSUNG SM2233BW 50000:1 5ms 300cd VGA+DVI 399
    Kućište FRONTIER RA11A-BK/BK Crno 400W 50
    Ovdje ide gigabyte 4890 439

    1614 KM.

    Malo sam nestrpljiv, a valja mi cekati sredinu sedmice da vidimima li te grafe, pa dok u banku, dok ovo dok ono. Mislim da bih za nekih 20 dana mogao dobiti tu grafu. A ova solucija bi bila gotova do sredine slijedece sedmice. Isplati li se cekati, jer naravno ako puno gubim cekat cu?
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sve je super, jedino ako negdje odvojeno u Sarajevu nadjes TA790GX. Bio sam nedavno u Sarajevu i to bas u crnom Plusu uzeo kuciste TT Soprano RS200. Oni nisu imali Biostar, ne drze nikako te proizvode, ali su mi spomenuli jedno prodajno mjesto u gradu, zaboravih ime. Uglavnom, raspitaj se za to.