kako naplatiti robu

Discussion in 'Generalna diskusija' started by BodySnatcher, Jan 5, 2012.

  1. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    pozdrav.
    radi se o tome da me kontaktirao momak iz njemacke
    koji zeli od mene da kupi par cd-ova,kaseta i LP.
    kako da preuzmem novac?
    da li bi moglo na staromodni nacin,da u koverti posalje novac /bilo bi oko 100-200 e/
    ili da mu posaljem broj mog tekuceg racuna /tako sam prodavao za likove iz bih/?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    PayPal? Osim toga milion opcija, od uplate na racun, westernunion transfer itd.
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Kakva crna koverta . Kako šalješ tj preko koga,vidi imali opcija da pošalješ kao "otkupnu pošiljku"
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ima neki fazon slanja novca preko raifaizen banke. Samo trebas otici sa licnom i podici taj novac. On dobije broj koji tebi kaze a ti njima u banci. Ne znam detalje, otidji u RF banku pa se raspitaj.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    To je Western Union, al provizija boli glava.

    Valjda si brate cuo za PayPal ne živimo u kamenom dobu. :)
     
  6. western nikako,uzet ce ti 50-60 km na tu svotu kakvo je to klanje. ma na racun najjace ako vec nemas paypal account.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    nope ovo je bilo preko RF banke, nemam pojma kakva je bila provizija.
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    Ma kakvih 60 KM... Ja sam slao prije neki dan 200 KM i uzeli su mi 14 KM provizije tj. oko 7 Eura.
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    @dmr mozda onaj iban hepek?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Na linku ispod se moze naci kalkulator provizije za Western Union kod Raiffeisen banke. Koliko vidim, do iznosa od nekih 500KM, provizija je ispod 10%, tako da bi na 200 eura bilo nekih 22KM provizije za primanje novca iz EU.

    http://raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view/101#kalkulator
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Iban i swift fazon je obicna bankarska transakcija u inostranstvo, tj bankarski transfer sa racuna na racun, i to ima finu proviziju.

    Sent using Tapatalk
     
  12. amarextreme

    amarextreme Aktivista

    Iz kojeg grada treba da pošalje ?

    Koverta al po autobusu poslati... Kantić Touristik ima svakodnevno za Njemačku, Trans Turist Tuzla, Centrotrans itd... i oni isto... Tako da ni ovo nije loša solucija u slučaju da ne posjeduješ paypal account...
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Upravo, od poslane 2.000 USD - dobijes 1.890 USD, znaci 110 USD na tu svotu uzme Western Union sebi.
     
  14. Neso

    Neso Komšija

    Pa da, ja sam slao 100 eura i uzeli su mi 7 provizije. Primatelj otisao u banku nakon sat vremena i uredno podigao novac :) Po meni najsigurniji i najjednostavniji nacin transfera novca.
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    WU je pljacka, i jos je nesiguran, njime samo kao zadnje rjesenje.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ma brate registruj paypal i lik ti posalje lovu preko quick checkouta za minutu.

    Sent using Tapatalk
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator


    po cemu je nesiguran? Dobijes MTCN broj, podatke ko ti salje i tacan iznos, odes sa tim u banku, izdiktiras i dadnu ti lovu. Cesto sam dobijao uplate preko WU, nikad nikakvih problema..


    Jest da ne moras cekati 30 dana pa da mozes prebaciti lovu na svoju karticu.
     
  18. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    pozdrav.
    nemam racun na paypal,jer mi nikad nije ni trebao....nisam
    kupovao nista u inostranstvu,mozda se i to promijeni.
    ne znam odakle je lik,jos nismo ugovorili detalje.
    ako se registrujem na paypal,da li onda i posiljalac novca
    mora imati otvoren paypal racun?

    hvala svima na savjetima,javit' cu kako sam ovo odradio.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nemora, on moze da plati preko express checkouta samo upise broj kartice.

    Sent using Tapatalk
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Prevelika mogucnost prevare, cak sto vise ne vjerujem da ce kupac u ovom slucaju i pristati na WU, oni sami kazu da se njihov servis ne bi trebao koristiti za slanje nepoznatim ljudima.