Kamin na drva

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Jan 10, 2014.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Jeli stan u privatnoj kući.

    Uglavnom ako nećeš nikakva velika ulaganja mislim da ti nema bolje opcije od konvertorskih radijatora. Bilo kave druge kombinacije ugalj-drva to ti je "zahmet" naročito ako će se ložiti u prosotoriji u kojoj se boravi.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Stan je u zgradi, nova zgrada (4-5 godina stara). Povrsine 66 kvadrata.
     
  3. GV

    GV Komšija

    Gdje će ćeš smjestiti te silne metre drva ili tone uglja? Loženje sa sobom nosi fiziku donošenja goriva i odnošenja pepela, prljavštinu, problematiku dimnjaka...da li dobro vuče, zavisno od vanjskog pritiska zna se vraćati dim itd. S obzirom na info da imaš malo dijete mislim da je struja najbolje, najelegantnije i najmanje rizično rešenje.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Struja jeste elegantna solucika al trebalo bi imati i neko backup rijesenje jer u zimskom periodu zna doci do nekih iskljucenja\redukcija\kvarova a sa bebom u kuci nije se zezat.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Ne znam buraz ako baš baš moraš na drva onda idi na drva i drveni ugalj kombinacija.Opet znaj da ćeš oko peći imati i posla,pepeo iz peći(relativno malo ako samo ide na drva) više ako bude kombinacija sa drvenim ugljem,čišćenje peći prije loženja,unošenje ogreva u stan,"prznit će po stanu" tu ti je "logistički dio"tj skladištenju ogreva.Opet ako ti je do "romantike" idi na peć.Pošto je nova zgrada to znači termalna izolacija dobra,nova stolarija minimalana gubitak energije. Druga stvar peć će najbolje grijati prostoriju gdje se loži,šta je sa ostalim prosotrijama.

    Kako ti je stan postavljen,imali stanara okolo da još lože i to ti je plus odmah.


    Znači do tebe je šta tražiš rahatluk ili romantiku sa primjesom zahmeta. :)

    Edit:

    Vidim Kolega GV i ja smo na istom "fonu".
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Do sad sam vazda bio na centralnom, ali evo sad nema. Raspitao sam se malo kako se ostali stanari griju. Uglavnom je to kombinacija nekog kamina/peci, uz dodatak elektricnih grijalica/radijatora za spavace sobe.
     
  7. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Radi bebe najbolje su ove opcije na struju sto ti predlazu .
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozda varijanta struja u prostoriji gdje je beba, a ovamo lozis kamin. Ionako ce kamin teze ugrijati 66 kvadrata.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Imam tamo na strani gdje su spavace sobe vrata, znaci odvojeno dvije sobe i hodnik, tako da cu vjerovatno taj dio pokriti konvektorima. Ovamo cu izvarijantisati nesto s drvima (drva za ovu godinu imam besplatno), samo jos da odaberem pec. Vidim da su ove jotul peci popularne, kao i upland, pa cu mozda nesto u tom fazonu s obzirom da mi i dimenzijama odgovaraju.

    [​IMG]
     
  10. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Nana i dedo kupise onu alfa pec, bijela, to je tesko ko tuc ali kako zagrije prostoriju, za nepovjerovati. U roku od 5 minuta ne moze covjek sjedit od vrucine.

    p.s Prije toga su imali slicnu alfa pec koja je trajala brat bratu 25 godina. Medjutim, to je opet samo rjesenje za jednu sobu.
     
  11. anel007

    anel007 Komšija

    imas alfa peci sa prikljuccima za kotao i radijatore, mada za tu pec ipak treba dosta prostora za postaviti je
     
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ako je prostor problem razmisli o tzv. kraljicama. Davno kada sam služio vojni rok imali smo jednu takvu u stražarskom objektu... Mala, rekao bi čovjek da ne može meda, ali grije nenormalno.

    Jedne prilike kada sam bio na straži drug moj ju je napunio do vrha bukovim drvetom prilikom odlaska na smjenu od 2 do 4 ujutru... Kada smo se vratili komplet straža budna i u goloj vodi haha kako smo samo naje*ali tada...
     
  13. Majesco

    Majesco Aktivista

    Imam u kuci Kreka Weso, kuca je velicine 80 kvadrata, kad ugrije to je pakao, u kombinaciji sa radijatorskim solunarem ti si na konju.

    [​IMG]
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kupio sam ovog jotula, pa cemo sutra vidjeti kako radi.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako ce radit na +18 :)
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha bas :D
    ne treba ni loziti,papuce na noge samo i neJma zime :D
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Gori vatraaaaa :)
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    jesi instalirao ? kako "ide",nadam se da sluzi dobro,da sam te dobro posavjetovao..
     
  20. sumeir

    sumeir Komšija

    Ma dimnjak je dobar,atmosferski pritisak- dobar,huči ko išta.

    Vrlo je moguće da ćeš sam sebi postaviti filozofsko pitanje zašto je u kući toplo,ili je "Bukovina u šporetu ili jugovina na polju." :)

    Sretno.