Koje serije pratite?

Discussion in 'TV, muzika, filmovi i serije' started by bhd, Mar 5, 2012.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Posljednja epizoda onako... Kao sto je vec neko rekao radnja je pravo spora i u biti se nista znacajno ne desava. S tim da su kraj opet malo zabiberili kako i je trebalo. Bice dobra druga sezona.
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Pročitah na redditu u vezi Better Call Saula i u potpunosti se slažem (u vezi zadnje epizode):

    If people found it underwhelming, you're not digging deep enough.
    This was the breaking point of Jimmy turning to the darkside. Throughout this entire season, we saw him start as Slippin' Jimmy and work his way to becoming Jimmy McGill. To pay Chuck back for taking a chance on him. To make Chuck proud. To prove Hamlin wrong. To catch Kim's eye. To not become Marco on that barstool. To make something of himself.
    But after finding out the reveal about Chuck...feeling lower than low...losing his case and worse, his own brother...it broke him down. He loses it with his amazing "Kitty Cat Notebooks for Everybody" monologue and goes back to his roots.
    Here he revisits his Slippin' Jimmy and not 10 minutes in falls perfectly back in step with Marco. Skirting the law again. Hasn't missed a beat. Just as good as he always was....if not better. Marco and Jimmy in perfect harmony, making suckers out of 'em all. And then he loses Marco.
    Chuck is gone. Marco is gone. Both sides of that coin...both of his brothers...for both there's now this emptiness.
    But here comes Kim to save the day! There's hope! Everything might just turn out ok. In yet another brilliant piece of cinematography...we see a shot of Jimmy outside the courthouse...he stops dead in his tracks "Looking East." A perfect profile of what he'd look like on that Kennedy coin. A new dawn. JUST THEN....he feels Marco's pinky ring. A reminder that....ya know what?
    He just had the best week of his life too.
    Why fight this anymore? For who? Chuck? Kim? Hamlin? Maybe. But that rush...that feeling he had with Marco...
    Why not both?
    And thus, the seeds for Saul have been planted. It's not an ambiguous ending. It's the beginning of Saul Goodman.
    I may be reading way too in to their cinematography (but to be fair...they're pretty deliberate with it.) The final shot is of Jimmy driving "west" if you will ...away from the promise of a new path at the courthouse. And we pan down to the exact middle of the road....
    He may be straddling the line between Jimmy and Saul...but he's now on his way.
    tl;dr - If you dig deeper, it's not an ambiguous / underwhelming ending. It's an emotionally powerful ballad on a Shakespearean level...and now I can't tell up from down because I think I may be starting to like Better Call Saul better than Breaking Bad.
    EDIT: Some people seem to think I'm attacking them if they found the finale underwhelming. Apologies, not my intention. Your opinion is as valid as mine. I'm just recommending that they take a look at a different perspective...one of someone who found this to be a rich and amazing denouement to the season. Where there isn't a prerequisite for a finale to have a shock to it....but rather it was awesome to see this HUGE defining moment in our protagonist's life.
    EDIT 2: Thank you much for Gold. That was unnecessary but kind of you

    Svejedno, opet sam imao ovakav osjećaj glede zadnje epizode :smt005
    [​IMG]
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Broadchurch Po profilu The Killing. Kao i The Killing, sjajna krimi drama. Odlicna postava. Preporuka.
    Happy Valley Odlicna mini serija. 6 epizoda po sat vremena prve sezone. Druga sezona ide krajem godine ali je prva samostalna prica. Mozda druga bude i sa drugom postavom tako da se ne mora cekati S2.
    Bosch Solidna. Nije loša uopšte.
    Luther Ovo sam poceo gledati ali tanka gluma pa nije neka sreca.
    I da, zavrsio ostatak House of Cards neki dan. Perverzija. Cista desetka. Valja docekati S4.
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Uletio sam na temu malo ranije i procitao da je "losa epizoda", malo sam bio down ali nakon sto sam pogledao osjecao sam prilicno kao i gore pomenuti autor, vidio sam da je to bilo to, gdje je on krenuo "svojom stazom". Sve sto se desavalo do tada je bio uvod u ovo, kao na rollercoaster-u kad picite pa malo uspori i onda vas razbaca :D

    Nego, ova tema je valjda "sta pratimo" a malo mi vuce na "Better Call Saul", tako da bi se mogla otvoriti zasebna tema da ne spamamo ovu.
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Pregledah prvu sezonu Silicon Valleya u dva dana.
    Sad cekati na popcornu drugu sezonu
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Na ovo cekamo vise od godine.. valjda ispune ocekivanja.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Daredevil - Netflix original serija, u suradnji naravno sa Marvel-om.

    Pa eto, ne mogu reci da me nije zaintrigirala. Odgledao prvu epizodu i vuce me da gledam i dalje. Znaci da ima tu nesto. Gluma sasvim okay. Pristojan cast, nista prenapuhano, ali vidim dosta poznatih faca, ljudi kojim ime ne znam, ali sam ih vidjao u serijama filmovima. Gluma sasvim fer, a i story u koji su vremenski period stavili mi je ok.

    Ali definitivno se nadam da ce se fight sekvence popraviti, jer to je najlabiji dio serije za sada.
     
  8. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Daredevil, od mene preporuka. Odgledao sam prvu sezonu, i legla mi je pravo. Dobro napisana serija. Dobar casting, jer glumci bas leze za svoje uloge. Nema CGI za borbe, sve su radili 'manuelno', pa bude ovako nekad malo slabijih fight scena. Ali generalno kad se sve uzme, odlicna super heroj serija. Bolja od vecine filmova.

    Jucer su najavili da su vec potpisali i za sezonu 2.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    sumnjam da ce biti upola dobro kao prva sezona. Ovo je trebalo zavrsiti sa jednom sezonom.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma meni je Colin pederčina nema šanse da ja tog lika gledam u glavnoj ulozi fuj!
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  12. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Colin je ok glumac, ne brinem se za njega da ce odraditi ulogu solidno. Vince Vaughn, je taj za kojeg nisam uvjeren da je za dramske uloge. Iako mi je drag glumac, ali sam ga upamtio samo po komedijama. Sto naravno da ne znaci da ne zna i u dramama glumit. Vidjet cemo.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    bogami bio je odlican u Return to Paradise (1998)
     
  14. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Da, i sjecam se da sam gledao taj film, ali se ne sjecam nesto previse detalja. Sjecam se malo ozbiljnijeg njegovog filma isto iz 1998: 'Clay Pigeons'. Pa onog filma sa John Travolta-om, gdje je isto bio ubica. Ali sve je to bilo tako davno. Poslije tih filmova znam samo za komedije: Dodgeball, Wedding Crashers, The Dilemma, Couples Retreat, Fred Claus, Four Christmases, The Brake Up, The Internship, Delivery Man, Starsky & Hutch, itd...
     
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    I telefonska govornica, meni odlično glumio tamo
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Džaba sve nije niko rekao da je loš glumac jednostavno lik mi je odvratan ne mogu ga smislit i ćao. Isto vrijedi i za Di Capria ali sam gledao nekoliko njegovih filmova. Nema se tu šta filozofirati.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Znaci mrzis zensku ljepotu kod muskarca, sigurno ti mrzak i dzoni dep? :D
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jok nasuprot on mi je baš gotivan pogotovo u piratima :D
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Onaj flash koje s**** napravise od serije ne mogu da vjerujem.

    Ajde bar ovaj daredevil daje nade :D
     
  20. GV

    GV Komšija

    11 epizoda...više mi ga je žao, nikako da se osevapi.