Konsultant - Švedska

Discussion in 'Generalna diskusija' started by donjapa, Jan 6, 2021.

  1. mirseth

    mirseth Aktivista

    U pravu si, nije IKEA recruiter vec iz "eurostaff-connecting europe" agencije. Radilo bi se remote 6mj. contract kao probno, pa onda poslije pandemije eventualno preseljenje i stalni ugovor. Lvl. jaci mid. Nasao sam na glassdoru da su im plate java devova oko 500k kruna godisnje( to je oko 50k eura ako sam dobro skontao). Ne znam koliko je to pouzdan podatak.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Zavisi sve gdje "sjedis". Sumnjam da ce ti na remote dati toliko. Nisu plate nesto pretjerano "wow". U Stockholmu da, ali u manjim sredinama su skromnije.

    Posalji mi detalje sta su ti tacno ponudili. Kad gledam na IKEA stranici ne mogu naci konkretno to sto su ti ponudili: LINK

    Ali relano, juniori su tu oko 350.000 kr godisnje (kod nas) pa onda ide prema gore. Znam par seniora koji rade za od prilike te novce (500.000 kr) i kod nas ali si ti tzv medior tako da opet mozda malo slabije.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jel to brutto il netto? :D
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    He he.

    Brutalno.
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    kako ja malo istraži na internetu trošak života u svedskoj je dosta velik
    npr senior java developer 500.000 zaradi
    jel dovoljno to para za 4članu porodicu gore da zivit tj da iznajme stan i da neki "normalan - umjeren" zivot vode
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sad ulazimo malo u neke druge sfere odlaska tj dolaska u Svedsku ali relevantno pitanje u svakom slucaju.

    Ali recimo da imas 42.000 SEK mjesecno Brutto, znaci da Netto dobijes 31.000 SEK.

    Na to sve dobijes djeciji dohodak, po djetetu, ca 1600 SEK.

    Recimo da ti je mjesecni prihod sa dvoje djece 34.000 SEK

    Stan, osvino gdje zelis da zivis, moze biti ca 5000-150000 SEK mjesecno. U manjim gradovima naravno manje plate i samim tim jeftinije i stanovanje, ali recimo da ja za kucu od 131 kvadrat placam ca 12.000 SEK (mjesecno, kredit).

    Ostane ti 22.000 SEK za zivota (ovo je u slucaju ekstremno skupog stanovanja, doduse u mene je kredit koji otplacujem) tako da ima malo i amortizacije.

    Ako hoces automobil, sa osiguranjem, neka manja klasa, mozes dobiti sa gorivom recimo za 4000 SEK.

    Ostane 18.000 SEK za zivota.

    Namirnice nisu skuplje nego u BiH, ono sto je skupo jeste luksuz zivota vani, alkohol, cigare, etc etc.

    Moj odgovor je da se moze zivjeti, jer znam ljude koji zive i sa manje a u istoj su situaciji. Prilagodis se.

    Sa dvije plate je sve dosta drukcije, tako da je to gamechanger. Moze sigurno i supruga naci posao negdje u lageru etc. uvijek toga ima.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Pa dobro @donjapa, nece niko sa takvom platom uletit u mega kredit ko ti, ti si gigant :D Valjda se moze naci neki stan 80-90m2 za 4 osobe do 7-8k da se renta?
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    "Slabi" vam ti porezi u SE, mala razlika brutto-netto. Ja ovdje dobijem ravno 60% od bruta. Kakva je onda peMzija?
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    I u Svedskoj ti je kao kod nas, porez na platu i porez od plate. Ima dodatno poslodavac na taj brutto troskova, kao i kod nas.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Iskreno da ti velim, kad smo uletili u kredit imali smo net po 20.000 SEK ali opet je to bilo isplativije nego uzimati stan za te pare i "davati" ih nekome drugom. A ima i toga naravno, ovisno opet gdje zelis stanovati, moze se naci jeftinijih stanova. Nas je bio 65 m2 za 5000 SEK

    U svedskoj se sve plate racunaju u brutu, a onda placas porez ti svoj, a poslodavac ima svoje obaveze. Stope poreza su iste za sve, parove, samce, sa djecom bez etc. Opstina odredjuje poreznu stopu mada je uvijek oko 30-33%. Na sva primanja iznad ca 40.000 SEK mjesecno placas porez od 50% (cifre varijaju malo, ovo je sve u grubo) ali to je to.

    Tebe Selvine cekam da mi doselis. Na tvom CV-u mjesecno zivimo i ja i ti. Bujrum.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa dobro, kao i svugdje, renta se dugoročno ne isplati, ali dok se ne snadjes i ne budeš imao love i smjelosti za kredit, nije ni to losa opcija za ovo sto Mujka pita.

    Za porez zvuci manje u Svedskoj, ali i poslodavac ima 10-13% poreza cini mi se? U Njemackoj ti snosis sve koliko znam, brutto je bas brutto. Zato je tamo oko 40%. I kod nas je toliko kad saberes sve poreze.

    A doselim se i ja dok malo globalno zatopli :D



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jebes seniora koji ne uzima barem 700k godisnje :D
    U Stockholmu uvijek posla ima, sada je dosta remote. Znam ljudi, snr developeri, vrte se oko 600k godisnje.
    Startupa more, full stack je king.
    Stan je tesko naci, a i kad ga nadjes, kirije su odron, 15000 pa navise.
    Mozes bukvalno doci u sthlm, naci posao, i odseliti na selo kod Jape :) I da putujes 4-5 puta mjesecno za Sthlm, opet ti je ova opcija jeftinija.

    Salu na stranu. Bio sam fakat svuda po svijetu, 2,3,4 sedmice, nema sanse da bih igdje drugo zivio nego ovde. Na odmor je najlakse otici :)
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Generalno te plate 500-600k su smiješne za seniore. Stockholm nije atraktivan za developere kako vidim. Ima dosta boljih opcija. Pogotovo ako trebas minimalno trecinu plate dati za stan. Raditi u IT-u vani i onda praviti kompromise tipa da zivis daleko od posla da bi izasao jeftinije, nema smisla.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U Minhenu trebas bit sretan ako ti trecina plate ode na stan. :)

    Ja sam tako dugo nesto planiro, konto gdje otic, na kraju ispade “najgore”, sto se odnosa plate i cijene zivota tice. I opet sam zadovoljan.

    BTW kad je plata u pitanju, treba se (samo) znat prodat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Treba se ozenit i zenu zaposlit :D Kod dosta nasih ljudi je idalje takav mentalitet da musko radi i prekovremeno, a zena kuci. To je grehota u zapadnim drzavama gdje ima posla na sve strane. Kvalitet zivota je trostruko bolji kad oboje radi.
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni Djesi velegradac :)

    Sa vecim gradovima, vece plate i veci troskovi. Ujedno i (u vecini slucajeva) treba barem 1-3h sjediti u autu/gradskom prevozu dnevno.

    Ja kuci za 5m u najvecoj guzvi. 150k stanovnika, taman :)

    Samo da mi se tema ne pretvori u "Odlazak iz BiH..."

    Rado cu odgovoriti na sva pitanja vezano za Swe i standard zivota ako je neko zaintresovan, samo da ne mijesamo i druge drzave te da povlacimo kojekakve paralele etc.

    ps: Kod nas senior isto ima 600.000 SEK godisnje. Znaci da bi u Stockholmu trebao imati barem 800-1m da bi kvalitet zivota bio isti IMHO (ali opet, sve ovisi gdje radis).
     
    selvin likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kad se javi potreba za nekim arhitektom za BIM :) javi :)
     
    donjapa likes this.
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Eto ga. Samo razlog više da se aplicira na moje oglase. Obecavam 15 minuta u jednom smjeru max.
     
    Last edited: Feb 23, 2021
    Stevie_Ray likes this.
  19. NAILS

    NAILS Moderator