Konzola definitivno...

Discussion in 'Igre i konzole' started by TopniK, Jul 22, 2007.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Večeras sam bio kod jarana o čijem sam novom kompu već jednom pisao. Da ponovim, lik ima sljedeću konfiguraciju:

    MB Asus - jbga ne znam tačno koji je model, znam samo da nForce4 chipset;
    AMD Athlon Dual Core 3800+@2300Ghz;
    EVGA GF8800GTS 320MB i
    2 x 1 GB DDR2 800.

    Oblivion na maksimalnim detaljima sa 2 ili 4x AA trza, a i bez antialaisinga na nekim mjestima kao npr. gusta šuma ili kada se u kadru nađe više ljudi spadne i ispod 17 FPS.

    FEAR na maksimalnim detaljima trza poprilično - neigrivo.

    Rally Dirt - i kada isključi zvuk počne trzati ko ludo - neigrivo.

    Činjenica je da sve igre igra na 1600x1200 a neke i na manjoj rezoluciji ali jbga, nakon tolikog uloga u komp zar čovjek nije zaslužio da sve nove pa i ove stare igre (stare i 2 godine) igra na maksimalnim postavkama?

    Istina, ima tu i do bugova u igri i neoptimizacija, ali nakon ovoga, definitivno sam odlučio da će moja platforma za igranje biti konzola a komp će mi služiti za sve ostalo.

    Ni sa 8800GTX koja je nekih 20-25% bolja od njegove, ne bi bilo puno promjena.

    ..ccc...
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija

    To mu je zbog 320MB vram-a na karti. 1600x1200 je uzrok problema kao i te igre , jer sve pojedoše vram. 640MB GTS bi gurala sve to bez problema.
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Dati 4000 KM na quad core i SLI grafiku da bi se mogao igrati Crysis je ludost, jer prema nekim sajtovima i to će biti pitanje kakva će igrivost biti.

    Fino daš u najskupljem slučaju 1400 KM, uzmeš PS3 i rahat si.
    Ali da bi u potpunosti iskoristio grafičku moć PS3 morao bi imati HDTV, pa onda se više u tom slučaju isplati uzeti komp.

    Ili uzeti XBOX 360, te znaš da ćeš sigurno bez problema na ovoj konzoli igrati hitove poput Halo 3, Alan Wake, Crysis (bit će sigurno i Xbox 360 vezije), GTA IV (uključujući epizode)
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da je uzeo Intel Core 2 Duo i grafičku karticu sa više memorije, Oblivion bi mu lahko išao. AMD X2 3800 i nije neka zvjerka
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    da, jos pogotovo ako fura AA.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    LCD monitor sa DVI ulazom ce biti dovoljan dok HDTV ne bude cijenom dostupan sirokim narodnim masama. Za 360 ti ni to ne treba - bilo koji CRT sa 1280x1024 rezom ce posluziti.
     
  7. TopniK

    TopniK Komšija

    Jbga, prema toj logici, daš 650 km za grafičku i opet ne možeš igrati sve igre na maksimali.

    Pretpostavljao sam da je DC 3800+ slaba karika tu...Ali opet, koliko bi stvari bile drugačije sa grafičkom od 640 MB i Core2Duo procesorom...Sve mi to više izgleda nesigurno...Ili je neoptimizovano, ili je neki Bug u pitanju.

    Ovako sa konzolom nikada se ne brineš hoćeš li moći igrati tu igru.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ne moze, moglo bi da je manja rezolucija, kao 1024x768 ili 1280x1024. tad bi moglo. 1600x1200 i ta grafa, no way.
     
  9. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Dobro vece svima, ja sam spomenuti jaran. 8)

    Mr. T, imam dvije rijeci za tebe - pretjerujes i pretjerujes. :lol:

    Nije fino stvari predstavljati tako iskrivljeno, moras priznati. Zar si zaboravio da i ja redovno obilazim ovaj forum? Uzeo si za primjer Oblivion - ja ga igram na 1600x1200 (4xAA, 16xAF - to uopste nisi naveo) i ne cini mi se uopste nenormalnim da framerate varira negdje izmedju 100 i 30 fps u zavisnosti od situacije a ni to da u ekstremnim slucajevima spadne na svega 10-tak fps.

    Naveo si takodjer FEAR i Dirt. FEAR je "u narodu" poznat kao igra koja je neoptimizovana "do jaja" i trza samo na pocetku dok se setas vani (1600x1200, 4xAA, 16xAF, sve na max, soft shadows, ovo ono) a CMR Dirt je, kako sam uredno naveo u temi o doticnoj igri - kod mene isao bez problema bez 1.1 patcha (1024x960, 4xAA, sve na high - oko 40 fps nebitno od toga radi li se o "single" ili utrkama sa vise protivnika). Taj smrdljivi patch je, kako je poznato, donio probleme sa zvukom - jedino rjesenje je gasenje zvucne prije igranja. Sto se tice trzanja i bez zvucne - takve stvari treba ocekivati kad zaboravis da si ugasio antivirus i firewall a odes malo online da vidis sta ima. Meni prije svega treba jedna "meraklijska" reinstalacija Windowsa ali sam previse lijen da to uradim - to ti rekoh i danas kad si bio na kafi (samo kad pomislim da moram instalirati Oblivion + dvije ekspanzije + tridesetak modova - zlo mi dodje). :lol:

    Normalno, PS3 ce da "padne" za neke 2 godine, ako nista onda samo radi MGS4 a konfa ce da "drzi" do tad, kako-tako. :wink:
     
  10. TopniK

    TopniK Komšija

    Ma znam da dolaziš ovdje a nije ni bilo razloga da se ovo krije od tebe. Naveo sam da AA nisi koristio jer si i meni rekao da ne koristiš. I hajde kada smo već ovdje, nisam pretjerao. Stvari su baš onakve kakve sam naveo. A eto, momci rekoše da je premalo memorije na grafičkoj i da je procesor nedovoljno jak.
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    PS Oblivion = 120 KM
    PC Oblivion = 3-4 KM

    :roll:

    I definitivno se moze fino igrati sa tom konfom !
     
  12. iskusni

    iskusni Komšija

    Ja oblivion igram na 7600GS, 1280x1024 sve max sa HDR-om osim trave koja je isključena, i sve ide bez problema u 20 i više FPS outdoors, a indoors je naravno 3-4 puta više :mrgreen: . Iako ta grafa ima 320MB ipak bi trebala da gura bolje kao kod ovog tipa ovdje:
    http://www.youtube.com/watch?v=Y8Xii6viAGQ

    Za Fear mi je čudno da radi loše kako kažeš. Ja dobijam 21FPS prosječno sa 1024x768 sve max 4xAA 16xAF sa Soft Shadows.

    Dirt je us*ani port, tako da su loše performanse za očekivati (gdje ćeš dalje kad i na 8800GTX radi loše).

    Nek tvoj drug proba malo novije drivere :mrgreen: (beta included)
     
  13. Moncho

    Moncho Komšija

    imam gore navedene stvari samo sto mi je CPU jos slabiji 3500+ core i igram se na 20' WS monitoru i nisam bas zapazio neke probleme. Colin mi uredno radi u "rali modu" grafa sve ultra...... tako ipak malo pretjerujes topnice moj :), no ako ti se ide za konzolom izvoli ba...., ali konzola ce za mene uvijek ostati ono sto je playstation bio u pocetku, dakle nista vishe od puke consolice na kojoj mogu odigrati koju "igricu". Mada znam da su danasnje konzole zvjerke ali ipak imam taj feeling. Ne kazem da si necu kupiti jednu, dapace, ovaj PS3 mi se pravo svidja ali ipak je NECU kupiti da se igram na njoj :)
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    120km = orginal koji ne trza na konzoli
    3-4km = neoptimizirani dreq koji trza i na duplo skupljim računalima od konzole
     
  15. TopniK

    TopniK Komšija

    Upravo!

    Ovaj prvi ne smije izaći u prodaju dok ga ne optimizuju i dok ne bude išao glatko na konzoli.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    360 Oblivion je 20KM, pa iako je losiji od PS3 verzije, opet nemas brige hoce li ici sve kako treba ili ne.
    Igranje pri 20fps-a za mene je mucenje a ne zabavljanje.
    Sto se tice Dirt-a, kazu po netu da je PS3 verzija najbolja, sa najboljim framerateom.

    Moncho - ne zanimaju nas tvoja unutrasnja previranja. :roll:
     
  17. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Ma nemam pojma da sam spomenuo "zaobilazenje" antialiasing-a igdje al' hajde de... od kako je kupljena grafa u svim igrama postavim sve na maksimum (ukljucujuci AA i AF) pa onda po potrebi spustim koliko treba dok ne dobijem zadovoljavajuce performanse. Ne znam stvarno kad sam to mogao reci... no, kad je bal nek' i hala gori, sto bi nas narod rek'o. Hajmo onda ovako...

    Konfiguracija je navedena u prvom postu. Imam to sto imam i nista mi ne radi kako treba, ne mogu igrati nista novije od Diabla 2, sve mi nesto trza i stenje, racunar mi se cesto gasi bez razloga i najave a nece ni da se upali kad ja hocu vec samo kad je on raspolozen (Chieftec Delta 450W napojna je unutra, inace), na monitoru mi slika mijenja boju i pojavljuju se neke linije a i on se pocesto gasi, ponekad u sred igranja ekran jednostavno pocrni i pojavi se kosturska glava a iz kucista se cuje nekakvo krckanje i skljocanje - kad primaknem uho i skoncentrisem se dobro kao da neko unutra govori "konjinoooo, dzabe si bacio pare". Stvarno.
    Jel' sad ok? :lol:

    Slazem se s tim da konfa ne zadovoljava bas s obzirom na to koliko je para "ubrizgano" u nju, bio sam svjestan toga kad sam sastavljao ALI necemo pretjerivat' sad, brate. S tvojom konstatacijom se slazem i uvijek sam se slagao - konzola za ("ozbiljno") igranje a PC za sve osim toga. Kako rekoh, ova konfa treba da "drzi vodu" dok PS3 ne spadne na neku prihvatljiviju cifru i dok se ne dese jos neke stvari o kojima sada ovdje ne bih govorio jer je zabranjeno. :lol:
     
  18. TopniK

    TopniK Komšija

    Ma ja cijelo vrijeme navodim nekorektnosti igara za PC. Znači nema sumnje da ti imaš mašinu, zaista...Nego radi se o tome da su igre za PC u većini slučajeva nedorađene. Kao što već napisah, ili su neoptimizovane ili je neki Bug u pitanju. Mislim da bi bilo problema i sa 8800GTX.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Istina je da su igre za PC pune bugova to mi strašno ide na živac.
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    uskoro ce poceti patcheve da distribuiraju na cd-ovima zbog svog obima i gomile popravaka. zalosno.