Kupovina HD LCD TV Mart 2011

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Tesla, Feb 25, 2011.

  1. Venom

    Venom Aktivista

    Ja sam sebi poslije nove godine uzeo LG 32LE3300. 999KM u Stanicu bio, sad ne znam koliko je, i da li ga uopste imaju. Uglavnom VEOMA sam zadovoljan televizijom. Pocevsi od feature-sa (LED osvjetljenje, solidan kontrast i 3ms odziv, usb port koji cita sve zive formate, ukljucujuci i .mkv itd..). Uglavnom nije full hd, sto je meni cak bolje tj rezolucija je 1360x768. Ne znam jel ti sta pomazem, al eto. Cisto moja iskustva :)
     
  2. Tesla

    Tesla Aktivista

    Naravno da mi pomazes, svi savjeti su dobrodosli, a sto se tice 40" i 42" mislim da ipak to nije opcija za ovu prostoriju i kategoricno stojim iza te tvrdnje jer sam nedavno bio kod jednog poznanika koji je na 2,5m stavio 40".

    Meni je to ipak bio zamor gledati. Ni u ludilu ne bih stavio veci u ovu prostoriju.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    slazem se sa ovim tvojim razmisljanjem,ne treba biti budala pa sam sebi ugodjaj pokvariti
    i kod mene isto nije velika udaljenost,tako da je 32'' optimalna velicina,jer kad je prevelik tv a mala udaljenost gledanja,onda ne vidis cijelu sliku,nego kada gledas u njega bude kao podijeljeno,gledas jedan dio samo,barem je meni tako a plus sto se jos gubi ostrina i kvalitet slike
    zato se pitam zasto uzimati veci ako prostorija nije za veci,ne znam koji su vasi razlozi ali meni ne pada na pamet da samo radi furke i velicine,sam sebi pokvarim ugodjaj gledanja,pa nisam dzaba uzimao lcd,valjda da imam bolju sliku i vecu onoliko koliko prostorija dozvoljava
    meni je optimalna udaljenost za gledanje na 32'' nekih 3.5 metara
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Ja gledam sa 2,3 - 2,5m 32" HD iskljucivo i nepada mi napamet da stavim veci Tv, da nebude zabune ono nema pa nemoze, bio sam donio od kolege Samsung 40" koji je on prodavao jer je zapao u neke dugove i htio mi ga je povoljno dati, ali posto mi je stjao 2-3 dana jednostavno sam skontao da mi je prevelik, a posto nisam ni ja bio pri nekoj lovi jer sam kupio 2 Blu ray plajera i hard disk lakse sam se od njega rastao.
    Nekome odgovara veci tv to postujem svako neka stavi u sobu sta hoce, ali onaj krkanluk kao moj komsija koji je stavio u sobu od 10m2 52" plazmu samo da bi mahala znala da on ima toliki tv to nikako nekontam (valjda je to kod njih neki papanski mentalni sklop hajde ga znaj) i jos sada svi hodaju krivih vratova i vintaju glavom kao da tenis gledaju.
     
  5. Tesla

    Tesla Aktivista

    Respect, o tome i pricam. Nekome to mozda i odgovara ( za ego ) ali za vrat nikako. Trenutno na istoj udaljenosti mi stoji 23" LCD WIDE i preko tunera gledam TV, te sam odlucio da hocu TV odvojeno jer...ima raznih razloga. Hocu da kazem da zaista do sada nikad nisam osjetio da mi išta fali jer gledam HD filmove i sve drugo na ovom monitoru ali jednostavno analogni TV signal preko ovog tunera je postao očaj na 23" LCD-u. Uvijek je i bio naravno ali sam u zadnje vrijeme malo vise vezan za TV a malo manje za racunar ( promjena radne pozicije ). Te sada zaista imam vremena da se poslijepodne zavalim i odmorim uz neki kvalitetan sadrzaj. Ali na zalost zbog losih performanci TV tunera dobijem tek osrednju sliku sa poslijedicom blokiranosti PC-a za upotrebu ostalim ukucanima.

    JVC, Venom, Zippo, Ninja i Stihoklepac, hvala Vam zaista na svim sugestijama, dosta ste mi pomogli. Razrijesili ste mi mnoge dileme kao npr; vise mi nije bitno da li je monitor 60 ili 100 Hz, 32" je zaista optimum prema standardima za moju udaljeost, LG is not garbage, ne primjeti se ogromna razlika izmedju HD Ready i Full HD ekrana, moguce je stisnuti sliku na 5:4 da ne budu razvuceni ljudi preko ekrana,eto nisam znao sve te detalje. Uglavnom cim sta uzmem javnem se a prijedloge, sugestije, komentare, opomene zbog dugackih postova i privremena banovanja i dalje prihvatam :smt006
     
  6. Pasha

    Pasha Komšija

    Pa ako ti gledaš tv sa 2,5 metra, ima nekih koji gledaju na razdaljini od 4 i sasvim je opravdano uzeti tv sa većim ekranom. Po toj nekoj vašoj logici - nema smisla ići u kino pored onolikog platna.
     
  7. Tesla

    Tesla Aktivista

    Daj ba pročitaj temu od početka, niko nije rekao da se ne trebaju uzimati veliki tv uredjaji, samo smo polemisali o nepotrebnom uzimanju velikih koji su namijenjeni malim prostorijama. A ako sa mjesta sa kojeg sjediš možeš izbrojati piksele onda ga radije i ne uzimaj.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Ovaj Philips 32PFL5405H uzmi u ozbiljno razmatranhe jer je odlican tv njihova nova generacija sa odlicnom slikom, sony ti je losiji u tom segmentu od navedenih.
     
  9. Tesla

    Tesla Aktivista

    Cool, sve bolji i bolji savjeti, JVC imash kafu, jedino sto mi smeta kod ovog modela je debeo okvir. Znam, znam da sad to ne treba gledati nego funkcionalnost. I mislim da cu ga uzeti u razmatranje iako je malo skuplji od planiranog budzeta koji ima mogucnost da bude probijen. A philips mi je takodjer nahvalio i kolega koji radi na nekom Philips-ovom profi monitoru web design i sve ostale dizajne. Ima samo rijeci hvale i debelo ga preporucuje, znaci ne supljira ipak.
     
  10. EMTEC

    EMTEC Novi član

    DVB-T je za digitalnu TV cija je realizacija u BIH pomjerena za 2015. Dakle ono sto ces moci hvatati preko antene. Ovo ima smisla za Hrvatsku u kojoj je prosle godine prestalo emitovanje u analognom formatu. MPEG4 znaci da moze primati i HD kanale.
    Po meni je bitnije ako imas neku kablovsku televiziju da gledas da podrzava DVB-C MPEG4. U sarajevu preko HS kablovske moze se pratiti vec 6 programa u HD formatu
     
  11. Tesla

    Tesla Aktivista

    Telemach mi je cable provider :) i imaju u ponudi neke HD kanale. U BiH znam da je tek nekad tamo planirana digitalizacija signala za broadcasting. Medjutim mislim da dugo necu mijenjati ono sto sada uzmem. A mislim da dosta uredjaja podrzava i DVB-C i DVB-T i to MPEG4, za Hrvatsku sam cuo, ali ne znam koliko je istina da su gradjani namagarceni, kao da su uzeli MPEG2 pa se svi morali presaltati na MPEG4, i da sada svi motaju mijenjati TV prijemnike. Ja nisam nesto pretjerano pratio promjene kod njih i ovo mi nije bilo poznato,

    Evo cekam vjerovatno jos 7 dana kako bih otisao da uzmem ovaj TV a do tada jos uvijek trazim najbolji naravno,
    zadnje sto sam procitao je to da Plasma bolje handluje SD kanale od LCD-a pa se istraga sada usmjerava i u tom smjeru. A mislim da mi je philips ipak sve izvjesniji izbor pa makar sacekao za PS3 jos mjesec dana :(


    I evo jos sam na nesto maloprije naletio. Ima li ovo smisla.

    Čini li HD kvaliteta razliku?

    Razina detalja i nevjerojatna čistoća slike na Full HD 1080p televizoru znače da možete uživati u većim dimenzija zaslona nego ikad prije, bez potrebe da sjednete dalje od televizora. Zapravo, optimalna udaljenost gledanja manja je kod Full HD televizora; u savršenoj slici BRAVIA Full HD televizora veličine 52” (132 cm) u koju ćete potpuno uroniti možete uživati s udaljenosti od 2,1 m (u usporedbi s 2,9 kod HD Ready televizora s veličinom zaslona od 52”). A želite li zamijeniti svoj stari CRT televizor sa zaslonom od 29” (72 cm), sada možete uživati u modernom ravnom zaslonu Full HD televizora od 52”, uz potpuno jednaku optimalnu udaljenost gledanja.


    Sa ovom tablicom.
    [​IMG]

    Iako meni ovo vise lici na patku kako bi se prodavali i veci modeli za nas sa manjim prostorijama boravka
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Nije patka, to je po THX standardu.
     
  13. Tesla

    Tesla Aktivista

    Chuj to, medjutim da li se to odnosi samo na full hd sadrzaj ili ima benefita i za sve ostale sadrzaje, mislim na sd,a vi, itd. Naravno ne mislim da se moze izvrsiti ikakav upscale ovog signala, nego govorim o naporu za gledanje. Trazim izgovor da uzmem 42" :twisted: a da imam opravdanje dobro. Zaista, TV bi mi stajao u prostoriji gdje nam gosti ne dolaze, tacnije u mojoj vlastitoj laboratoriji :lol: , tako da ga ne bih pokazivao sirokim narodnim masama. Ima li smisla upotrijebiti ovaj argument za uzimanje 42" TV-a ( full HD ). Jer bih najvise na njemu i dalje picio standardni kablovski signal analogni a nakon toga PS3 i full hd filmovi kojih imam dosta. A imam i priliku da ih skidam neograniceno mjesecno pa bih i taj momenat iskoristio. Ne mislim na kucne brzine pristupa internetu od nekoliko Mbps nego o zaista velikim brzinama pristupa interetu ( oko 80 Mbps ), cak i vise po noci.

    Jer kako gledam na ovoj tabeli na osnovu moje udaljenosti ( cca 2.2m ) mogao bih uzeti komforno i 52" iako definitivno ne mislim ici preko 42". Za sada ostajem na 32" dok argumentovano ne utvrdim da ipak full HD moze ici i 42".

    Znaci da malo rezimiram, htio sam prije svega 32", gledao tabele udaljenosti od TV-a optimalnu, onda naletim na ovo sto sam gore postao i zbunih se totalno. Malo mi je zao sto ne mogu i ja uzeti 42" jer vidim da je to kao neki standard. Ali da mogu, prema svim informacijama koje imam vidim da je Panasonic Plazma TX-P42X20E veoma hvaljen proizvod.
    Imtec 1129.00 KM, slika proizvoda je preuzeta sa HD Televizije.com :). A i ako napravim malo premjestaja u sobici mogao bih povecati udaljenost od ekrana na 3m ali ne vise, ako izadjem na balkon za vrijeme ljetnih mjeseci moglo bi se nabrati i na 3,5m :)
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    Standard se odnosi na full HD sadržaj. Po THX-u udaljenost od ekrana treba da bude približno jedna i po dijagonala telvizora. Full HD od 42" će ti biti dobar za tu udaljenost, neće biti preblizu. Naročito kad gledaš HD filmove i igraš PS3.

    Ja imam Sony KDL40V4000 i poželio sam veći nakon 10 dana. A gledah ga s udaljenosti od oko dva i po metra. Sad se približim koliko god mogu kad igram PS3 ili gledam neki HD film.
     
  15. JVC

    JVC Overclocker

    Najbolje ga svezi oko glave kao naocale, jebes THX standard kada je maloumno blejati sa 1m na 52" totalni idiotizam, sjedi normalno i gledaj bez naprezanja i vintanja glavom ko Klaudije. :smt003
     
  16. Tesla

    Tesla Aktivista

    Ha ha ha ha :smt005
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Ima mi komsija 52" u sobi od 15m2 i totalni idiotizam buljiti sa 1,5m u toliki tv, pa osljepit ce ko sismisi za godinu dana, budalastina treba biti malo realni pa uzeti ono sto je ipak normalno.
     
  18. Tesla

    Tesla Aktivista

    Ma dobro, ne bih iz krajnosti u krajnost, mogao bih izdvojiti i za 52 kada bih nasao bar tri argumenta, ali soba mi nije zvaka, ne moze se vise razvuci niti jednog centimetra ( mozda da je stavim u hodnik da mi ne bude ovako :shock: )
    Salim se, sve sam sagledao i pregledao i konacno legla lova jos samo da se odlucim izmedju dva modela

    LG 42PJ350 ili Panasonic TX-P42X20. Samo m ije jos ova dilema ostala pa za vikend u shopping ( ne da direktor slobodan dan :cry: .
     
  19. JVC

    JVC Overclocker

    Maloprije bio kod Stanica (merkator) upaljen LG 42PJ550 slika fantasticna, a cijena samo 1095KM.
     
  20. Tesla

    Tesla Aktivista

    Rani me rani...... ma strpljen spasen, na kraju cu naici na odlican deal kao ovaj sto mi preporucuje JVC, a dva dana nakon sto uzmem naici cu na jos bolji, salim se otici cu i u Stanic. U kojem merkatoru u Sarajevu ?

    Salim se, obicno kada kupim neku stvar, nikad ali bas nikad vise ne zasurfam i gledam cijene modela do slijedece kupovine.