Kupovina jeftinog 120mm ventilatora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Amer, Dec 19, 2009.

  1. GW

    GW Moderator

    Pa nisi naveo kakvu konfiguraciju imaš, pa sam zato dao neku generalnu preporuku. Mada se pasta na matičnoj može zamijeniti i ako je matična nova jer defaultna nije čemu.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    e7200 @ 2,8 trenutno@1,1V, uskoro dolazi freezer pa cu dignut na nekih 3,5ghz
    4870 512ddr5
    2 gb ocz spec ops ddr2
    400w fortron pnf
    250gb sata wdd 8mb keša

    usput i grafa je nova al se podobro grije već sam to spominjao neki dan. u idlu 60 po danu u loadu 80. jezgre procesora dok igram cod5 ili cod4 do 62 sa stockom.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Ako me poslušaš, vidjećeš koliko ćeš joj smanjiti temperaturu.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    hocu. samo moram se uvjeriti za ove ventove od 12 cm prvo pa cu naručit ove xilence sa ingela. ovo pwm na xilencu je potenciometar kojim regulišem obrtaje???
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ne. To je 4 pinski konektor za bolju kontrolu ventilatora preko ploče/bios-a. I 3pinski možeš kontrolirati, pa čak i one sa molex konektorima, ali je ovako lakše.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    kućište je asus vento a8. pozadi ima prostora za 2 fana od 8 cm a naprijed jedan od 12 cm-
    da ubacim onda 2 pozadi od 8 cm? ili je dovoljan 1?
     
  7. GW

    GW Moderator

    Stavi 2. Nisam napomenuo da prednji ventilator treba da ubacuje zrak, a svi ostali izbacuju.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Eto, kao sto ti pise. Stavi dva od 80 pozadi i jedan od 120 napred. Skloni kablove u stranu zbolj bolje cirkulacije i to bi bilo sasvim ok. Mozda eventualno jedna sa strane koji bi mozda bio koristan za ploču ali ne znam gdje tacno puse. Mislim da ipak ide negdje ispod grafičke.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ako stavi sa strane ventilator, samo će pokvariti cirkulaciju kroz kućište i stvoriti veće temperature.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma nece. Dopbijat ce kućište vise zraka a na 80mm venrilatorima je da ga izbaci. Aako bude jedan 80mm onda bi bila mogucnost da se zrak rasipa jer ne moze da izbaci jednaku kolicinu zraka koliku prima.

    A ako nabaci jedna sa strane, CPU bi mogao dibijati direktno svjez zrak pa bi i tu situaciju popravio.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Ne njemu je sada kome će vjerovati. Ja bi vjerovao meni. :D
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mor'o sam. :D
     
  13. GW

    GW Moderator

    To ja ubacim povremeno neku nepravilnost da ljudi ne misle da sam savršen. :D
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    haha probat ćemo obje solucije pa javim rezultate :D

    trenutno nemam vremena ni zašto, vazda sam na mješalici od jutra do mraka :D
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Može li neka preporuka za 12 ventilatore da su "ultra" tihi. I ako postoje neke osimce da nisu bucne, super bi bilo. Znam da su zujalice ali mi treba jedna na graficku i druga za out.
     
  16. pac

    pac Komšija

  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Vidio sam da je na testu jedan model Scythe GentleTyphoon skoro pa najbolji od mase nekih ventova na tridesetak decibela, odnosno, daje najbolji protok zraka. Gledam i CM-ome silent modele. Valjao bi mi onaj od 140mm na prednju stranu pa cu skontata sta cu uzeti jer ce biti prob ako ne nadjem u Ze zbog postarine. Da ne izadje dupla cijena.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    imaš ove xilence u ingelu po 8KM, ja ih spojio na molex al na 7V i fino vrte a ne čuju se pogotovo ako redovito čistiš komp od prašine. ako si 'freak' kada je tišina u pitanju onda traži 14cm (manji rpm manje buke a bolje hladi) nešto brand ali samo ako ti kućište podržava ovakav vent.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Cetrnaesku jedino mogu nabaciti na prednju stranu. Dvanaeska ide na stranicu (moze i 14 ali nisu široke rupe za dovod zraka) i nazad ide osmica ali se moze montirati i 12.. i ako nije namjenjena. A na graficku jedino osmica. I ona klimavo stoji.

    Kako imama 4 ventilatora, volio bih sto tiše rjesenje. Kod mene su gigatech, nesto jeftiniji (oko 7.5KM su bili). Bili su ok u pocetku (osmice naravno nesto bucnije) ali se rasklimali. Samo jedna dvanaeska radi na 12v jer ne pravi buku. Ostale sam spustio na 5v.

    Nsiam neki frik ali kako je bilo prije nego sto sam spustio na 5, ipak sam za nesto tise ventilatore. Takodjer mi se ne spusta na 5v jer mislim da je to dosta dosta splab protok zraka. Kako imaam TX3 na 965BE, treba mi sto veca cirkulacija jer je preslab kuler za takav procesor.

    Uzeo bih jedan ovaj sto ga Rap spomenu. Stavio bih ga na stranicu ali ako budem narucivao, morat cu narucivati sve na jednom mjestu radi dostave. Da ne bude 60% samo dostava (to u slucaju da ne nadjem u Zenici).

    Sto se tice tog xilence, ipak bih na drugi/"bolji" brend jer kao sto rekoh, i ovi su bili ok u pocetk ali sad nesto ne idu kako treba. Naravno, da imama bolje kućište bila bi i manja buka no.. dok ne dodje ono na red, ganjam ove "silent" ventove i ako sam i ovo kućište malo sredio ( dihtuju stranice i suvišne rupe zatvorene).


    Tkao da cu razmotriti vise solucija i ako ce najvjerovatnije biti CM silent 12 i 14 jer su mi na jednom mjestu (Plus). I da, usisava se prašina redovno.
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    imaš i onu stranicu quietpc pogledaj malo. šalju u bih 5-6 dana meščini, ponuda ekstra, cijene super a poštarina sića.