Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    sad ti je sve kina :D
    ali i kinez ima od 800 i 1800KM
    mislim da to nije moguce sto zelis (sa obicnom inverter klimom) ali imaju takve klime koje mogu vise unutranjih jedinica sa 1 vanjskom
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Vanjska jedinica mora biti odgovarajuća za to a da bi podržavala mora imati 4 razdjelnjika za plin i mogućnost kopčanja još jedne unutarnje jedinice na elektroniku.
    Da bi to saznao samo pogledaj spojeve na vanjskoj jedinici ako imaš 2 priključka za plin (bakrene cijevi) onda ništa od toga.
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Traži multisplit uređaje, oni su namijenjeni za to.
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Daikin Comfora ima i multisplit varijantu, ali treba naglasiti prije kupovine i instalacije.

    U stanu je trenutno držim na 26.5 ili 27 stepeni C, i kad uđem u kuću poslije 36... ljepota brate.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    I meni je 25-26 odlično. Tek sam skontao da kada stavim na silent bude kako treba, prije stavim fan na min i opet bude prejak i postane mi hladno, na silent taman fino a ne čuje se :)

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    dino73n likes this.
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I ja drzim na 27c jer manje mi ne treba. A ako je i bez klime 27 ili manje onda je i ne palim. Kad naidje toplotni val upalim fan na max par sati da rashladi i onda na silent da odrzava i ne gasim nikako dok toplotni val traje. Na struji jedva da vidim da ima neke razlike.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker likes this.
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nisu mi jasni ljudi koji sebi spuštaju na 22.5

    Ne znam, možda su reklame krive, sjećate se onoga: Gospodin i gospođa 22.5
    Gree ja mislim.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    To je dobro, ali 16 :D
    Naprave frižider od stana/auta

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Meni je u autu 21,5 uvijek, ljeto, zima, uvijek ta temp. Samo da li je AC on ili off... a sad sa ovim vrucinama vani kuci drzim oko 24-25 (kad sam sam u kuci spustim na 22-23) Jednostavno osjecam se ugodnije na tim temp. Sinoc kod punca kod njega 27 stepeni, reko ili je ugasi ili je namjesti da hladi.. pa sta ces od 27 stepeni, ko da i ne radi...
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    10% razlike u vlaznosti zraka a na istoj temperaturi je razlika nebo i zemlja.
    27 i 60% vlaznost je katastrofa.
    27 i 45-50% vlaznost se moze zivjeti sasvim okej.
     
    Haker likes this.
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Upravo to. Klimin posao je vise da izvuce vlagu nego da ohladi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker likes this.
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Onda nešto ne radi dobro :D

    Ja kad uđem na 27 i 50% vlažnosti, kao da sam ušao u dobru debelu hladovinu.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ima li ko da se grije na klime? Ja se prešaltah sa peleta na Daikin (50 kila vanjska) pa ćemo da vidimo čija baba crnu vunu prede. :)

    Radi 24/7, ne gasi se nikako, modulacija cca 0.250 - 0.300 kWh, 24 setovana temperatura, samo na spavanju od ponoći do 06:00 na 22 stepena.

    Radi fantastično cijeli dan nema gotovo nikakvih oscilacija temperature, ali sačekajmo minuse. :)

    Potpuno drugačije radi nego Gree koji se nonstop pali/gasi i puše vrelo, ova kad zagrije radi na leru i vrti blago topao zrak.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Nov 16, 2022
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja se grijem, dvije LG klime, rade isto 24/7 ali su temperature po danu 23-22 a nocu 19 (jebi ga ne volim kad je vruce)... gledam prosjecna potrosnja po aplikaciji kad saberem kWh koje potrosi, cca 1KM dnevnno, malo jace, za obje... vidjet cemo da li je tačno :)
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    I ja se grijem na ovaj svoj heier, sa njom grijem samo dnevnu i taman je za nju.
    Samo kod mene ne radi 24/7, sam živim nisam često kući, glupo mi da radi non stop kada danas nisam ni bio kući.

    Vidjet ću kada budu minusi, za sada sam prezadovoljan, mislio sam kupiti i jedan radiator ali ako ovako dobro grijala mislim da nema potrebe.

    Jedino što mi smeta je loša plastika poklopca od filtera, stalno pravi vibracije i iritira.

    Grije li se još neko, kakvo je stanje kada padne temperatura u minuse?

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Fazon kod invertera je da je ne gasis, tad najbolje radi i najmanje trosi.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa jutros se probudio, doručkovao i izašao, tek ću oko 23 kući i opet je neću paliti jer idem spavati. Ne mogu da vjerujem da bi manje potrošila jer tek ću je sutra oko 18h upaliti. Znači da radi bezveze 40h, ne mogu da vjerujem da bi to bilo isplativije...

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ova moja Daikin mašinerija od 22K btu (6.4 kWh u grijanju, do 8 kW max) bez problema ugrije cijeli sprat od 60 kvadrata, prilično je otvoren prostor, dnevna soba 24 stepena, najudaljeniji dio stana oko 21.5 i tako zakucano cijeli dan, nema oscilacija. Nikad se ne gasi. Dnevna potrošnja pri jutarnjim temperaturama od oko nule prethodnih dana cca 7-10 kWh, čim je toplije ujutru 4-5 stepeni, odmah i potrošnja opada.

    Unutrašnja ogromna i na quiet modu cirkulira velika količina zraka sasvim dovoljna za zagrijavanje trenutno, na minusima će ići na auto fan.

    Vanjska kao da je nema, ne čuje se, a nakačena tik do spavaće na dva metra. Dvoredni izmjenjivač, swing kompresor isti kao u Perferi, 50 kila težine vani, 15 unutra, sve u svemu ovo mi djeluje kao ozbiljna mašina.

    Wifi modul odlična stvar za 40€, perfektna iOS aplikacija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Nov 16, 2022
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne znam kako s tim klimama deverate kada je napolju nenormalna zagadjenost? Ogromna kolicina vazduha se ubacuje u prostor u toku dana!?
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Klima cirkulira unutrašnji zrak i grije ga.


    Sent from my iPhone using Tapatalk