Kupovina klima uredjaja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by russ-co, May 27, 2008.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A kad krenu kasnije glavobolje, otišlo joj ovo, ne hladi više kako treba, ne grije više kako treba... :D

    Valjda ima razlike između Daikina koji je prvi krenuo sa R32 od ostalih proizvođača. Dosta servisera invertera po forumima koji su razili razne brendove samo trube "japanac, japanac..."

    Pa opet, primamljivo uštedit 500 KM, svaki dan promijenim mišljenje dva put. :D
     
    Last edited: Jul 3, 2022
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Isto ko ves masina, prve 2-3 godine svaka pere.
    Neku bacas ili vece popravke pravis nakon 3, neku nakon 5, a neku nakon 20 godina.
     
    Ajdin87 likes this.
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je li se ti imalo razumiješ u ovo ili samo onako pričaš?

    Hladit će otprilike isto a u grijanju će definitivno biti razlike, zavisno od temperature.

    Može se hodati i u patikama od 10 KM, gledati televizija na tv od 300 KM, pokretati viber na telefonu od 200 KM, vozati u Dacia itd.
     
    Haker likes this.
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Naravno, ali ovdje poredimo jabuke sa jabukama. Isti cjenovni rang, LG nije baš dachia.
    @XTRage više nijedna ne traje 20 godina.
    Ugl nije bitno, vjerovatno i jesu bolje.
    Mene zanima kako znate o klimama toliko :D

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Po pitanju klima LG nije Dacia nego Trabant Da se sad ne vrtimo u krug, jednostavno je - LG i Samsung ne vrijede tih para ni blizu. Ok su klime za hlađenje, loše za grijanje, sveukupno precjenjene zbog brenda. Gree i Midea su kineske ali dobre klime, bolje od LG i Samsung. Na vrhu dolaze japanci. To je tako i ne bi to bio problem da ovi iz najslabije kategorije nemaju cijene kao ovi iz najbolje. U kući imam japansku i kinesku klimu. Japanca platio 1050 a Kineza 650 KM (akcija, inače se kretao 750 u to vrijeme). To je pristojan omjer. Eh danas je isti ovaj Kinez 1050 a ovaj Japanac 1150. Za te pare nikad ne bih kupio Kineza. Da je LG 500-600 KM ne bih ništa rekao, ali za 1000+ KM je bacanje para.

    Sve ovo pišem iz želje da se kolega ne pogriješi sa kupovinom jer klimu ne možeš stavit na olx pa kupit neku drugu. Možeš ali je neće niko kupiti ili ćeš je morati dati u bescjenje. Sretno s kupovinom šta god da odlučiš :)
     
    BiceBolje, Haker and Ajdin87 like this.
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nekad je Miele mogao, i sad se kunu prodavaci u njega, mada naravno nerealno je ocekivati 20 u ovo doba turbo proizvodnje.
    Kupio sam jednu LG a jednu Miele, LG godisnje pere 30-40 puta i vec nakon godinu dana pocela skakati ko bijesna.
    Miele 400-500 pranja godisnje i ne zali se.

    Za LG klimu nemam direktnog iskustva ali ovo ostalo sto sam vidio, masine, frizideri itd. je bas istocno evropski low level.
     
  7. nFare

    nFare Komšija

    Daikin i ostala raja gornje klasu su standard za poslovne objekte, tržne centre, bolnice i dr. Njima privatni korisnici nisu ni bitni, ne vidim što bi standardni proizvođači bijele tehnike bili problem za kućnu upotrebu... Eto treba izvaliti 3 milje za hlađenje muda. Skoro sam podigao poklopac Bosch veš mašine stare 3-4 godine, pola elektronike potpisala Iskra. Niđe veze priče što se prenose sa koljena na koljeno, maltene se svelo na dva brenda u svim sferama.

    XT jesi li siguran da porediš iste klase mašina, koliko je koštao taj Miele nov? Ima sigurno i LG mašina sa damperima i senzorima za težinu samo treba izvaliti više para...
     
    Last edited: Jul 3, 2022
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Tetka furala Miele, kako to crkava. Mislio to napisati kada si spominjao kontam ebat ga, kad ti sam spomenu :)

    @zoi hvala tebi, tražim ja neku od preporučenih, odustao sam od LG a i tih kineza.
    Samo možda je u klimama to još ostalo, druga elektronika je postala u pet deka, po meni se više ne isplati davati veliku razliku za neke renomirane brendove, sve to crkaje u istom rangu.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Osjetno skuplji je mile naravno ali nominalno i LG ima iste tehnologije i funkcije, vaganje vesa, naknadno dodavanje, direct drive motor.
    LG-a unese jedan covjek sam, mileta dvojica se napate.
     
  10. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Mislim da je to sve u pet deka.

    Znam dosta ljudi koji se griju na klime, LG, Mitsubishi, Daikin, svi zadovoljni, kod sviju sve dobro radi. Niko je ne koristi bas toliko da bi osjetio neku znacajnu razliku. A griju odlicno npr.

    Evo kod mene Vivax klima iz 2006. obicna, i dan danas je derem, hladi fino, kad treba dogrijati, i to radi. Necu propasti ako potrosim 50 KM vise u sezoni u odnosu na klimu koju bih platio 2000 KM.

    Razliku ce vjerovatno osjetiti neko kome ce raditi 365 dana po citav dan.

    A kad smo kod ves masina, ja uzeo Gorenje prije 7 godina, jeftina bila, nikakvih pizdarija, ukljuci i ona pere. Svaki dan opere bar jednu turu. Nikad nije zucnula.

    Prijatelji kupili ISTU takvu, samo sa nekim ekranom na kojeg je premjesteno par opcija i prikazuje vrijeme. Platili 200 KM skuplje i jebali joj sve jer se ekran ujebo.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo naručio sam haier tundra green.
    Kaže michubishi kompresor 10god granice tri na uređaj. Mislim da je ovo ok za 1080km


    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
    Ajdin87 and dino73n like this.
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imas i dodatnu garanciju od 2 god uz registraciju.

    Kod mene je Haier Tide Green. Klasa nize a opet odlicna. Na silent modu kao da je nema a odrzava temp ekstra.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker likes this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam za garanciju dodatnu, pitat ću ga.
    Biće mi ova ok, brend svi hvale. Već rekao čovjeku da ugradi gree znam u teretani ima i kaže mi drug dva puta se kvarila i da mi broj ovog momka on radi haier, tako da je super ispalo :)

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja imam LG frižider već 11 godina, radi ko prvog dana, a i imam dvije LG klime, doduše jedna je ove godine postavljena, druga je tu nekoliko godina. Dobro grije i na minusima. Po priči ovdje bolje bi bilo da sam kalolifer ugradio nego nju :)

    Znam da nije Japana, ali brate ispade gora od vivaxa
     
    selvin and Haker like this.
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kod mene u firmi ima jedna GoldStar klima i uredno radi, kontam da je proizvedena otprilike '91-'92.
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Uzeh Daikin, FTXP35M9/RXP35M Comfora...

    Nije još imala svoj pravi test. Naravno da hladi perfektno. Jako je tiha, plastika vidi se da je veći nivo kvaliteta nije ona tanka flimsy glossy plastika. Baš je debela mat, čvrsta, svugdje su neke guste spužve. Čak u cijenu nije uračunat ni Wi-Fi, a skuplja je u odnosu na kineske 400 KM :D

    Čekamo zimu i da vidimo kako će ugrijati 33 metra kvadratna.
     
  17. DSA

    DSA Aktivista

    Kolko si platio? Daj postavi sliku unutrasnje, vanjske i daljinca, da vidimo ugradnju i specifikacije. Tezina vanjske me zanima, ima sve na onoj naljepnici
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    S ugradnjom 2.100 KM

    30 kilograma je vanjska, 11 kilograma je unutrašnja

    Daljinac je vrlo bazičan i jednostavan.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa i kod mene je ova vanjska oko 30kg
    Ne znam, tek će se sada testirati, jednom je upalio da odradi kad je tek stavio, vidjet ćemo kada krenu vrućine.
    Ja zadovoljan sa ovom Haier, ne čuje se i to je to. WiFi je must, sreća i moja došla sa njim.

    Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
     
  20. Neraa

    Neraa Aktivista

    Da li je neko upoznat da li bi se na 1 vecu inverter vanjsku jedinicu mogle spojiti 2 unutarnje jedinice? Kuca je u pitanju sobe su jedna iznad druge. Spavaca soba se koristi max 2 sedmice u toku ljeta i ne bi se nikad koristile u isto vrijeme zbog toga i ideja.
    Gdje se mogu naci kvalitetnije klime da nisu kinezi, Tuzla i okolina?