Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Jeste smanjeno ali nije rijeseno da to vise ne postoji.
    Ali sigurno da uz pravilnu upotrebu nece biti problema i vjerovatno cesce treba paliti one neke programe sto kao ociste potencijalni burn.
    Ali cim je OLED dosao i na monitore,tehnologija je zrela .
     
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja sam se dvoumio između ovog VivoBook i IdeaPad 3. Na kraju sam sam se odlučio za Lenovo zbog Ryzen 7, 16 GB-Ram i 512 GB SSD.

    Najbolje bi bilo kada bi negdje mogao vidjeti uživo Screen. I da, na ovom Lenovo je baterija beton.

    Imaš i ovaj vidio side by side.

     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

  4. iPlay

    iPlay Komšija

    Ako si se odličio za VivoBook, onda gajanj da je 8GB Rama zalemljeno. Kod ovog modela od 12 GB može biti 4GB zalemljeno + 8 GB pločica. Čisto zbog buduće nadogradnje s tim da će ti 1-2Gb rezervisati integrisani GPU. Kod modela 16GB ti je 8 zalemljeno + 8GB pločica.
    Dodatna razlika (pored CPU, RAM, SSD, portovi...) kod nekih modela je i u WiFi5 vs WiFi6 kao i veličina baterije 35/42/45... WHrs. Idi na što veću opciju.

    Ovdje imaš varijacije ovog modela što si naveo.
    https://www.asus.com/laptops/for-home/vivobook/vivobook-15-oled-k513-11th-gen-intel/techspec/

    EDIT: Da znaš da je kod ovih OLED ekrana Glossy screen = dosta refleksije.
     
    Last edited: Jan 30, 2023
    dmr likes this.
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Da, samo taj OLED izgleda baš dobro uživo, barem na tom Vivobooku. Osjetna razlika.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li se samo meni cini ili ovaj srebrni ima bas lose uocljiva slova na tastaturi? Eh da je naci crni model :)
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Ha, situacija, u nedoumici sam...

    Jaran mi ponudio svoj MacBook Air 2020 13,3"/M1/8GB/256GB (koji je u top stanju). Opcija je da mu platim kada i koliko god prodam svoj IdeaPad 3 koji sam kupio prošle sedmice.

    Testiram i probam par dana, ali kao da mi je jedna ruka svezana sa ovim macOS. Čitav zivot sam na Windowsu.
     
    Last edited: Jan 31, 2023
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa probaj, sve zavisi za sta ti koristi. Ovaj Asus Vivobook bi bio 1400KM sa dodatnih 8GB RAMa, da mi ugrade pa da bude 16GB. Sta mislite o ponudi? :)
     
  9. iPlay

    iPlay Komšija

    Ako možeš, neka ti urade odmah upgrade jer ti daju garanciju na sve to i ne moraš se ti peglati naknadno. Dobra je to ponuda za OLED.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Malo ti je 8GB za Monteray i Ventura OS.
    Ali M1 je bombona, i uhd displej je beton, bateriju neću ni spominjati
     
    iPlay likes this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    da, ugradili bi oni.
     
    iPlay likes this.
  12. iPlay

    iPlay Komšija

    Činjenica da je High-quallity, ali me odvraća samo 8GB-Rama jer će mi trebati za Ps, Il, Id i XD/Figma.

    Ako gledamo Cinebench R23, M1 je brži u Single-Core za 20%, dok je u Multi-Core brži Ryzen 7.
    https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-amd_ryzen_7_5700u-vs-apple_m1
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Apple fanboys navikali M1 kao da je najbolji CPU ikad. M2 flop, nit je bolji nit losiji.

    Ja probao MacOS al nemam bukvalno sta tamo. Nisam protiv isprobavanja neceg novog, ali bolji mi je i Linux nego MacOS.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ajdin87 likes this.
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Imao sam Macbook 2014, 2017 i 2018 godiste s 8 GB RAM i diskovima od 256 GB
    Ne znam za sta ces ga koristiti, ali s obzirom da je kod mene bio laptop od firme i radio se mobile development mogu reci da ce ti ubrzo to postati malo, sta god radio na njemu, posebno jer ces disk brzo popuniti. Nadogradnja nije vise ni teoretski moguca reballingom, jer su sada CPU, RAM i SSD inkorporirani u M1 cip. Sad imam M1 Pro 16GB/1TB i to je vec u redu na duze staze. Ok je i 512GB disk. Ove osnovne modele nosaju po firmama kojekakvi manageri i koriste ih samo za prezentacije i sastanke, nista konkretno ne rade sa njima.
    Ko uzima obicni M2 Air/Pro/Mini obavezno nek zaobidje, jer su performanse katastrofalno lose na osnovnom modelu 8/256 zbog losije izvedbe SSD cipa u odnosu na M1 (1x256 umjesto 2x128 NAND)
    Inace i Air M1/M2 je dovoljan za osnovne potrebe, racunajte i na cinjenicu da Air nema fanova i da ce se znatno vise grijati, bilo je ekstremnih slucajeva gdje su se ploce topile, ali se to ne desava u normalnoj upotrebi.
    M1 Pro/Max je bolji i od M1 i M2, podrzava i vise eksternih displeja.

    @Stevie_Ray najbolji ne moze se reci, to je ipak ARM baziran CPU, ali je prosto nevjerovatno da imas CPU namijenjen za mobilnu platformu u laptopu i racunaru. Plus vijek trajanja baterije je izvanredan, mogu citav dan raditi u firmi da ne spojim ga na punjac.
    Ima jos dobrih dzidza, tipa mozes ga ubosti na Magsafe punjac, ali isto i puniti preko type-c.
    Zvucnici su po meni najbolje audio iskustvo na laptopu, a imao sam i high-end Lenovo Legion laptop sa GTX1060.
    I onda ova Rosetta kako je izvedena, pokrecem Wine i Windows igre.
    Problem je sto je ipak translacija x86_64 instrukcija prilicno spora.

    Skickat från min iPhone med Tapatalk
     
    Last edited: Jan 31, 2023
    iPlay likes this.
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

  16. Reznor

    Reznor Overclocker

  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koliko sam vidio ovi ips paneli na lenovo laptopima imaju bas losu pokrivenost srgb kolor prostora. To je glavni razlog sto ne idem na njih. Ne znam je li i ovaj takav, trebalo bi pogledat koji review.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kupio na kraju macbook air M1 :D Ludnica laptop, display razvaljuje, zvuk razvaljuje, performanse razvaljuju, kvaliteta izrade razvaljuje :D
     
    iPlay, Reznor, EL NINO CFC and 2 others like this.
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Touchpad razvaljuje i macOS razvaljuje zivce :)

    Malo pegla na pocetku dok se covjek ne navikne. Sve naopako okrenuto.


    Sent from my MacbookAir using Tapatalk Pro
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Baterija razvaljuje, tisina razvaljuje :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro