Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Inace ova burn in garancija je veoma upitna ne samo za nas region nego i za puno bolje uredjena trzista.Izgleda za alienware ni u Sloveniji ne vazi garancija za zamjenu displeja u slucaju izgaranja.Uglavnom ako nije navedeno na garantnom listu ne podlijeze reklamaciji.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ni ne mislim na burn in. LG ima ovo pomijeranja slike lijevo desno. gore dole s vremena na vrijeme, imaju visak pixela sa svih strana pofino pomjeri cijeli prikaz, pametno :D
    Jedino sto osjetim na ovom OLEDU je da je malo manji od prethodnog 27". Ovaj je 26,5" i osjeti se da je text sitniji u odnosu na prosli, s druge strane dobije se veca gustina pixela :D
     
    Last edited: Sep 16, 2023
  3. selvin

    selvin Moderator

    Na 2k rezoluciji primjetis razliku u velicini piksela na 0.5" manjoj dijagonali? :D

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa to je gotovo 1,5cm manja dijagonala, osjeti se :D Vjerovatno su ovaj 1,5cm do 27" ostavili za pomjeranje slike da ne dodje do burn ina :D
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Mojne srat. [​IMG]

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ozbiljno :D
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Hajd neki supervid imas vjerovatno :D Vidis da je razlika 2 ppi... U mikronima se mjeri razlika u velicini piksela :)

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa mozda bas suprotno sto mi malo slabi vid :D. Nekako mi je text na 27" vec bio na granici, sad je jos malo manji :D Evo poredjenje, crveni 26,5 :D
    [​IMG]
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Bice da je do problema sa subpixel layautom. Evo sad stavio Mac Type za windows i progledah :D. Slike prije i poslije.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa imas i na svakom windowsu,podesavanje izgleda slova za svaki monitor i podesis po onome sto tebi odgovara.
    Ja recimo uvijek malo boldujem slova da mi je lakse citati i jos ponesto i bude mi ok.
    Kod mene 24" FHD monitor
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    zippoo likes this.
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Molim za preporuku, planiram kupovinu jos jednog monitora :D
    Treba mi neki solidan gaming monitor, ovaj puta manji (i jeftiniji)
    Ovaj u kuci stari Dell 24" P2414HB ce vjerovatno u Tuzlu, a novi ce biti na spratu
    Budzet je ovaj puta jos manji, tj do nekih 400 KM
    Ovo su neki kriteriji koje razmatram:
    - Gaming i Home Office namjena - hibridni nacin rada
    - 24-27" velicina (idealno 27")
    - Zakrivljeni (opcionalno, ali bilo bi lijepo)
    - 144Hz refresh rate (ne znam kako se nosi 75Hz s igrama)
    - 1080p (ne mora biti 1440p, ionako nije mi neki hardver)
    - VA panel vise preferiram od IPS, ali nije must have (opcionalno skroz)
    - USB Hub (makar 2xUSB, radi spajanja development device-a)
    - Zvucnici (opcionalno, ali bilo bi lijepo)

    Gledam par modela, najinteresantnija mi je bila iiyama 165 Hz 27", ali nema vise na stanju: https://olx.ba/artikal/54949582/
    Jos jedna opcija je isti taj ali 24" https://olx.ba/artikal/55140727/
    Isto tako imaju i "regularne" 24" i 27" varijante npr. https://olx.ba/artikal/49805127/
    Takodjer ima i AOC 25" ali nema USB Hub: https://olx.ba/artikal/54952670/ dok ima nekih 24" koji imaju
    Tu je i jos nekih, LEGION, Omen, Samsung Odyssey, Xiaomi... ako ima neko konkretnu preporuku neka javi, ali dosad mi se iiyama najvise svidja :)
    Sto se tice AOC 34" sto uzeh, evo ga jos radi, ali cu ga vjerovatno prodavati i mijenjati za zakrivljeni sa USB Hubom (i opcionalno zvucnicima)
     
  13. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    U veleprodaji ga nema na stanju pa provjeri da li imaju oni na stanju taj Iiyama 27' 165Hz IPS
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jedina radnja koja ga je imala vise nema, imaju samo ovi s ravnim ekranom koji su malo iznad 400 KM
    Ima neko prodaje jedan koristen, ali se ne odaziva, takodjer ima jedan 24" isto, 290 KM koristen
    Ovaj Legion Y25-25 prodaje neki EAShop koji se takodjer ne odaziva na poruke, ima dosta USB-ova
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ne znam sta ce ti curved 24' ili 27' stvarno nema smisla curved 16:9.Samo ultrawide monitorima ima smisla zakrivljenost.Imao sam asus 27' curved i jedva cekao da ga se otarasim.
     
  16. Reznor

    Reznor Overclocker

    Slazem se, eto sminka, ali sto kazes neprakticno bas. U firmi imamo 27" Odyssey mislim da je G5 model, bas je cudno ispred toga sjediti :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Reznor likes this.
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Meni bas usb portovi bi dobro dosli, jer cesto se switcham izmedju laptopa i desktopa, pa prebacujem usb kablove, a na ovom Dellu mi je to jako prakticna stvar, ne moram iz racunara iza istekavati nekoliko usb-ova :D
    Doduse, MacBook ima USB-C/Thunderbolt 3, imaju i monitori koji to podrzavaju :)
    Razmisljam i o opciji nekog shareanog usb huba/docka ili kvm switcha za periferiju samo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Picoooka likes this.
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja na poslu imam 2x27'' Dell koji su type-c i u daisy chain spojeni. U jedan je ustekan dongle od logitech misa i tastature, i koji god da se laptop spoji na njih, radi mi periferija. A laptope spajam samo tim type-c kablom, i preko njega ide sve i punjenje..
     
    Reznor likes this.
  20. Reznor

    Reznor Overclocker

    Yup, to radi super na laptopima s thunderbolt portovima, imali smo te Dell monitore 24" u prosloj firmi, U2414H ako se dobro sjecam :)
    Medjutim, meni ovdje bi bolje dosao USB Type-A, jer racunar vjerujem da ne bi imao neke koristi od toga, posto ima obicni USB-C port, a i rijetki su USB-C monitori opcenito, definitivno jesu dobra stvar, jedan kabl manje na stolu, jer i pune laptop :)
    Btw, spajali smo i Samsung telefone, radi kao desktop (onaj Samsungov DeX)
     
    Last edited: Oct 13, 2023