Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sve kuce u Swe / No su sa drvenom fasadom na betonskom temelju. Tu je opet sve u izolaciji. Moras kontati da ti je to velika investicija. Bez Glava ili Rockwool izolacije ne bih ni pocinjao.
    Sve eko kuce se rade na tom principu. Znaci izolacija, kuca mora malte ne biti hermeticki zatvorena, kontrolisana ventilacija, zimi ne moras nesto ni grijati. Uvalis kakvu vjetrenjacicu i mozes biti u plusu sa strujom malte ne.

    Sto se drvene fasade tice, farbanje svake 3-4 godine. Drvena se fasada mjenja jednom svakih 20-25 god. To je to.

    Pusti suplju pricu i dugotrajnost, ovdje se dobro odrzavane drvene kuce iz 1920ih na dobroj lokaciji prodaju za po milion eura :)
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kao sto Zeleni rece, ulaganje/odrzavanje i sve ce biti uredu. Punac ima "montaznu" ovdje i zimi temp zna ici ispod -15 a u kuci sa 3 metra drva i pametnim sistemom obnovljive energije za grijanje (pomocu vjetra i drugih izvora) grije bez problema kucu od 100+100 kvadrata. Na pocetku mi je bilo veoma "glupo" sto su zidovi veoma tanki, treba Bosnji da se navikne par sedmica na taj sistem, ali se na sve prilagodis.

    Ako se malo bolje informises vidjeti ces da sadanje montazne kuce sa pametnim (eko) instalacijama mogu postici odlicne rezultate kod zadrzavanja toplote/svjezine a da pritom trosis minimalno.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Koliko je kvadrat u Tibri?
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Oko 1600KM je bio prije godinu.
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Što se tiče kuće, jest rahatluk i sve, dvorište, garaža, nema komšija iznas ili ispod koji bi se sutradan žalili ako si bio glasan noć prije. Opet, imaj na umu da ti valja platiti zemljište ako ga već nemaš, a onda idu mjerenja i uzimanje bušotina za analizu tla. Nakon toga ganjaš dozvole koje koštaju i na koje se čeka malo duže, no neke od njih možeš ganjati i nakon što napraviš kuću.

    Zemljani radovi, temelji, zidovi, ploče, stubišta te krov i imaš kostur kuće. Nakon toga fini radovi, prozori, parket, pločice i ostalo što ide da bi mogao "useliti" u nju i koristiti je. Neke finese možeš i poslije uraditi, to je više da godi tvom oku i da te zadovolji. Valja onda uložiti i u grijanje, te svake zime uzimati ugalj i unositi, ložiti i čistiti. Obaveza je to, mada i grijanje na pelet postaje sve jeftinije i nema toliko prljanja.

    Zaboravih napomenuti da plaćaš arhitektu i njegove saradnike, za projekat na osnovu kojeg ćeš moći ganjati dozvole kasnije. Gdje su još ruke raznoraznih majstora + materijal na sve to što ide.


    Nisam siguran za držanje cijena stanova u ostalim gradovima, ali bar ovdje u Tuzli kada je riječ o Stupinama, kvadrat ili ostaje isti, ili se cijena povećava. Na toj se lokaciji i na nekretnini i ne može nešto izgubiti nakon što se ulože pare.

    Uglavnom se sjetim članka, gdje su na kraju došli do zaključka da čovjek u Bosni s prosječnom platom, mora raditi čitav svoj život da bi kupio stan i prosječno auto. Tako da se ne vrijedi zalijetati, kuća je svakako ozbiljnija investicija, te mislim da bi bar za sada trebao izabrati stan. Skratit ćeš sebi i gubljenje novca i gubljenje živaca s raznom papirologijom, a ostalim stvarima i da ne pričam :)
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Kuca je za osobe koje vole da ulazu i vrijeme i novac oko iste. Uvijek ima nesto da se radi i uvijek da se ulazu pare. Za osobe koje ne vole non stop da rade oko kuce, a.k.a. ljenguze, kao sto sam i ja sam, stan je beton.

    Sent from my GT-I9100G
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Postoji Zakon prema E.U. koji naglasava da mladi imaju prednost pri rjesavanju stambene situacije.

    Raspise se (mislim) svake godine Konkurs Bankama i ona koja prodje, ta daje kredite.

    Moj drug je dobio u Sarajevu (Ilidza-one kuce po-pola, aerodromsko naselje) stambeni kredit za mlade pri kamti od 5,5% prema tom Zakonu ( to je super kredit).

    Postoje odredbe tipa : VSS, djeca, broj zaposlenih i sl...ako nema dovoljno kandidata, uvjeti se smanjuju pa imas vise sanse...raspitaj se dobro, ali mladi (ne znam do koliko godina) imaju puno bolje pogodnosti.

    Ako je u pitanju stambena problematika, "tvoja" Banka ima bolji rejting (pogodnosti) sto je vise izdala kredita mladima.

    Tako mozes aplicirati za kredit u vidu namjene : djela ili cjelokupne nepokretne imovine (satana ili kuce) uz odredjenu papirologiju tipa gradjevinske dozvole i sl.

    Hipoteka je u vlasnistvu Banke, sve dok ne otplatis kredit.
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    Korisna informacija, hvala, cudi me da mi nitko nije za to prije govorio, to je odlicna kamata.

    Raspitat cu se o tom, neznam jel glupo pitat to u banci ili pogledati negdje drugo, neznam gdje se ti natjecaji za banke objavljuju, gdje vidjeti tko nudi najpovoljnije po tom natjecaju ili slicno?
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U novu kucu brate nemas sta ulagati prvih 10 godina. U redu uvijek ima nesto raduckat, i ako se desi neka nesreca, poplava itd, ima osiguranje.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nemas ti sa natjecanjem Banki nista. To se Banke bore za sredstva da dobiju te pare (koje recimo daje Svjetska Banka), a koje daju mladima u vidu kredita pri rjesavanju stambene problematike.

    Ako si mlad :D , nije ti glupo pitati, nemoj da te bude stid ni 1 sekunde :)

    Moras da znas kako tvoj "Agent" u tvojoj Banci takodje ima bolji rejting sto ti napravi veci / skuplji kredit. Kuzis, prodaje ti pare :D

    Fino pitas koje su prednosti za mlade?
    Ima li moja Banka neku pogodnost za mene, jer sam mlad i rjesavam stambeno pitanje?

    Takodje postoji fazon sa dva kredita.
    Manji "namjenski" u jednoj Banci (doneses predracun iz firme za izvodjenje radova-adaptacije stana npr) kredit i jos jedan nenamjenski u drugoj Banci i oba daju manje kamate nego bilo koji veci (npr Hipotekarni).
    Jos se moze profitirati manjim otplatnim rokom, bilo kojim od ta dva "manja" kredita :)

    A raspitaj se i za PDV - porez. Da li BiH sunfinansira ili sta vec, jer kada kupis stan moras platiti porez.
    Pitaj ima li kakvih pogodnosti "na porez" za mlade...mislim da nema, ali raspitaj se...
     
  11. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ne bi li bilo zabavnije nemati potrebu za posjedovanjem bilo cega, nego da ti je ta stvar pri ruci kada ti zatreba...derek sivers

    To be or not to be, the question is now...
     
  12. kvaju

    kvaju Komšija

    Taj porez su ukinuli opet ove godine, pri kupnji prve nekretnine bio si oslobođen 5% poreza, sad ga opet vratili (Država za mlade - BIH, i pitaju se zašto mladi ljudi idu iz BIH)

    Hvala ti velika za ove savjete, baš radi ovoga sam i otvarao temu, nisam znao da bankari koji mi daju kredit imaju neke dobiti ako mi 'uvali' ili 'prešuti' nešto, ok da će banka izvuć više para od mene, mislim nije ok nego ću otići u drugu banku, a to im valjda nije u cilju.

    Ma ja bi najsretniji bio da dignem 2 nenamjenska od 40k jedan ja, jedan supruga mislim da oni idu do 10god max, i kad nekom zašuškaš sa 80k da ćeš mu ih odmah dat, spustit će cjenu sigurno prije, ito dobro.

    Uglavnom raspitat ću se, hvala još jednom.


    Možda je onda ipak bolje klasičnu kuću praviti, kad razlika u cjeni ako je 10-20% kao što je @sumeir link dao pa tamo piše tako, jer tko zna kakva je kvaliteta izrade uopće kod nas baš radi toga jer se ne gradi puno kod nas tih montažnih, dok sam siguran da je u Swe / No to sve tip top.
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kvaju :D

    Nisam se dobro "odrazio", ne tvrdim da bankar licno ima neke dodatke ili proviziju na platu ako "uvali" skuplji kredit.

    Jednostavno, bankari - agenti moraju da sute, stite interese Banke u kojoj rade i idu sa maksimalnom ponudom, pa ako prodje-prodje. I Banka je nekad kao pijaca :)

    Ipak ti ljudi rade za Banku, ne za tebe ili mene :)

    Prica se zna promjeniti kad jednom odes (kao nisi zainteresovan) pa se vratis za 7 dana :)

    Ja sam sve ove inforamcije tako "iskopao" bas iz tih ljudi :)

    Nije lose pratiti kamatne stope kod Banke koja daje kamatu na stednju. Obicno nivo kamate kredita prati nivo stednje, pa Banke koje daju vise kamate na stednju, obicno imaju vece kamate na velike kredite. Nije to pravilo, ali ja sam imao takav slican primjer...

    Cak sam imao jako malu orocenu stednju u Banci, nisu mi dali nikakvu pogodnost na kredit i ja odem da zatvorim tu stednju...

    E kako se trude da te obrade da ne zatvaras stednju, evo nudimo ti troskove obrade kredita + manje 1 % kamate na tvoj kredit :D (jer moras napraviti novi kredit, da bi uracunali taj 1% manje).

    Tako, ako mozes pokusaj staviti 1000 do 5000 KM na Euro / deviznu stednju 6 mjeseci do 1 godine u Banci koja ima malu kamatu na tu stednju, prije nego krenes u veliku kreditnu akciju :wink:
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da zaboravih da napomenem da je u tu ratu ukljucen jedan kredit od 15000 KM koji je dignut godinu prije kupovine stana, tako da je rata cisto za stan oko 680-700KM, samo se moj otac u banci dogovorio da "spoje" dva kredita, pa da odplacujemo jedan.
     
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    Jbt, a prosječna plaća 800 i nesto sitno u federaciji, stvarno u ovoj drzavi moras bit carobnjak da uspijes, nije ni cudo da uspije covjek sa ovih prostora gdje god ode vani.
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Vani su mjesecne kirije tako fleksibilne da mnogi nemaju potrebe za stambenim kreditima.

    Nekretnine su skupe pravo i treba pola zivotnog vijeka da to otplatis, kad skontas zasto onda radis ...?!?...bolje zivjeti ugodno i prozivit zivot.

    Kod nas je najbolje krenuti sa malom kvadraturom/slabija lokacija ili kirija + stednja tako sto dignes kredit i to orocis pa trazis manji stan. (pod uslovom da si samac ili da dvoje rade...)

    Meni su roditelji puno pomogli, jer ima dosta "medju-faza", ali je manje rizicno nego se tako zaduziti sa ratom 500-700 KM na 15 godina i vise.

    Treba se raspitati dobro, odmjeriti mogucnosti i napraviti plan kojeg se disciplinovano drzati.
     
  17. kvaju

    kvaju Komšija

    Zamjerio stan za 80000, i danas u Unicredit banci idem da bi 90000 digao na 25g, oko 620km rata, kamata 6,66 kamata promjenjiva govori koji su lihvari, vratio bi im 180000+ na kraju, trošak obrade kredita 1%, porez na nekretninu 5%, +pun qrac troškova sitnih, da bi uzeo stan star 30+godina, u kojeg ima ulaganja jedno 10000 za prvu ruku, ono bas drama...

    Ljudi daj recite mi da netko vraća slične kredite i da nekako iz gura u današnje vrijeme, strah me jbt pravo. :)
     
  18. wragg

    wragg Aktivista

    Vracam ja brate, procitaj drugi post u ovoj temi.
    Uglavnom, kad sjedne plaća najprije se plati kredit, za njim odmah režije, pa ako šta ostane i to se na brzinu potroši. Sreća pa radim i privatno uz ovaj redovni posao inače bi bilo dosta teško. Znači što prije nađi neki dodatni izvor financija i ne brini. Sve je to normalno danas...
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    nije to normalno
    kredit uzmi samo ako nedaj boze budes u zivotnoj opasnosti

    Nije zivot samo da se radi, bolje zivit u 10 kvadrata potrosene kucice nego zivit u stanu od 200 000 KM i vracat to do kraja zivota

    uglavnom ako uzmes kredit i kupis to to ce ti bit najveca greska u zivotu
     
  20. anel007

    anel007 Komšija

    licno nikad ne bih dao toliko novaca za stan (mozda zato sto citav zivot zivim u kuci pa navika), ali davati 100-tinjak hiljada za nesto gdje nikad mira neces imati (nikad ne znas kakav je komsiluk ispod i iznat tebe) mi prosto ne zvuci pametno

    mada kad se pogleda stanje u drzavi rijetko ko i ima mogucnosti da kupuje nesto u tolikoj vrijednosti, komsija do mene prodaje vec godinu dana odlicnu kucu sa oko pola dunuma zemlje, dodatnom garazom za dva auta, regulisanim svim instalacijama i prikljuccima za 105-hiljada i nikako da proda, bude mi nekad zao covjeka