Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sa solidnim i sigurnim primanjima, ne pada mi na pamet.
    Nekretnine su uvijek bile i bice najbolja vrsta investicije, pa ti gledaj. Moje nekretnine su vrijednije malo vise od 120.000 eur nego sto sam zaduzen u banci. S tim da je vrijednost porasla za bar 40% zadnje 3 godine.
    Vazno je ne zaduzivati se preko svoje granice. Kredit je sasvim normalan nacin finansiranja boljeg kvaliteta zivota.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mozda kod vas u Sveckoj.

    Tema je kupovina stana u BiH a ovdje nista nije sigurno, ni posao ni primanja pa izvoli pa se zaduzuj.
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija

    Vidiš, ti živiš u Sarajevu, a u stvari ne živiš. Ima ljudi koji pristojno zarađuju u BiH.


    KingT ljubomoran na dijasporu kao da su mu majku ubili. Ne može čovjek ništa progovoriti da ne bude ovo-ono, vi ovakvi-onakvi. Vi ne živite ovdje, nama je teško, umiremo i nije normalno kako je ovdje. :lol:
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa zar nije tako? Ne bi ni ti iso da je dobro :)
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Kupovina stana u BIH

    Jedna istinita prica koja nema veze sa kupovinom stana, ali je sustina ista. Jedan vojni komadant u SA koji je radio s mojim ocem dobije penziju. S obzirom da je bio nezadovoljan visinom prihoda zaposli se i zamrzne penziju. Taj mu poslodavac u kracem roku da otkaz i sad niti ima posla niti penzije. Tako isto i ovdje. Sve je to fino dok smo jos mladi, a vrlo je tesko prognozirati da ce sve biti ok i za godinu dana, a kamoli za 30. Jos ti banka stavi stan pod hipoteku i na kraju ti ga uzme, a ti placao kredit dobrih 20 godina. Razmisli o tome.

    Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
     
  6. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ma mene je najvise strah bolesti, ne mogucnosti rada i placanja rata, 25 godina je puno, polovina zivota bukvalno...
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Dzaba ti ove nekretnine kad je ne mozes prodati. Amidza evo 5 godina pokusava prodati kucu sa dva duluma zemlje do dzaba jer su mu hitno pare trebale. Nema sanse. A znam i kuca koje se prodaju od kako znam za sebe.
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pare nisu problem... para nema :)
     
  9. kvaju

    kvaju Komšija

    Jeli ovdje svi žive kod roditelja ili su im roditelji ostavili nekretninu ili ste premladi pa se niste našli u situaciji još da razmišljate o kupovini jer dosta ih govori nebi nikad toliko dizao, kuću bi ili slično, gdje živite :)
     
  10. Piroman

    Piroman Komšija

    Ma danas te kuće sa većim placevima (>1000m2) eventualno možeš zamijeniti, dok para nećeš vidjeti, jer istih nema ili ćeš ih dobiti samo ako istu prodaješ ispod svake cijene! Zemlja je totalno nepopularna postala, mada znam ljude koji sa svega 2 plastenika i nešto domaće proizvodnje mogu i živjeti od toga, bašću domaću da ne spominjem i voćnjake! Ipak mislim da će zemlja na kraju pobjediti! :smt002
     
  11. Pasha

    Pasha Komšija


    Ja uopšte nisam tu gdje jesam iz tih razloga. Barem ih ti znaš. Ovdje sam gdje jesam jer mi je žena Nijemica. Ja ne znam kako je u Tuzli, ali moji svi prijatelji u Sarajevu su podigli kredit i kupili sebi stan. U Sarajevu ima ljudi sa parama. Sada da pričamo malo globalno, Švedska je otišla u krajnost sa tim kreditima, pa sada imaju problema da se nađe stan za iznajmljivanje. Nijemci uglavnom rentaju.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne kazem sto si tu gdje jesi vec sto si otiso iz ove neimastine, pa ako nismo najsiromasnija zemlja na svijetu onda smo u prve 3 od pozadi sigurno. A ne prigovaram ja nikome sto je otisao, svaka cast ljudima na hrabrosti uputiti se tako u svijet u nepoznato. Al da je ovdje tako dobro malo ko bi bio spreman na taj rizik.
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pasha, mi smo medju drzavama sa najvecom nezaposlenoscu u svijetu, poslije nas su jos samo Afganistan, Gaza, Kenija i slicne drzave. Naravno da neki imaju para, ali trecina stanovnistva jedva spaja kraj s krajem. Ako si okruzen sa onima koji imaju para, ne primijetis one koji nemaju.
     
  14. rama

    rama Aktivista

    Kako pričate, isto kao da neko kupuje kuću ili stan iz luksuza, a ne iz potrebe. Koje su alternative? Da bude podstanar i da plaća kiriju 400 KM nekome do kraja života ili da plaća banci kiriju 650 KM idućih 25 godina i da mu ostane stan nakon toga. Sigurno je da neće živjeti na ulici. Možda jedino kod roditelja...
     
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Nisam baš siguran je li stan od 90k KM luksuz ili potreba.
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Nek uzme manji stan, sta fali zivit u 25 kvadrata ? Svakako se u stanu samo prespava.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Pa stan je 80.000, sumnjam da je preko 50 kvadrata, kao da je to neki luksuz? :roll:
    Sumnjam da je on student pa da mu moze biti stan od 25 kvadrata, valjda covjek planira imati porodicu (ako vec nema). Uostalom kredit ce vracat 25 godina, znaci dugorocno rjesenje trazi. Nece valjda dijete drzat u toj jednoj jedinoj sobi koju imas koja ce ti biti spavaca/dnevna/djecija? Bezveze lupate nesto :D
     
  18. wragg

    wragg Aktivista

    Evo ja bih uzeo stan od 25kv ako ce mi netko objasniti kako ja sa zenom i troje djece mogu u njemu zivjeti. Sad smo u 60+kv, pa nam je usko i razmisljamo da dignemo jos jedan kredit i preuredimo nas dio potkrovlja. Djeca rastu, a stan bas i nije :)
    A sto se tice neimastine i besparice, vjerujte mi da sam i ja dosta intezivno razmisljao o odlasku negdje daleko gdje tece med i mlijeko. Ali toga nema drugovi! Svugdje moras dobro zapeti da spojis kraj s krajem, a opet si u tuđini i nemas nikoga svoga blizu. Onda sam se okrenuo na drugu stranu, pa sada radim 15-18 sati dnevno, ali nam nista ne fali. Cisto sumnjam da bi mi negdje drugo bilo ista lakse za spojiti kraj s krajem, samo se mi zavaravamo i mislimo da su u komsije sladje tresnje :)
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Poznajem poblizu sličnu situaciju kao kod wragga, baš troje djece, stan tako neki 50-60 kvadrata, eno sad kuću od jedno 120 možda i više kvadrata napraviše pored stana, a stan ide uskoro na prodaju :D Doduše, ovdje su nekretnine jeftinije, u zavisnosti od naselja.
     
  20. rama

    rama Aktivista

    Taman i da uzima onaj od 25 kvadrata, što mi se ne čini kao pametan potez za nekoga ko ima porodicu ili je planira imati, opet mora posuditi novac od banke. I opet idu bezobrazno velike kamate i opet ide višegodišnje dugovanje. Samo što je pozitivna stvar u svemu da su nekretnine uvijek bile isplativa investicija, a opet se mora negdje živjeti. Nije baš da se spaja ugodno s korisnim, ali nije baš ni daleko od toga.

    Imeđu stana od 25 kvadrata koji će biti premal čim nađe djevojku (o ženi i djeci da ne pričamo) i onog skupljeg, ja se lično ne bih mnogo dvoumio.