1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nadovezacu se na OVU temu, ali posto je gotovo sigurno u pitanju hardverski problem, otvorio sam novu temu ovdje.
    Nije bas istina da je u pitanju low fps, jer recimo u igri COD Ghosts imam tecan fps, vecinom 40-50, ali slican problem kao ranije sa BF4.
    Nakon nekog vremena igranja, ne znam tacno mozda pola sata do sat, pocne da trza.
    Stavicu video da vidite o cemu se radi.
    Dok se to desava, ocito je da postoji velika aktivnost HDD-a, sto se moze vidjeti i na klipu, jer lampica blinka vrlo brzo ili gori konstantno.
    Kontam mozda mi nesto nije uredu sa HDD-om, ali evo sta sam procitao na jednom forumu:
    Znaci vrlo vjerovatno da je u pitanju nedostatak RAM-a?
    Kada sam minimizirao igru, vidio sam da je RAM usage oko 90%, sto je malo zbunjujuce sada, jer bi ocito trebalo da bude max.

     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    RAM nikada ti nije 100% dostupan za aplikacije, uvijek ima dio koji je rezervisan za hardware itd.

    Takodje pogledaj da ti se ne pregrijava neka komponenta, CPU ili graficka kartica , sto moze uzrokovati "trottling" tj da se CPU ili GPU downclock-uju tj obaraju radne frekvencije da bi se "ohladili".

    Takav pad frekvencije bilo na CPU ili GPU uzrokovao bi i pad performansi u igrama tj pad FPS.
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Moguce da je zato sto CPU pregrijava, vec sam to provjerio kod testa sa prime95 da su povisoke temp, ali zasto se onako onda HDD led ponasa?
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    Bas sam maloprije presao CoD Ghosts , igra odlicna , nisam imao problema sa trzanjem kao ti , bilo je ponekad da se igra zaledi na 2-3 sekunde i opet krene normalno , igrao sam na 1680*1050 na medium detaljima. To zauzece rama zabrinjava , kod mene je 4GB i u igri ne ide preko 65-70% max. Sto se memorije tice , idi na start pa upisi "resource monitor" , otvori ga i klikni na Memory tab i pogledaj koliko je memorije na Hardware reserved.
     
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hardware reserved 19MB, sta sad to znaci?
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    To je ok , kod mene je 2MB , svejedno nesto nije dobro cim tebi na igri zauzme 90% memorije. Cisto informativno , koji ti je win , 64 ili 32bit ?
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    64bit, igram na 1440x900 high-ultra, kao sto sam rekao ide vrlo tecno 40+ fps u vecini situacija, s tim sto se pojavi ovaj problem.
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Kod mene radi regularno 1600MHz na 1.5V
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  10. Benq

    Benq Komšija

    Ja sam je drzao na 1,65V , s tim da sam imao 2x4GB HyperX 1600
    Jel ti stigao novi cooler ?
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nije stigao kuler, ovo se bas razvuklo, rece mi covjek da bi trebalo stici kod mene u srijedu ili cetvrtak.
    Ma ostavio sam ovaj RAM sve na default.

    [​IMG]
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  12. Benq

    Benq Komšija

    A da pokrenes neki program za pracenje temp cpu , npr aida64 , pokrenes igru i nakon par minuta minimiziras i pogledaj kolika ti je temperatura ?
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Imam stalno upaljen AIDA64 i pratim temperature, mogu ti ovako reci odmah da core temp bude oko 52+, cpu temp 65+, doduse sve zavisi od igre, ali to je za ove zahtjevnije tipa Ghosts.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    CTRL+ALT i stisni DEL, uci ces u izbornik gdje je zadnji Task Manager-odaberi
    ili
    desni klik na prazni-srednji dio taskbar-a i odaberi Start TM.

    Ostavi TM ukljucen, a potom igraj dok ne budes imao pad FPS i stisni CTRL+ESC da spustis igru u taskbar.

    Ovo ce omoguciti trenutni pristup u Task Manager gdje ces pod Processes odabrati Memory.

    Klikni na memory da se poslozi padajucem menijem tako da ti prva stvar bude ona koja najvise memorije zauzima, ovako;
    [​IMG]
    Isto to mozes uraditi i za CPU zauzece, a mozes pratiti stanje jezgri ili uci u Resource Monitor (dole), ako odes na Performance ovako;
    [​IMG]
    Skini adekvatnu verziju GPU-Z programa i pod Sensors (1 klik na strelicu da odaberes najvece vrijednosti) pratis npr temperaturu GPU ;
    http://pokit.org/get/img/6d339d92809948 ... 95e705.jpg
     
  15. Benq

    Benq Komšija

    Kolika ti je cpu temp u idlu ? Ne bi smjelo prelazit preko 35 , kod mene Phenom u idlu stoji na 37-38 , naravno sve zavisi i od hladnjaka. Ako ti je tu temperatura ok , onda bih ja ipak provjerio sta je sa grafickom , mozda da stavis na medium postavke pa da testiras ima li trzanja..
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Stock postavke za tu HyperX Blu memoriju su tajminzi 9-9-9-27 i voltaza na 1.65V.
     
  17. Benq

    Benq Komšija

    Zato sam mu i dao link za postavke memorije jer si mi ti pomogao da rijesim problem oko brzine.
    BTW , od mene je kupio plocu i procesor pa sam mu dao link da i memoriju sredi na toj ploci.
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    @Pionir

    Pa znam valjda upaliti task manager :D
    Uglavnom, gledao sam ono zauzece memorije preko widgeta koji se nalazi na desktopu.
    Pa ja mislim da mi ne treba mi taj GPU-Z, jer imam isto temperature u AIDA64.

    @KingT

    Jao, stvarno ne mogu da vjerujem da sam takav propust napravio. :/

    @Benq

    Nisu velike temperature u idlu, oko 30 za cpu temp, a core temp svakako nije tacan dok mjeri niske temperature u idlu.

    Dobro bi bilo da radi Rivatuner OSD sa x64 aplikacijama ili da postoji neki slican program.
    Tako bih mogao pratiti sve dok sam unutar igre, jer dok se ja vratim na desktop, mora se malo smanjiti temp, a vjerovatno nece precizno pokazati zauzece kao sto je to bilo dok je otvorena aplikacija.
     
  19. Benq

    Benq Komšija

    Jesi li pokusao Rivatuner staviti u compatibility mode na x86 ? I ziv bio provjeri sta ti je sa latencijama na memoriji :) , imas one moje postavke pa ih samo prepisi jer je bila ista memorija i ista ploca.

    Sto se temperature procesora tice , evo kakvo je kod mene stanje :

    [​IMG]
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Riva tuner definitivno ne radi na x64.
    Evo sad sam naštimao latencije onako, ali ne mogu da bootam, neće čak ni da dođe do post screena, samo se vrte ventovi kao da ga restartuje u beskonačno :D