1. Benq

    Benq Komšija

    Jbg brate pegla je ali kad se mora nije ni tesko , jel ti problem da izvadis modul i da procitas na njemu latencije ? Odakle ti 11 kad treba bit 9 , iste su nam memorije...
    A za Rivatuner , idi desni klik pa properties , pa tab Compatibility , onda oznacis Run this program in compatibility mode i u padajucem meniju izaberes najblizi 32bit sistem , apply i probaj pokrenut.

    EDIT: Tvoj modul :
    blu - 4GB Module - DDR3 1600MHz CL9 DIMM
    Part Number: KHX1600C9D3B1/4G
    Specs: DDR3, 1600MHz, CL9, 1.65V, Unbuffered, Spec Sheet PDF
    Timings: 1600MHz, 9-9-9, 1.65V
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma ne, radi riva tuner, ali ne prikazuje nikakve vrijednosti u x64 igrama, kao što su BF4 i Ghosts.
    Ne znam vjeruj mi zašto su mi default vrijednosti onakve bile, ali mislio sam da je to ok i nisam dirao.
    Joj, ne bih sada da vadim Ram, ali evo uspio sam da bootam, pa ćemo vidjeti kakva je razlika da ovim latencijama :)
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Napisao sam ti u postu iznad kakve su ti orginalne latencije. Ajde probaj sad malo igrat pa javi jel ima tih anomalija :)
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Benq gledam ovaj tvoj chart, neće ti ta matična dugo, promijeni hladnjak na north bridge-u. Prevelike su ti temperature. AMD-ovi čipseti su poznati po tome da se mnogo griju i često crknu ako je loš hladnjak na njemu.
     
  5. Benq

    Benq Komšija

    Citao sam o tome i negdje pise da je to normalno i da moze i do 90 stepeni a negdje opet pise da nije ok. Sta mi preporucujes , koji hladnjak da uzmem ?

    Ne znam sad kome vjerovat , speedfan kaze da je Core temp 40 stepeni...

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hmm, i kod mene je bilo 50+, ali nisam vidio to kao problem, procitao sam negdje da to nije strasno i da je max 105C za nvidia chipset.
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Tale meni rece za North bridge , a za njega mi SpeedFan javlja 40 stepeni , a ovo sto aida64 javlja 60 stepeni je South Bridge - nVidia nForce 720D

    Editovao sam prethodni post sa slikama.
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ja kako sam shvatio on je govorio za south bridge, a ta temp za NB od 40 stepeni mi se ne čini puno
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    Ova temperatura od 60 stepeni je na South Bridge , a North Bridge mi SpeedFan cita 40 stepeni... Sad se zadevera ne znam sta radit :)
    Imas slike u prethodnom postu pa pogledaj.

    Evo sta pise na Aida64 sajtu : http://www.aida64.com/faq/mcp-temperature
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ako je SB onda nema frke, vjerovatno je stalno takva. to je goli čip. Gledao sam sliku matične izgledala je kao da nema SB. Inače se NB grije kod AMD-a
     
  11. Benq

    Benq Komšija

  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma nije za sekiranja, problem je samo kad se NB pregrijava, mislio sam da ti je to temp NB u idlu, kontam koliko ide kad se optereti čitav sistem.
    AKo je to nekakav NVidia SB, onda nema problema. Optereti sav sistem pa opet očitaj tu temperaturu na senzoru u Aidi ako ostaje takva onda nema razloga za brigu.
    Ima dosta AMD matičnih sa lošim hlađenjem chipseta, pa često takav ode.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    isto savjetujem i subzero, optereti sistem sa testom u Aidi i daj nam screenshoot senzora da vidimo šta se dešava.
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Evo , jel ovo dovoljno :) ?

    [​IMG]
    [​IMG]

    Ova prva slika gdje je test , u isto vrijeme sam na desnoj strani pratio temperature , MCP ne ide preko 61 a CPU 50.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa eto onda nemoj se sekirat oko toga.
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ovaj test i ne opterecuje sistem nesto posebno, manje nego OCCT kombinovani test, ali evo kakva je situacija.
    (EDIT: ispravka, ipak nesto slicne temperature dobijem i sa OCCT, ne znam stvarno kako je moguce, ali temperature znacajno variraju u razlicitim situacijama. Temperatura sobe je priblizno ista uvijek.)

    [​IMG]

    [​IMG]


    Uglavnom, za ovaj problem u igri, nakon sto sam instalirao update za ghosts, bila je ukljucena opcija "Dynamic Fur".
    Vjerovatno krzno na onom dzukeli, a moguce i na jos nekim stvarima. :D
    Nakon sto sam to iskljucio, igra se vratila koliko toliko u normalu.
    Maksimalno zauzece rama je bilo 82%, koliko sam primjetio to je najvise bilo.
     
  17. DarGar

    DarGar Aktivista

    kada ti se desi obaranje fps-a, isprati cpu jezgre kako rade...

    kod buldozer cpu, posebno kod fx6100 i fx8120 je bilo problema sa cpu, da pri opterecenju iskljuce se sve jezgre osim jedne, to i jeste jedan od razloga brze revizije i izlaska Vishere...
     
  18. Benq

    Benq Komšija

    Temperature su ti odlicne , tako je i kod mene bilo isto, dakle taj dio ti je uredu. A sto se tice igre Ghosts i njoj slicne , posto svi znamo kako vecina nas dolazi do te igre :) , dobro je da je ikako igrivo. Nego instaliraj ti NFS The Run , pa ces da vidis fluidnost :D . Usput , sto se tice ovog novog NFS-a , ja sam ga preskocio jer je zakljucan na 30fps-a a vidio sam na youtube kako izgleda kad se "otkljuca" na 60fps... Trenutno igram Team Fortress 2 na saigns-u , predobra igra za opustanje zivaca :smt003
     
  19. Benq

    Benq Komšija

    Ja sam presao sve igre na tom procesoru do ovih sad najnovijih i nisam imao nikad FPS drop , ovo sto se njemu desava vrlo je moguce zbog same igre i raznih patcheva da bi radilo kako treba, kao sto je u prethodnom postu i rekao :)
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo vec sam napisao gore, pogledaj ispod slike.

    A da li je moguce da sam imao ove probleme (kao sto je recimo ono pistanje) zato sto mi latencije rama bile nepravilno podesene?