Microsoft nastavlja borbu protiv piratstva

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Dec 3, 2009.

  1. Juka

    Juka Komšija

    da hocemo svi biti u mogucnosti placati licence, eh da nam je docekat, sto mislim da necemo nikad, a vec smo docekali da se programi nikako ne mogu naci u poznatim gusarskim radnjama!!! :lol:
     
  2. GV

    GV Komšija

    Što ne naprave akciju legalizuj piratski OS za recimo neku XYZ sumu KM ( do 50 KM) bez obzira na tip istog (XP sve verzije, Vista sve verzije, 7 sve verzije) za kućnu upotrebu sa nekim datumom važenja, naravno bez supporta, da bude kao OEM verzija vezana računar i sl.
     
  3. Juka

    Juka Komšija

    Da, barem obicnom smrtniku da izadju u susret, a sto se tice firmi one ce i bez piratskih OS-a opstat, kad svakako na svakoj sitnici deru!!!
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pratim citavu temu ali si moj post pogresno protumacio.
    Mislio sam na blisku buducnost gdje zaista ne vidim brzu realizaciju svega toga što si ti naveo.
    Naravno da će vremenom i to stupiti na snagu, ali u skorijoj buducnosti ne vidim tu mogucnost zbog trenutnog stanja u državi.
    Imamo dosta ozbiljnijih problema na koje se trebamo skoncentrisati u ovom trenutku.
     
  5. Looney

    Looney Komšija

    Glavni problem je što danas svako prodaje računare. Osobe koje rade u prodaji nisu dovoljno edukovane i ne znaju ni osnovne stvari o licencama kao razliku između OEM i Retail verzije. Većina njih i ne spominje kupovinu licence kupcima a vjerujte ima ih dosta koji bi uzeli licenciran OS i to barem Starter (Vista / 7) verziju. Dovoljno je svega par rečenica da se kupac ubijedi. Ako je kupcu Office licenca skupa onda mu učiniš uslugu te staviš OpenOffice i većina njih neće ni primjetiti razliku.

    Dostupnost samih OS-ova nije za pohvalu. Kupci su fino prihvatili Win7 i onda kada hoće da naruče nema se gdje uzeti. Da ne govorimo o tome da ne vidim gdje se ima nabaviti Retail verzija. Microsoft bi malo trebao pritisnuti i distributere pa da makar drže par komada na lageru da se može ponuditi/prodati kada krajnji kupac zatraži Retail verziju.

    Jedno pitanje. Šta Windows XP Pro radi u sekciji "Pregled popularnih proizvoda" na gore navedenoj Microsoft stranici? Pa taj OS treba pustiti da umre! Bolje bi bilo da se umjesto njega ubaci Win7 Starter koji je dostupan većini. Manje od 100KM ukoliko se kupuje nov računar da se bude legalno? Svakako! Bolje nego "gola" mašina ili neki Linux pa se već pomenuti average Joe pogubi kao vo u kupusu kada upali svoj novi tek kupljeni PC.

    EDIT:
    Nisam se osvrnuo na cijene. Samo ću reći da bi definitivno trebale biti pristupačnije.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    ako imaš za novi računar, imaš i za legalne windowse i ne može me nitko uvjeriti u suprotno.

    ovo što looney kaže je ključ - edukacija ili barem ispravan guide prilikom kupovine.

    izračunaj koliko ćeš sjediti "na" tim windowsima dnevno, a koliko dnevno goniš cpu ili vga ili nešto treće na 99% gdje si ubio 200-1000-5000km.

    stanje uma, eto što je :)
     
  7. Juka

    Juka Komšija

    :lol: s'tim sto bi mi tad najskuplja komponenta bila Windows!!!
    Sala mala
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    samo će ti ta komponenta trajat duže i od monitora, kućišta ili bilo čega drugoga... vga/cpu da ne spominjemo.
     
  9. GV

    GV Komšija

    Običnom/prosječnom korisniku računara na ovom svijetu dovoljan je Microsoftov OS, neka verzija Office-a i Adobov Reader. Šta ćemo mi ostali ajd da nas nazovem napredni/napredniji/najnapredniji/guru korisnici kojima nekada zatreba Corel, Photo Shop, Maya, :wink:
     
  10. Juka

    Juka Komšija

    Naravno da je tako, ali nebi bilo lose da daju neke skolarsko/studentske popuste barem za one kojima je najbitnije a nemaju bas da odvoje novac za bas to!
     
  11. Looney

    Looney Komšija

    Ovo je diskusija o Microsoftu i njihovoj borbi protiv piraterije.

    Autodesk, Adobe i Corel su priča za sebe.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Kao sto rekoh na pocetku teme, postoji opcija na velikom broju fakulteta preko koje studenti mogu dobiti licencirane kopije Windowsa, Office paketa, razvojnih alata i slicno besplatno, samo se treba informirati. Ako fakultet ne nudi, treba pritisnut tog nekog administratora/rukovodstvo da stupe u kontakt sa lokalnim MS-om na tu temu, rade skroz ok ljudi na toj oblasti i mislim da se veoma brzo moze napraviti zadovoljavajuci deal.

    Takodjer, postojale su i promotivne akcije, posebno za ovaj Office paket, no mislim da to nije bilo bas najbolje pokriveno sa promotivnog aspekta.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Zna li neko ima li na FE Tuzla ovakvih "akcija"? :D
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Postoje inscape, gimp, blender, sketchup, openoffice, paintnet, blender i tako dalje da ne nabrajam. Poenta je da za sve sto ti treba postoje besplatne alternative, pa cak i za windowse.
     
  15. kAcA

    kAcA Aktivista

    Na ETF-u ima :D Sada koristim licencirani Windows :p :D
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma


    mislim da ako ti trebaju navedeni programi,da ces od njih zaradjivat pare,pa onda ne vidim u cemu je tu problem kupovine orginala,kad ces upravo uz pomoc toga povratit pare :roll:


    a neko rece ranije da se jednom kupljena licenca veze za racunar,ne za kupca.sta ako ja onda krenem sa mijenjanjem komponenti.promjenim hdd,graficku,RAM,optiku,koristim to jedno vrijeme,pa kupim novu plocu i procesor a sve ostalo hocu da ostavim.kako onda stoji stvar sa tom licencom?jer sam ja fakticki promjenuo citav komp,a nema mi bas smisla da izgubim licencu.za sta tacno se veze licenca?
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Tako stvari stoje kod OEM licence, ona je vezana za komponente. Jeftinija je i nema podrsku od MS-a. Pa sve i da ti taj komp izgori, tu licencu vise ne bi mogao koristiti.

    Retail je druga prica, tu nema limita na promjenu komponenti.
     
  18. GV

    GV Komšija

    Ma potpuno se se slažem sa konstatacijom da ako ćeš zarađivati pare sa bilo kojom aplikacijom treba da je i platiš, moje pitanje/konstatacija je bila više ''akademske'' prirode. Pretpostavljam da je manje više sviju nas zainteresovalo šta je taj ''xyz'' program pa smo ga instalirali, malo se poigrali s njim i izbrisali ga. Prosječnom korisniku dovoljan je recimo Open office ali svi po inerciji traže Microsoftov.

    Primjetih da nas i Microsoftovci ''prate'' viewtopic.php?f=2&t=20437 možda bi im mogli predložiti program legalizacije?
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  19. Esh

    Esh HWB

    Konkretno, ekipa sa HWB-a je imala raznih ideja vezanih za akcije, promocije i slicno, no do sada nismo nasli "zajednicki jezik".
     
  20. syss

    syss Veteran foruma