Microsoft nastavlja borbu protiv piratstva

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Dec 3, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... st_id=1953
     
  2. GV

    GV Komšija

    I ako ga prijavim hoću li dobiti original džaba? :smt077
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Shalu na stranu, mozes ostaviti svoje podatke te ako budes saradjivao sa Microsoftom oko utvrdjivanja prodavaca nelicenciranog softvera, ne iskljucujem mogucnost neke stimulacije od strane Microsofta, no to je naravno do njih.

    Ovom prilikom bih zamolio sve forumashe koji su manje iskusni sa racunarima ili su tek usli u ovaj "svijet" da ako misle da su prevareni na ranije navedeni nacin, da se svakako obrate Microsoftu jer bez obzira sto znam da dosta ljudi misli kako kupac kaze prodavacu "de mi nabaci pirata", iznenadili bi ste kada bi znali koliko je bilo situacija u kojima je fakturisana retail ili OEM licenca te "nabacen pirat".
     
  4. GW

    GW Moderator

    Za takav slučaj prevare (prodaja licence i instalacija pirata) ja nikad nisam čuo konkretno u nas, međutim zloupotrebom OEM licenci se bavi dosta IT firmi u nas i to je činjenica. Iako ovo znam opet neću nikoga prijaviti ni za instalaciju piratskih verzija ni za prodaju OEM verzija kao retail jer jednostavno firme nemaju alternativu. Dok se naša ekonomska situacija ne popravi (tako da možemo normalno kupiti genuine softver) ili dok Microsoft ili bilo ko drugi ne ponudi pristupačne cijene svi ćemo koristiti piratske verzije. Jednostavno nema realne alternative.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Objavit cu sutra posebnu reportazu sa TechNeta u Sarajevu gdje sam izmedju ostalog pricao i sa Microsoftovcima na temu prodaje OEM licenci kao retail opcija. Oni su svjesni problema i vec vrse odredjene radnje na suzbijanju, no ono cega kupci (a ni prodavaci, da bude jos smijesnije) nisu svjesni jeste cinjenica da je OEM licenca vezana za racunar na koji se prvi put instalira. Promijeni racunar, gubis licencu, a nemas ni tehnicku podrsku jer je ona OEM ugovorom prebacena na onog ko ti je to trebao prodati uz racunar.

    U spomenutom razgovoru sam se dotakao i cijena softvera u regiji, mada mislim da nije posteno nabacivati tu pricu "losa ekonomija" i "nemam para pa koristim pirata". To je poprilicno istrosena prica (sad bi neko mogao reci kako se nadje novac za dobre graficke (npr.) svako godinu dana, a tesko je naci novac za OS svako tri, posebno jer tada moze u pola cijene kupiti upgrade verzija). Prvo, ako kupujes uz racunar, trebao bi dobiti Win po izuzetno povoljnim uslovima, drugo, ako jednom krenes legalnim putem, slijedeci put kupujes upgrade za 50% cijene, trece, ako si student, velike su sanse da mozes dobiti licencirani softver besplatno, cetvrto, ako nemas novac, koristis besplatno, peto, ako koristis nelicenciran softver, krsis zakon, pa ti to slobodno mozes nabaciti na ekonomiju, izbore, nacionalne strane, visokog predstavnika, HWB moderatore ili sta vec.
     
  6. GW

    GW Moderator

    Ne mislim na sebe ili na određenu grupu korisnika. Govorim o kompletnoj državi.
    Većina ljudi u BiH posjeduje računare koji su jeftiniji od jedne win licence. Kako onda očekivati od njih da kupuju original softver? Jednostavna je matematika tu. 5 km vs. 200 km. Kupi ako možeš filozofija se može primjeniti na jedan segment tržišta, ali šta sa ovom većinom koja jedva ima PC? Kako će oni priuštiti original? Možda da ne jedu par dana? Zasad je tako.
     
  7. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Vecina ne zna razliku izmedju orginal i piratske verzije OS-a . Dobije racunar sa piratom , i kad sta zasteka odnese u servis gdje opet instaliraju piratsku verziju :)
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    Ako nemam novac da kupim sofver to mi ne daje pravo da kradem. Ako mi je racunar jeftiniji od jedne windows licence imam sasvim dovoljno besplatnih alternativa.
    Neka koriste besplatne verzije, a i microsoft daje evaluacije softvera do 120 dana, pa moze isprobati recimo win server 32 bit jednu varijantu 120 dana, drugu varijantu 120dana(sve preko upgrade-a) i tako furat dok sve ne isproba, a do tad ce se pojaviti service pack verzija sto ti opet daje pravo da je koristis na isti nacin, naravno za evaluaciju ne i produkciju
    ova tvoja matematika implicira da ako nemam para da kupim procesor odem i ukradem jedan, jer sta cu kad nemam, a core i7 ima bezobrazno visoku cijenu za uslove u kojim se nalazim
    Filozofija se moze primjeniti, ali problem je sto kod nas ljudi ne shvataju da je kupovina nelegalnog softvera za 2-3-5 km krađa i kriminal i da takvom kupovinom krse zakon. Ako nemas novac nemoj koristiti.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ne branim ja nikoga. Samo govorim kako jeste. Naravno da bi bilo bolje da imamo svi original softver ali činjenica je da ljudi nemaju sredstava da kupe PC, windows, office i malo esencijalnog softvera. Da li će koristiti Linux, besplatne alternative, odreći se igara? Neće.

    Neka se javi stručnjak koji će sutra ukloniti pirateriju sa BiH računara, konzola, klubova, radio stanica, tv stanica i neka objasni kako će to uraditi bez da sve te nule i jedinice postanu besplatne ili da svi ljudi budu milioneri. Ain't gonna happen, bez obzira šta pričali ljudi iz Microsofta BiH, vlade, policije ili čega već.
     
  10. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ideja ti je za 10. :lol:
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Pogresno posmatras situaciju. Nema niko magicni stapic ni te resurse sa kojima bi preko noci legalizovao citavo trziste. Proces legalizacije ide prvo kroz firme, potom njihovu ponudu, a nakon toga kroz edukaciju, posebne ponude za kupovinu i sl. Da li ti svjestan da znacajan broj ljudi koji koriste nelicenciran softver uopce nema predstavu o tome niti razmislja o posljedicama?
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ovo što GW govori je cinjenica.
    Koliko god se oni trudili i dokle god je ovako stanje piratstvo će biti prisutno.
    Ljudi su navikli na piratske windowse, a dobar broj ih i ne zna da se to placa.
    I kako te ljude promjeniti?
    Kako im reci da dadnu 200KM na OS.
    Vecina bi te blijedo pogledala.

    Takva država, takav mentalit, nema ti tu pomoći.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Poznanik je radio prije 2-3 god u jednom nasem web / 3D studiju, sve zivo je bilo crackovano (3ds max, C4D, Shake, Zbursh, komplet Adobe paketi itd itd.). Inspekcija bila i zahtijevalo se jedino da OS, tj. Windows bude origi. :?
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kad dodje primjena zakona bice i pomoci, pa ces vidjeti kako se mijenja mentalitet. Kako rece jedan poznanik, nije se ni svabo rodio kulturan, nego ga je kazna od 50 eura naucila da ne pljuje zvaku na ulicu. Tako i sve ostalo.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Dog govori ispravno. Nema normalnog tržišta dok se ne uključe svi bitni faktori i naprave nešto veliko. Ovim tempom se ništa neće značajno promijeniti.
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Pa ni ti bas neces da procitas ono sto sam napisao. Hajde molim te, ucini mi veliku uslugi i preleti ovih mojih par postova u ovoj temi.

    Kao sto sam vec par puta napisao, slazem se da bi za cijelu regiju (u konkretnom slucaju vezano za Windows) trebale postojati nesto nize cijene zbog specificnosti podrucja i oporavka nakon rata, razlicite promocije za kupovinu i sl. Uvjeren sam da ce Microsoft sa partnerima o ovome vise racuna povesti u narednom periodu.

    Dalje, procitao sam kao neki argument koji se odnosi na cijenu kompletne konfiguracije koja je ispod vrijednosti licence. Evo kontra argument, ako se radi o polovnom racunaru, taj problem ne bi postojao da je prvobitno uz racunar prodana i odgovarajuca licenca, ili ako se nekim slucajem radi o novom racunaru, onda bi OEM ponuda trebala biti vrlo prihvatljiva. Da li sada shvacate kako zapravo ove akcije koje se sprovode prema firmama koje vrse prodaju racunara imaju smisla u cijelom lancu?

    Bezveze je da opet ponavljam upgrade opcije kao i cinjenicu da se i sam Microsoft fokusira na prodaju licenci uz racunare, a zbog cega je bitno da firme ne vrse prodaju nelicenciranog operativnog sistema ili da u raznim servisima instaliraju pirate. Pogresno tumacite kompletan sistem jer vas dosta razmislja o tome kako ce vam ciko iz SIPA-e pokucati na vrata da provjeri sta imate licencirano ili sta vam stoji u kutijama od tena na ormaru. To nije opcija o kojoj se ovdje radi, ovdje se radi protiv sistema distribucije nelicenciranog softvera i pokretanja tuzbi protiv odgovarajucih pravnih i fizickih lica te kroz edukaciju uspostavljanja jednog sistema vrijednosti, koji se, vjerujete mi, ne odnosi samo na IT.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    brao

    @GW ovim tempom to nikad nece doc nazalost :(
     
  18. GW

    GW Moderator

    Mujka, doći će, samo vrlo sporo.

    Enise, zar stvarno misliš da će odgovarajuća tijela u bliskoj budućnosti pokrenuti neke značajne akcije da se normalizuje tržište? Možemo mi raspravljati ovdje akademski o čemu god hoćemo ali svaka normalna država ima manju stopu piratstva samo zbog toga jer prosječni Joe ima love da uzme original. To je tako i ne može biti drugačije.
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Naravno da hoce. Vec imam uvid u neke planove po tom pitanju za naredni period, a ticu se edukativnog, zakonskog te izvrsnog dijela, uz popularno pracenje svih svjetskih regulativa po pitanju zastite intelektualne svojine, a sto su predstavnici ove drzave uredno potpisali i usvojili.

    Kao sto rekoh vise ne znam koliko puta na ovoj temi, problem se ne rjesava preko noci niti je vezan iskljucivo za novac. Ne svidja mi se ovaj primjer, ali vi koji zastupate tu ideju kao jedini uzrok, razmislite malo o tome da li znate nekog ko je u mogucnosti da ima licneciran softver, a eto, pazi sad, nema ga.

    Ponavljam, ovi problemi se rjesavaju strateski na duzi period, a zbog prirode samog problema nikad se ne mogu rijesiti u cijelosti. Ne bi bilo lose ni da se razmisli o "putovanju novca" u bilo kojoj ekonomiji, pa i ovoj.
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Neke sam postove pročitao, pa ću se morati složiti s mišljenjima pojedinaca i reći - neko Microsoftu treba objasniti da je prosječna plata u ovoj zemlji 700KM (dakle, $540 mjesečno). Ne znam kolika primanja i u kakvim uslovima žive ljudi koji ignorišu ovaj vrlo bitan ekonomski podatak, ali znam jedno - niko ne može glavom kroz zid, pa tako ni Microsoft.