Microsoft: The “Mojave Experiment”

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, Jul 29, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Sjecate se onih 300 miliona dolara sa pocetka? Eh, ti dolari se uveliko trose, a prve zrtve, odnosno lameri, ispali su ovi sa ZDNeta. Naravno, mozemo vjerovati i da je koincidencija da bas ove teme idu nakon Mojave i tih para sto su istresene u reklamiranje.

    Naslovi sa ZDNeta danas:

    * How I Learned to Stop Worrying and Love Windows Vista
    * Is Microsoft ready to move beyond Windows?
    * Suddenly, 64-bit Windows is mainstream
    * 21 months later, Vista is still more secure than XP
    * Windows Vista, meet my Mother-In-Law
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    jah toliko sam pritisnuo microsoft bih sa downgrade-ima bussnines viste da mi sad traze da im svaku licencu mailom fiknem jel kloshari misle da tushim ispod tezge.... da tushim ispod tezge ->sigurno se ne bi drkao sa downgrade-om
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Tu je back i odradjeno je fenomenalno kao i sav surfing kroz explorer ili bilo koji prozor;
    [​IMG]

    Svaki prozor i podprozor je podjeljen preko "lokalnog urla" i Podmenia
    [​IMG]

    Samo klik na bilo koji drive ili folder u Explorer address baru! Sa lijeve strane address bara vidite strelice za back i forward.
    Nema potrebe ovakvim nacinom navigacije za up ikonu.
    [​IMG]
    Ili samo backspace sa bilo koje lokacije.

    Hajmo dalje Power Options

    Po deafultu ovo je dugme asigned za sleep funkciju
    [​IMG]
    Procackamo malo po power optionsu
    [​IMG]
    I evo ga crveni se spremo za shutdown
    [​IMG]

    Neko kaze da je nesto previse animirano
    [​IMG]
    [​IMG]

    O opcijama pretrazivanja i sortiranja foldera nema se sta reci, ima ih jedno 200 komada!
    [​IMG]

    Preview Pane i ocjenjivanje videa i audio fajlova. Prelijep izgled sa velikim Thumbsima bilo kojeg audio i videao fajla sa odgovarajucim codecima.
    Svaka ali svaka Ikona se moze prevuci na Desktop pogotovo kad se radi o ikonama Control Panela

    O DreamScene-u je sve receno a osvrt na tehnikalije Viste dao sam jos davno;
    viewtopic.php?f=21&t=7691&hilit=Vista

    Imageshack i slibe em nije htio da uploda em da resize slika odradi, sorry na default rezi slika.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Probaj imagesforme.com ;)

    PS: ovo za Shut Down dugme je bilo korisno, nisam znao
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Sad i da oce nece, do konekcije je meni sad, ne mogu odradit upload ni na free zonu u ovom momentu, glupi epn!
    Ma ima vista caka, da ti pamet stane, ja licno se nikad ne bi vise mogao vratiti na XP. O MS debilizmima necu da komentarisem..
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    nani,nije rijec o back dugmetu(cemu vec),nego o "Up" koje te vraca folder unazad,pa opet folder unazad.back je nesto drugo ;)
    mogao bih nakon skoro godinu dana ponovo nabacit Vistu sa SP1 da vidim o cemu se sada radi,da nije slucajno sta bolje :)
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Zoi, pogledaj bolje slike i objasnjenja.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Hvala na ovome Nani. :)
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    zato sto ste fini haj da vam ucinim Vistu toliko dragom da cete zamrziti XP, lafo :p :)

    1.Dakle smetaju vam UAC (user account control) poruke. Hajmo ih se rijesiti.

    Contol Panel ->User Accounts->Turn user account Control on or off->Uncheck the box
    [​IMG]

    2.Podesite jacinu zvuka u svakoj aplikaciji
    Desni klik na sound ikonu u desnom uglu task traya-a->Open Volume Mixer
    [​IMG]


    3.Ovaj mi je jedan od drazih->Koristenje chek boxova za oznacavanje visetrukih fajlova umjesto Ctrl funkcije i misa

    Start->Computer->Organize->Folder and search options->View->Tab->Oznacite Use Checks Box Setting.
    [​IMG]


    [​IMG]
    Mozete odabrati vise fajlova oznacavajuci boxove pored njih (u Thumbnail slucaju na njih)



    [​IMG]
    Ili mozete ih jednim klikom na prvi checkbox odabrati sve (kao u mail folderima)


    [​IMG]
    I dodati ih desnim klikom u Windows Meda Player ili raditi s njima sta zelite


    4.Hajmo sad na performanse ubrzajte djubre i do 50 %! Napominjem da ce ostati Aero upaljen!

    Start->Run->Ukucaj msconfig-Enter
    Kod SP1
    Start->Search tab->msconfig->Enter ili samo windows+R->msconfig->Enter
    Dobijete ovakav prozor; System Configurator

    Oznacite Selective startup
    [​IMG]


    Na StartUp selekciji odznacite sve sto ne zelite i ne treba vam a to je uglavnom sve! Aplly
    [​IMG]


    Nakon toga cete preci na Services tab i odznaciti servise koji vam ne trebaju poput

    Offline files,
    IP helper,
    KTMRM for Distributed Transactions,
    Server,
    Performanse logs and alerts,
    IPsec Policy agent,
    Smart Card,
    Smart Card Removal,
    Windows Image Acquisition (WIA) (samo u slucaju da nemate skener ili kameru)
    Tablet PC Input Service
    Telephony
    Terminal Service
    Distributed Link Tracking Client
    Windows Error Reporting Service
    Vidite da se i Windows Defender moze iskljuciti - to je do vas
    WinHTTP Web Proxy Auto Discovery
    WMI Performance Adapter
    Parent Control

    Apply
    [​IMG]

    Ovo vam nabrojano u 99% slucajeva nece trebati sve ostalo je do vas



    Idemo do Boot taba
    Ovde cemo ubrzati boot
    Umjesto 30 sec na Timeout sekciji stavite 3 sec
    Apply

    [​IMG]

    Exit and restart Later


    Sad idemo do Control Panela->Turn Windows Features on or off
    Tu Uncheck box sa igrama
    [​IMG]

    Restart komp

    Enjoy
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ha jbg Nani,mislim da se nismo na istoj talasnoj duzini al hajd' :) Ovaj drugi ti je fkt dobar,mogao bih stvarno preci na Vistu :p A ovo sto kazes za oznacavanje vise fajlova,to moze i pomocu tastature i misa(barem na XPu):CTRL+klik misa i oznacacis vise fajlova.A ako hoces sve da oznacis kliknes na prvi fajl i onda drzis Shift i klik na zadnji fajl :)
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Lapsus, nisam dobro procitao. Mislio sam da si pitao DA LI se na Visti to radi isto kao i na XP-u. Moja greska.
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Razumijem ja na sta mislis ali up je nepotreban sa onakvim nacinom browsa foldera. Opet mi ne citas sta sam napisao udavit cu te :)
     
  13. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobar si, cak imas i njihov newsletter. :D
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Pa Samir je ovaj lik s bradom desno :D
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Slucajno naidjoh i na anti-piracy promo video, a uz to ide i glasina da ce Microsoft angazovati Jerrya Seinfelda za nove reklame :D
     
  17. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Odmah si me prepozno. :mrgreen:
     
  18. monK

    monK Komšija

    A zakaj bi ja prelazio na Vistu?
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Pa odes prvo na ovaj intervju i pokazu ti nesto, ti onda budes "wownut" i onda kazes da bi zelio biti dio tog ekosistema :)
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma to se oni koriste nekom vrstom hipnoze. :D Ili te drogiraju. :D