Mogućnost krupnije zarade putem računara!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TopniK, Jan 14, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Već duže vremena u društvu-okruženju u kojem se krećem vodi se jedna interesantna polemika o tome može li se dovoljno dobrim znanjem/iskustvom u određenom programu-aplikaciji zarađivati novac veći barem od prosječne plate u BiH (prosječna plata u BiH iznosi 507 KM).

    Većina odgovora je pozitivna ali neke konkretne ideje niko nema.

    Ja se lično bavim grafikom tj. izradom reklamnih letaka, flyera, vizit kartica, plakata i sl. i za mene, kao studenta zarada je solidna, ali naravno nedovoljna za bilo kakav vid samostalnog života. Doduše nisam ni preopterećen sada nekom zaradom iako pored toga se bavim još mnogim drugim stvarima kao npr. preprodaja, servis računara (ukoliko mi problem objašnjem telefonom djeluje rješljivo :D jer i nisam baš neki stručnjak koji rješava sve probleme - a ko jeste) i bude tu svega pomalo :) tako da se izvuče solidna para iz svega toga.

    Međutim, da ja sada imam profesionalnu print mašinu koja košta cca 30 000 - 35 000 onda bi ja sa grafikom mogao dići velike pare jer najveća zarada u tom poslu leži upravo u razlici koja se zaradi na printanju a ne na dizajnu, a ovako moram printati u štamparijama gdje ja ne mogu izvući baš neku veliku razliku tako da ono na čemu ja zarađujem je pretežno dizajn.

    E sad, šta vi mislite čega bi se trebalo prihvatiti a što bi moglo biti isplatno? Kada je riječ o profesionalnim programima jedino se u Photoshopu mogu smatrati stručnjakom (zaista tu sam jak 8) ) a što se tiče ostalih programa - jezika tu sam...znate već... :)

    Koji je po vama dobar program - programski jezik čije bi se znanje i iskustvo moglo veoma dobro unovčiti?

    Ja sam lično razmišljao o 3D Studio Max-u. Istina da je to veoma težak program ali ne predstavlja mi to problem. Ja ne štedim na literaturama i drugim načinom učenja kada je u pitanju nešto tako.

    Šta mislite, isplati li se dati se tome ili imate neku drugu ideju.

    Et...

    P.S. Išao bi u pjevače ali ne volim džigeru (iako je to sigurna para). :lol:
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Programiranje je zakon. Eno na posao.ba se uvijek trazi programera.
    Uglavnom Java, Delphi, C++, PHP, Asp.Net itd. I na svjetskom trzistu rada nedostaje programera.

    Samim PS-om se bas i ne moze zaraditi. Nesto sitno da, ali zaraditi tesko. Web dizajn trenutno pije vode pa se nesto i moze ubosti. Ali to opet povlaci svasta nesto, obrada grafike, poznavanje barem osnova programiranja, smisao za dizajn itd.

    Kako god, uci programirati, ne mozes promasiti.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    C++ je najjaci. Tu su pare.

    Eto duci semestar ucimo Javu :)
     
  4. TopniK

    TopniK Komšija

    Pa da, činjenica je da sa progamiranjem ima love i to krupne, samo to je najkompleksniji posao tako da sam uvijek bježao od toga mada ako stvari stoje tako onda se vrijedi dati tome iako uspjeh u progamiranju leži u maksimalnoj posvećenosti određenom jeziku.

    A što se tiče izrade Web stranica sa tom idejom se također slažem. Inače većina kaže da kombinacija nekog dobrog programa za pravljenje Web stranice kao npr. Macromedia Dreamweaver i programa za grafiku kao Photoshop daju dobru zaradu. Inače ovo drugo imam (veoma dobro znanje u Photoshopu kao i izraženu kreativnost) a što se Dreamweavera tiče tu sam nekada nešto pokušavao raditi, ali se završilo upravo na tom pokušavanju. :)

    Mislim da ću te poslušati i dati se Dreamweaver-u. Mada činjenica je da tu treba dobro poznavati HTML kod kao i rad sa istim, ali kao što se u narodu kaže, sve se može kad se hoće. :)

    Hvala svakako.
     
  5. zilo

    zilo Komšija

    ETF, odsjek telekomunikacije. To godisnje zavrse 3-4 covjeka i posao im je zagarantovan! Najtezi odsjek na ETF-u, ali od toga je i para najveca. Ili te uzme nasa poshta (o platama u poshti suvisno je govoriti), ili te kibicuju iz inostranstva.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Oni bas i ne progamiraju puno. Recimo ne rade Javu. Barem je tako kod nas u TZ.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma bilo sta da znas raditi i da imas papir prolazi. Uopceno IT strucnjaka nedostaje.
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Ne znam sta rade u SA, a zar je i bitno sta rade kad je od toga para velika? :)
    Znam samo da ih ubijaju sa matematikama. Prije ih je bilo 5 ili 6, a sada su to smanjili ako se ne varam.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imamo mi sad u trecoj 4 matematike ako ne i vise. Svaki predmet bi se mogao zvat: "primjenjena matematika" Bez Laplace-ove transformacije i dobrog poznavanja matematicke analize(izvodi, diferencijali, integrali) ne mozes mrdnut. :)

    Istina, komunikacije imaju za razliku od nas informaticara, dodatni predmet "stohasticki procesi" sto je ustvari matematika-teorija vjerovatnoce. Ali zato nemaju Javu ;)
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    u sa 20-30 tk-ovaca izadje godisnje...a da veze nemaju o programiranju to je opce poznato
    :D
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ko kad su se provlacili. Ruku na srce, u mojoj generaciji ima fakat eksperata. Ali njih 5-6, ostali se slepaju :lol:

    BTW prosle godine nam je stigao profa koje je doktorirao u SAD-u, taj sad forsira programiranje. Kod njega je jako tesko polozit njegove predmete, al ko polozi taj i zna. Nema se provuc.
     
  12. TopniK

    TopniK Komšija

    @Stevie Ray - A šta ti studiraš? Pretpostavljam elektrotehniku, ali čudno mi što toliko govoriš o progamiranju jer moj prijatelj koji je četvrta godina elektrotehnike - smjer informatika, još uvijek nije imao prakse na računarima kada je riječ o progamiranju. Doslovno, za računar za ove 4 godine nisu ni sjeli. Većinom je to matematika i nešto malo teorije ali na računarima nisu radili. A o programskim jezicima da i ne govorim.

    Da, ali kakav papir? Teško će ti proći certifikat nekog kursa. Kada govorimo o papirima tada se općenito misli na ''diplomu''.
     
  13. zilo

    zilo Komšija

    Kod nas prolaze papir i stela, dok npr. u Njemackoj papir ne predstavlja skoro nista. Svabo ce ti reci: '' Dobro sine, nek' ti imas papir ali hodi vamo da te preispitamo i provjerimo!'' E tu padaju babine stele, stafle suhog mesa ... ;)
     
  14. TopniK

    TopniK Komšija

    Da. Njemac traži sposobnog radnika i ne oslanja se puno na njegovu ''titulu''.

    Kod nas kao i kod komšija nije baš tako. Kod nas na mnogo važnijim i odgovornijim mjestima rade nesposobni papci. Ali tako je kako je. Ja se ne obazirem puno na to jer to ne mogu promijeniti pa se dajem više u optimalno iskorištavanje svoga vremena. :)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ????

    Da, studiram elektrotehniku u Tz, treca sam godina. Koji je to tvoj prijatelj? Ako je u Tz mozda ga znam(trebao bih ga znat).

    fakat mi nije jasno kako da nije sjeo za racunar u 4 godine, jos smjer tehnicka informatika. Mi svake sedmice imamo 4-5 sati rada za racunarom(uglavnom simuliranje u matlabu), to je samo na fakultetu, baska kod kuce.

    A imao sam i nekoliko, za mene vrlo teskih, predmeta iz programiranja, upravo kod tog novog profe koji doktorirao u SAD-u.

    Sumnjam da taj tvoj jaran studira u Tz, jer mi se itekako nagledamo racunara...

    BTW, prosli semestar je izborni predmet bio Windows progamiranje. Sad mi je zao sto ga nisam odabrao, no eto. Ljudi su radili prilicno ozbiljne projekte sa preko 1000 linija koda, neki su imali i preko 2000.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tacno tako. Bas je to i fokus ovog novog profe, zapad tezi ZNANJU, i radije ce zaposlit nekog bez diplome, a ko zna posao nego nekog sa diplomom a veze nema.

    Oni sigurno nece pogledat diplomu i dat posao nego valja proc itekakve testove kod njih, da oni fino vide znas li ti to ili ne. Lijepo dobijes da uradis neki projekat ili nesto slicno.
     
  17. TopniK

    TopniK Komšija

    Studira definitivno. Ali ja mislim da je to zbog toga što ste vi u onom novom sistemu B.Deklaracija.

    Jer on je pretprošle godine iz treće prešao u četvrtu bezuslovno jer je svima to omogućeno da ih ne bi zakačio taj novi sistem. Međutim svi oni su to očekivali i prošle godine tj. da će tako iz četvrte preći u petu, ali onda su svi ponovili četvrtu i sada je prvi put znači u tom novom sistemu. Zbog toga mislim da se oni nisu puno bavili radom na računaru. E sad postoji mogućnost da se ove godine više bave radom na računaru samo nije mi ništa o tome pričao.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Najvise programiranja na ETF u Tz je u drugoj i trecoj. Bas se i nece nagledat racunara u cetvrtoj, osim na predmetu "Operativni sistemi".
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Ima dobre zarade i u 3D dizajnu. Od mog druga tetak hrani porodicu od toga. On uglavnom pravi u 3Ds MAX-u i to prezentacije 3D objekata koji se prodaju. Malo sam se ugledao na njega pa sam i ja malo poceo raditi sa MAX-om,ovo je polovicno zavrsena soba :wink:
    [​IMG]
     
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Istina. Ja znam pa ljudi koji rade u 3D Studio Max-u, u stvari su bolesnici sto se toga tice, i klepaju dobre pare radeci reklame, spotove itd. Ko je dobar u tome ima hljeba. Programiranje nije lose samo moras imat zivce ko konj. Ja sam sebi u par navrata haman mu*a izjeo dok nadjem rjesenje na neki problem zato sam se kanio toga. Sad sam se okrenuo ka networkingu i imam CCNA certifikat. Sad cekam da nasi uvedu CCNP tj. da posalju ljude na skolovanje za instruktora da bi i mi mogli polagati. I tu ima dobrih para i sto je najbolje medjunarodno je priznat certifikat i mos nac poso gdje hoces.
     
Thread Status:
Not open for further replies.