Mogucnosti Notebook nadogradnje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by gallaxy, Nov 4, 2011.

  1. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Ja koji si ti ajnstajn!! Pa zar nisam pito mozeli se grafa u mom slucaju nadogradit ? Prvo tvrdis 100% da nemoze ,dok u ovom zadnjem postu pises naravno da moze uz odredjeni cpu i jos mi kazes gdje cu stavit extra grafu pored pc-a hahhaha BAS INTERESANTNO samo neznam znas li ti sam sta si htio reci da mi objasnis bas bi volio da se edikujem ..
    Jedino ako si 100% siguran da ova maticna nema mogucnost za extra grafu..
    Hvala unaprijed
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Oj Boze :D Ja cijelo vrijeme pokusavam na neki laicki nacin da ti objasnim ali izgleda da ne ide, moram ici level ispod jos. Evo ovako, uz taj tvoj cpu moze ici graficka, to ti niko ne osoporava, gore sam ti iznad napisao da moze. Dakle nema veze kompatibilnost cpu-a i graficke, naravno da moze. Ne mora cpu podrzavat graficku niti bilo sta slicno. Ali zar mislis da oni ostavljaju slot za graficku, prostor unutar laptopa i maticnu koja to podrzava da bi ti njihov low-end laptop pretvorio u gaming laptop?
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    Selvin ti kaze da nista nije nemoguce. Medjutim u normalnim uslovima, gdje bi ti ovdje stavio diskretnu graficku. Evo ti jedna satro iGpu ploca, koju sam dobio kao rezultat na Google slike:

    [​IMG]

    Evo ti jedna diskretna graficka:

    [​IMG]

    U tim nekim modelima koji podrzavaju zamjenu graficke kartice ostavljen je predvidjen prostor za ugradnju koji izgleda ovako:

    [​IMG]

    Sad, ako ti mozes napraviti takav slot na ploci (tvoja je ploca unutar laptopa slicna ovoj s prve slike) onda nema problema. Nije to nemoguce, medjutim, gdje bi to ugradio uopste?

    EDIT: da, evo i tvoja ploca, pogledaj layout i stvarno ako vidis ovdje kapacitet za ugradnju doticnog slota onda samo naprijed:
    [​IMG]
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Uglavnom svodi se na to da vecina ploca sa HD Intel VGA nema mogucnost nadogradnje, da kada se otvori laptop ima izdvojen dio za vga ( Kod Acera pogotovo) ali nema konektora i sto ima smisla, jer ni jedan proizvodjac ne zeli da upgrade laptopa radis nego da kupis novi, sto je i jedan od razloga sto mali broj proizvodjaca koristi mxm standard, a i oni koji koriste cesto zakljucaju bios da ne moze inicijalizirati neku drugu (noviju/bolju) vga kartu.

    U prijevodu upgrade laptopa je bacanje para , ako imas 2gb rama i relativno brz disk nikakve koristi nemas a riskiras gubitak garancije.

    Takodjer i za upgrade procesora pored termalne kompatibilnosti ( hladnjak odgovarajuci) treba i bios upgrade po pravilu, naravno i da ti support proizvodjaca kaze da moze odredjeni proc da ide na tu plocu
     
  5. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Da sad smo nacisto,znaci moja maticna nije za dodavanje grafe ,medjutim ima ih i koje to podrzavaju ..
    Nista onda samo cu gledat SSD i Ram da ubacim i toje to..
    Hvala u svakom slucaju na savjetima.
     
  6. GW

    GW Moderator

    I pogledaj na kojoj frekvenciji će raditi taj 1866mhz ram kad ga kupiš. Ako ti se bude upalio laptop sa njim. :D
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    viewtopic.php?p=325040#p325040
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Pa radit ce na cijelih 1866Mhz ! Pa koliko sam ti puta kopiro link gdje mozes da vidis test tih ramova upravo na ovom laptopu?
    evo jos jednom pa otvori i spusti dole nize da vidis test i slike CPUZ..
    http://www.legitreviews.com/article/1599/2/
    I usput da pitam za strucno misljenje koji odabir bi mi bio bolji izmedju ova dva rama 1866Mhz koji su 11-11-11-32 ili 1600Mhz 9-9-9-24 da napomenem obadva rade na 1.5V i u mom slucaju na ovom laptopu rade u full snagom znaci 1600Mhz i u drugom slucaju 1866Mhz ?
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da samo znas kako ces se razocarati poslije tog upgrade-a mislim na ram konkretno.Za SSD svaka cast,to je najbolji upgrade danasnjice al to sa ubacivanjem brze memorije je dosipanje iz supljeg u prazno.
     
  10. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Grijesis ako mislis da ovakav pc sa ugradjenim SSD-diskom i ovakvim ramovima mozes da prodjes jeftinije nego da sam sebi opgradiras iste. znaci ovaj laptop je nesto ispod 1000KM plus ovaj najbrzi SATA 2 SSD-disk je nesto malo jace od 200KM i ramovi 2x4Gb koji su trenutno vodeci po performansama koji kostaju 125KM-1600Mhz i 225KM 1866Mhz. znaci ako mislis da mozes ovakav pc da upis za 1350KM grdno se varas ,tako da nemapotrebe da se javljassa komentarima prodaj kupi novi .
    PS.mozda u BiH i nije jeftinije da se ovo uradi ali ovdje gdje ja zivim sigurno je ovako kako sam ti gore napiso..
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De ti meni reci imas li ti ikakav ram u tom laptopu sad ili si ga kupio bez rama?
     
  12. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Da imam samo jedan 4GB 1333Mhz koji je dosao uz laptop..pa ako pogledas ovaj test gore na linku kojeg sam postavio vidjet ces da su performance poboljsane od 1 do 15 % .Znaci dobio je bolje ocjene i u Grafickoj i u cpu i samom ramu!
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Zavisi šta misliš raditi sa laptopom. U većini stvari nema razlike između 1333 i 1600mhz memorije. Npr. King je dogradio ddr2 1066 na ddr3 1600 i nije dobio ništa, 0 fps.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja ti pricam iz licnog iskustva,ja sam se namjenjao tih ramova more,jedino povecanje performansi se vidi u sintetickim testovima a u real life aplikacijma nula poena.Ako ti je vec malo te 4 gige kupi si jos jednu plocicu tog istog i uzivaj,za tu razliku para sto si mislio ulupat u ram kupi si jos veci SSD i to je ono sto ti treba.
     
  15. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Ok ja ti vjerujem da je to tako nemam sumnje u to ,ali ipak je ovdje rijec o prvim meni dosad vidjenim ramovima koji su "the new HyperX Plug and Play (PnP) notebook memory module series" koji podizu bolje ocjene ne samo u ramovima nego i u cpu i grafi i plus akoseima ssd -disk sa 7.9 ocjenom onda je to ono sto mne interesuje ,opet kaze upravu si oko ramova ali mislim da je drugi slucaj kod ovih navedenih ..
     
  16. GW

    GW Moderator

    Ti klokerski ramovi imaju smisla jedino ako ideš obarat neke rekorde. Sve osim toga je bacanje pare. Pusti se ti nekih online recenzija. Ovdje ti ljudi govore iz ličnog iskusta, i ako si pametan, slušat ćeš šta ti preporučujemo. Dakle ovo šti ti je Dino rekao: uduplaj ram i kakav dobar ssd ubaci i to je to. A što se tiče kupovine, imaš sad sniženje u Plusu (15%) i imaćeš sniženje u Uniexpertu 11.11. (11%). I nravno neki cooler za laptop uzmeš da to sve zajedno traje dugo. Ne znam jesi li u Sarajevu sad, ali eto.
     
  17. gallaxy

    gallaxy Novi član

    OK ,samo mi reci jeli mislis coler za cpu ?
     
  18. GW

    GW Moderator

    Ne nego za cijeli laptop. Ovo:
    [​IMG]
     
  19. gallaxy

    gallaxy Novi član

    nema potreba ovaj laptom za tim hladjenjem ionako je ko led ,sav je od aluminijuma plus ima velike ventilacijske otvore tako da za to nema potrebe Oznacen je sa IceCool..
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Znas koja je razlika u real life izmedju 1066 i 2000 Mhz brzine rama, 0.5% u najboljem slucaju, tako kani se recenzija i teoretske propustljivosti, slusaj nas.