Moja mreza

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zeleni, Jan 9, 2014.

  1. black

    black Komšija

    [​IMG]
    Evo update moje mreze :D

    Konekcija je telemach Duo Net Grande 80/4
    Cisco EPC3928S je router i DHCP server jer nema bridge mode.
    WDR3600 je 2.4GHz i 5 GHz AP.
    Raspberry Pi 3 je na Raspbianu i ima Pi-Hole (DNS server adblocker), OpenVPN, MQTT broker i OpenHAB(smart home).
    FreeNAS je trenutno u testnoj fazi , cekam 8GB ECC ram-a.Radi se o HP MicroServeru N40L.
    D-Link DIR-600 poboljsava 2.4GHz prijem u mrtvom uglu.
     
  2. black

    black Komšija

    Proljetni update

    Konekcija je sad 80/6 a Cisco EPC3928S ima istu fju kao i prije.
    WiFi je preuzeo UniFi AC Lite , ima odlican domet i stabilnost. Preko 400Mbita bandwidtha sam izmjerio sa laptopom. RPi3 je i dalje DNS, OpenVPN server i MQTT broker. Za IoT koristim Home Assistant koji je povezan na mnoge uredaje u kuci. Imam i 5 ESP8266 baziranih uredaja za svrhe IoT-a. HP MicroServer trenutno ima 10GB ECC memorije ali jos uvijek samo jedan 1TB disk.

    Lista buducih nadogradnji:
    2x TP Link 8 port smart switcha
    UPS za cijelu mrezu
    myb drugi AP za bolju 5GHz prokrivenost


    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    @black

    Daj opisi malo IOT automatizaciju, jesi ista uradio konkretno ili planiras?
     
  4. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: Moja mreza

    Imam konkretan sistem sa pravilima za automatizaciju. Nisam kopirao novi OpenVPN cert na telefon pa ne mogu sad da ti uslikam ali ide veceras par slika. Jedini otvoren port na routeru je za OpenVPN i preko toga pristupam sistemu. Notifikacije stizu preko Telegrama Bota , npr. kad se alarm upali.
    HA(Home Assistant) je povezan sa UniFi AC-om i tako pratim kretanje ukucana pa mogu ugasiti sva svjetla ili upaliti kad neko dodje kuci.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  5. black

    black Komšija

    Evo fotka interface-a
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Nisam mogao dugi screenshot napraviti.
    Od ESP8266 uredaja imam:
    -DIY LED osvjetljenje i temp senzor za termostat za el. centralno grijanje
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    -Sonoff za jednu lampu
    [​IMG]
    [​IMG]
    - Weather Station
    - DIY Alarm za supu
    - DIY RGB LED ambijentalno osvjetljenje




    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
    Vedo likes this.
  6. black

    black Komšija

    Slika danasnjeg ulova, DELL 2816. Uz switch sam dobio 11 CAT6 i CAT5E kabla sto je samo vrijedi 30KM.[​IMG]

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 25, 2018
  7. black

    black Komšija

    Daleko je dogurala WiFi tehnika, danas testirao Lenovo x250 i mogu reci da me ugodno iznenadio.
    Kartica u lapasu je Intel Wireless-AC 7265 a AP je Ubiquiti UniFi AC Lite.
    Maks. brzina preko 500 Mbita, evo screenshot sa neke normalnije razdaljine(3m i jedan rigips zid)

    [​IMG]

    A evo transfer iso fajla preko mreze, server je zicom povezan i ima obicni HDD a lapas ima SSD

    [​IMG]
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Daleko je dogurala. Ovih dana sve nove zgrade se grade i uzima se u obzir wifi isto.
    Malo ko vise vuce kablove, mimo distribucije.
     
  9. black

    black Komšija

    Bem ti danas sam se smorio pokusavajuci da krimpujem RJ45 na CAT6, odletim do Penny i kupim keystone uticnice i bez alata naguram zice u uticnicu i proradi mreza. Ima li gdje kupiti punch down alat u Sa?

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Imam ti ja posuditi ako ti treba javi se na pm. Mislim da imaš u RS electronicu oko 25km, u Conradu isto tako
     
  11. zdici

    zdici Aktivista

    Imas u electronic centar alat Krone alatka CAT5e/CAT6 dodje 9 KM..licno ga imam i ide ko sale nabacivanje na uticnicu
     
  12. black

    black Komšija

    @Stihoklepac @zdici hvala vam mislim da cu kupiti ovaj od 9 KM posto ja to i ne koristim tako cesto. Kamere su u pitanju pa sam htjeo da ustedim prostora u razvodnim kutijama tako sto direktno stavim RJ45, kupit cu patch kablove od 0.25m i staviti keystone uticnice onda.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  13. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako ti treba javi. Ja ga koristim jednom ili ni jednom godišnje, uglavnom ga posuđujem :D
     
  14. zdici

    zdici Aktivista

    zna li neko dobrog majstora za popravku NVR recordera za IP kamera. Prije mjesec dana mi je stao dok je grmilo..sada kada ga upalim gore mi sve LAN ulazi na njemu blijeste i ko nema snage da se pokrene ventilator unutra radi pa stane..makar da neko pokusa napraviti..trazim dobrog majstora
     
  15. black

    black Komšija

    Ukopcaj pa malo ispipaj plocu, grije li se sta provjeri. Meni je modem prosle godine zvizno od groma i samo sam odlemio jedan kondenzator i sad opet radi. Pazi samo da ne uhvatis 230V ako je adapter ugraden u NVR :D

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Deda mraz doso ranije ove godine :)

    [​IMG]
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Bježi eto druga @Tale :D :D
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    :D malo skidam ovaj legalni sadrzaj

    [​IMG]
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A telecom se hvali sto je digao upload sa 1 na 2 mbit
    @Zeleni koliko placas to zadovoljstvo?
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jeste sigurno 70-100€ :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk