Molba za izbor kupnje kvalitetnog kompjutera

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by galactico, Feb 19, 2010.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    thx za info lave ;)
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nista buraz..

    Jedan savjet:

    Obavezno prije kupovine RAM-a provjeri na Asusovom sajtu da li je taj RAM na QVL (Qualified Vendors List) za tu maticnu plocu..

    Asus je poznat po tome da njihove ploce su probirljive sto se tice RAM-a..

    Inace mozes imati velikih problema di ih natjeras da rade na toj ploci na stock freqvencijama a overklok memorije mozes slododno da zaboravis..

    Moj Kingston HyperX 1066MHz nije na QVL za ovu P5Q Pro i nemoze na njoj da radi cak ni na stock 1066MHz (najvise 1020MHz stabilno) a npr testirao sam ovaj RAM na Gigabyte EP45 UD3P radi perfektno na 1066MHz sa 2.0V a ide na 1150MHz sa 2.25V sa 5-5-5-18..

    Sretno i pozz.. :)
     
  3. Juka

    Juka Komšija

    Dali je iko od vas rastavljao OCZ Reapera, nece mi moci stati ispod Noctue D14 , pa me zanima kako uklonit na bezbolan nacin one heatpipeove???
    [​IMG]
    Imam ideju da se oni jednostavno mogu odvojit, ako je neko vec radio i zna da ove cijevi nisu fizicki priljepljene/lemljene neka kaze :wink:
     
  4. Looney

    Looney Komšija

    @Vedo
    Kod ove ASUS ploče ti nije bitno je li memorija na QVL-u jer ima "MemOK! - Any Memory is A-OK!"
    Koju god memoriju ubaciš samo pritisni MemOK button i to je to.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx KingT, nema ovog rama u toj listi (Exceleram), relativno je nov brand, proizvodi se u Taiwanu a sastavlja & testira u Njemackoj. On je bio jedini ram koji imaju u verziji 4x4 GB pa ga zato uzeh. Imam garanciju pa valjda ce ok raditi.

    @Looney - citao sam i ja oko tog MemOK! sistema, jel to nesto sto 'na silu' natjera da radi ili je stvarno tu sve besprijekorno?
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Raja, koji je bolji cooler za OC 2600K, Noctua NH-C12P SE 14 ili Noctua NH-U12P SE2 ?

    Brano druze, kojim ono danima ide dostava za Sa?
     
  7. k0ST

    k0ST Aktivista

    Noctua NH-U12P
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako neces uzimati 14ku, radije uzmi jeftiniji hyper 212+.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ni QVL lista nije garancija da će neki RAM raditi sa nekom pločom. Baš sam danas imao računar na servisu kojemu ram nije htio raditi sa pločom iako je na QVL listi. Tako da se ne treba sa tim zamarati. Probaj i uvjeri se lično je metoda. :D
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator