Molba za izbor kupnje kvalitetnog kompjutera

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by galactico, Feb 19, 2010.

  1. galactico

    galactico Novi član

    ovdje si u pravu 100 % ali postoje dvije stvari koje ja moram napraviti :

    1. Nauciti neke osnovne stvari koje sada ne znam, uz vasu diskusiju, moja pitanja i prijedloge generalno ( bilo Intel ili Amd ) ...
    a) zbog toga sto dobra konfiguracija kosta brdo love i nedaje mi se 2500 KM za nesto sto ce za godinu ili dvije reci " e ne mozes to napravit ... " , a sad kada sam nauco sto je overklokovanje to mi dobro zvuci sa jedne strane a sa druge sto to neko od vas nije napisao sam nego sam ja morao to sam traziti i pitati ... a to i jest tema ovog posta ...
    b) ne treba meni sada extremno mnogo znanja, osnovne stvari, ali sam to moram izucavati na netu danima, a ovdje ima raje kao npr konjislav koji mi vec objasnio neke sitnice ... a napisao sam jasno da mnogoooo ljudi ne znaju o racunarima generalno i to je ajmo rec normalno, ja kada kazem kolegici koja ima kurs racunara II STEPEN ZAVRSEN, DONIJELA ZENA DIPLOMU U FIRMU, pritisni CTRL zajedno sa C za COPY ona gleda u mene ko tele u sarena vrata ... jos ima racunar kod kuce godinama i koristi facebook ... covjek joj gamer i zali se kako joj racunar i ako "nov" ne moze zadovoljiti sto joj muz prohtije da se igra ... e to je sve sto ljudi nece da uce !!!

    2. odabrati desktop racunar u najboljem omjeru po zadanim parametrima :
    kvalitet i provjerene stvar sto je neko od vas kupio i koristio ( intel ili AMD meni svejedno ), mogucnost nadogradnje u sto vise smjerova, ekonomska isplativost u svemu tome...sta ti koristis uopste a mislis da te zadovoljilo ?

    npr, meni monitor 22 " je velik eto ako nije velika razlika u cijeni za neki manju kupio bi ga, al ako je razlika vise od 50 KM ne treba mi jer kada igras na blizini velik ekran - malo vidno polje a ja vidim sasvim dobro ( bio na sistematskom ;) ), tako da velik ekran ne igra neku ulogu po meni ..

    Po meni, mislim da nema nista lose u ovoj temi jer evo reci cu vam, ja radim kao menadzer prodaje, koordinator i trener. Moji zadatci su kreirati potrebno da se artikli po grupama proizvoda nadju na policama kupaca pravnih lica i osmislim nacin na koji ce oni to distributirati dalje - potrosacima / kupcima. Pravim najveci promet u Bosni i Hercegovini i siguran sam 100 % da neko od vas ili cak neko vasih blizih ( rodbina ili prijatelj ) koristi ono sto ja prodajem. Svi novi radnici dolaze meni na obuku, koordiniram svakodnevno timom ljudi, putujem u Inostranstvo i imam racunar ali nije dovoljan za moje buduce potrebe, a na kraju kako ja radim i predstavljam to ocekujem i ovdje ... a to nije bed neki ...

    Po meni stvar je vrlo jednostavna, evo sta ja mislim da jedan prosjecan covjek treba znati po pitanju ove teme, na primjer :
    Maticna ploca ima maximalno 8 karakteristika - kojih i zasto one sluze, banalan primjer kroz praksu ono sto bi covjek mojih potreba trebao znati ... neces nabrojati svih 8 ali dvije da jer su one vezane za moje potrebe ?
    lupam sada : ako jedna maticna ploca ima 2 utora za nesto, ti pri kupnji dobijas jedan a drugi kupujes naknadno ili dobijas oba odmah pri kupovini ali to mozes uzeti bolje poslije ...
    procesor ima 4 karakteristike - koje ?
    vaka - naka brzina itd ...a fino sam pitao za dvije maticne ploce, razlike izmedju ove i one a postoje cim ih fabrika stavlja u prodaji kao takve ... npr televizor 50 hz i 100 hz, ovaj od 100 hz kada gledas brze radnje kretnje, kao npr lopta ( tenis ) da vidis putanju lopte od igraca do igraca, vrlo jednostavno ! LCD i PLAZMA ... razlika plazma ima veci kontrast boja ali trosi vise struje ! itd ...

    A mislim da smo zumirali koji Hard disk da kupim, napojnu isto tako jasno mi sad da preko 500 w ne trebam, grafiku necu 9800 serije nego onu sto ste napisali, intel ili AMD meni svejedno, monitor manje vise bitno 19" ili 22 ", citac diskova manje vise...
    dakle ostalo i najbitnije maticna i procesor...A SVE PISE U TEMI OD POCETKA i zasto mi treba. Samo me trebate upoznati sa karakteristikama prednostima i manama, i zasto bas to da kupim!

    meni vrlo jednostavan problem i stvar koju zelim, ne trebam paznju imam je od zene dovoljno, a hocu da znam sada jer se imam namjeru posvetiti detaljnom izucavanju kompjuterskog svijeta a do sada bas nisam mogao jer sam maksimalno radio u firmi ...trebao stan rijesit, majstori i te zaj... te zenidba i to oduzima vrijeme, putovanja itd ... ( i to sam napisao kada sam rekao da volim 3 stvari : zene, mercedes i kompjutere ) ...
     
  2. galactico

    galactico Novi član

    pitao jel Intel u prednosti naspram AMD - a, po pitanju i3 = 3 jezgre --- al to sam lupio i WhiteNinja je ispravio moju tu moju glupost i objasnio u svom postu ... Broj koji se nalazi određuje klasu procesora. Što je broj manji niža klasa procesora, kužiš? ...

    a moze i AMD ... meni odgovara ...
     
  3. galactico

    galactico Novi član


    Ne treba popravljat, smo tebe i druge molim da napisete sto bas to ili jos lakse sto mogu poslije na to overklokovati ili unaprijediti ...
    npr izadje nova grafika, mogul je staviti na ovo sto si napisao ? mogu, ok al zasto ...pa zato sto ti nivo latencije bla - bla , vaki naki, pa kad izadje novo npr to ti imas to vec si kupio samo nadogradis ...
    ili
    moze samo moraces i ovo nadogradit ..
    ili
    mozes ali moras paziti na tamo nesto ...

    Evo za tebe cu provjeriti koji mi je racunar sad i sto mogu na njeg stavit, ako treba otvorim ga i slike ti postam da vidis i sta se sve tu moze nadogradit ...

    za pocetak Intel core to QUAD CPU Q 8200 2,33 GHZ, 3,5 of ram, NVIDIA GEFORCE 9400 GT, WDC WD 2500 AAJS memory 135 + 97 GB ... star racunar vise od godinu dana ... manje od dvije ... jel ovo ok ili se moglo uzet tada bolje ?
     
  4. galactico

    galactico Novi član


    naucio sam se ja svadjat, uhhh seljaci misle oni glavni i nas sramota... sto je bilo bilo 8)
     
  5. Juka

    Juka Komšija

    4 post zaredom, de malo edituj, i neko ko bi ti zelio pomoc ne moze jer se pogubi...
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Onaj prvi post je predug, nije mi se dalo citat. Sumnjam da je iko procitao jer se vrtis u krug kako vidim :) Neces naucit to sto zelis da naucis raspravom sa ljudima koji znaju puno vise od tebe i onda ih pocnes nervirat sa svojim "glupim" pitanjima. Nije nikakva uvreda, nego eto prijateljski savjet, da se ne uci tako :)

    Sto se tice ovog kratkog posta, kojeg sam procitao: Ja ti garantujem da ces moci sve nadogradjivat barem u narednih 5 godine. Ako se desi suprotno, slobodno se ponovo javi na forum i izblamiraj me. :D Ako se budes uopste sjecao kako se forum zove. Dakle uzmi to sto ti je hurmash1ca predlozio i kraj price.

    Sto se tice sadasnjeg kompa, moglo se uzet bolje, grafa ti je smece. A zasto je sad to bitno? :)
     
  7. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Ne znam jesam li te dobro shvatio ali ako je ovo ono sto sad imas, nemas potrebe uzimati novu konfiguraciju. Cetverojezgreni procesor, sa 4GB rama(32 bit os pa ne vidi sve), 250GB hdd... Ubaci novu graficku kartu i sve ce da leti. Bilo koja PCI-e karta moze, recimo i da ubacis neku staru 8800GT osjetio bi poboljsanje u igrama od nekih 300-400%.
     
  8. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ako mu je to trenutna konfiguracija, onda stvarno nema potrebe za novom. Samo treba zamijeniti grafiku za neku HD 5870 Vapor-X i HDD od 1TB i još klokati procesor na jedno 3,2Ghz pod uslovom da ima odgovarajuće hlađenje čipseta i procesora, odgovarajuću matičnu ploču i napojnu jedinicu, pa će biti miran neko vrijeme...
     
  9. galactico

    galactico Novi član

    kratko,

    1. ovaj kom o kojem smo pricali više nije moj ... koriste ga roditelji zbog komunikacije ... trebao sam znati neke stvari ranije kao npr da se 300 % može nadogaditi grafa...
    2. ne mora raja pisat objašnjenja, nek da link sajta gdje mogu naučit nešto više, recenzije su brate zamršene da bi kopao po pojmovima za sada ...
    3. ne želim provocirat nikoga i izvinjavam se svima kojim sam to napravio ...
    4. nadam se da će opet neko u dogledeno vrijeme napisat neko objašnjenje vezano za prednosti i mane važnih komponenti
    5. neću zaboravit ovaj sajt iz više razloga a jednog posebno ; sada sam potućen do koljena što se znanja tice, bio sam i glup al za 5 godina ako Boga, vidjet ćemo :)
    6. upravo sam koristio EDIT, hvala na podsjećanju da ta opcija postoji 8)
    7. ovaj sajt nije namjenjen samo pametnim i intelektualnim informatičarima nego i početnicima-raji generalno kao ja :wink:
    8. kada pitam zašto mi se nadamo da će nam to intelektualni objasniti !
     
  10. GW

    GW Moderator

    Sve je to super, samo ne znaš da dnevno dođu 2-3 osobe i pitaju sve isto ko i ti i to se ponavlja u nedogled. A sva ta pitanja odgovorena, samo treba malo kopati po forumu. Naravno, svi ste nestrpljivi i hoćete sve, odmah, kratko, jasno. A i taj neki bezobrazluk ne pomaže. Kad nekog moliš za besplatan savjet, moraš biti skroman i ponizan i malo šarmirati raju da ti pomognu.
     
  11. harisgh

    harisgh Novi član

    Pozz za sve....imam na raspolaganju 4000km....pa ako vam nije mrsko da mi sklopite sta fino da jede malu djecu. :)
    slopio sam i ja nesto,ali mislim da bi vi to puno bolje uradili.
    treba mi za sve skoro,3d modeliranje,programiranje,igrice. To mi je za iduce 4 godine masina.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Drago mi je cuti da kupujes novi racunar, no ne kupujes Golf 2 pa da ti traje 4 godine. Dakle, besmisleno je sada potrositi spomenuti iznos te ocekivati da ce biti konkurentan kroz naredne 4 godine. U tom smislu, moja preporuka je da prepolozivs budzet na 2+2 i novu nadogradnju napravis za dvije godine, tu negdje ce se pojaviti i Windows 8 itd.

    Kupujes li i monitor?
     
  13. harisgh

    harisgh Novi član

    da ide i monitor.
    moze se uvjek prodati koji dio i kupiti novi :)
    sad mi treba zvijr.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    i7 2600, odgovarajuca ploca, obavezno ssd, min. 6GB ram-a, brand napajanje i kuciste... Za konkretne modele zavisi gdje kupujes, kod nas ili vani? Posto svakako neces odmah kupovat, kad bude vrijeme dobices i preporuku graficke :D
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    i7 2600 ima DC kontroler, tako da 6GB memorije nema smisla. Ili 4, ili 8.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Ostalo mi od starih i7 9xx, hvala na ispravci i informaciji :)
     
  17. Juka

    Juka Komšija

    Znas da ploce sa 1155 sckt. imaju problema (fabricki fizicki feler) i da se trebas jos nekih 2mj strpit dok proizvodjaci pocnu slat na trziste ispravne ploce!
     
  18. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Istina.

    Ako već mora čekat 2 mjeseca, može se strpit još malo pa sebi kupit i buldozer sa osam jezgri.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    harisgh
    Uzimi ovo iz mog potpisa jest da je malkice vise od 4000km.Ali sve se moze igrati.Doduse za grafu ovu sad sto imam kupio sam je sa ebaya i cekam da mi dodje jos jedan pa da imam sli.Ali eto mozez u nas umjesto ove u genelecu uzeti evga gtx 580.A sve ostalo mozes ko u mene.Jedino mozda neki ssd ak ti treba.Meni jos ne trebaju.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sve se moze igrati i sa 2000 jeftinijom konfiguracijom na 19x12 rezi.