Molba za izbor kupnje kvalitetnog kompjutera

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by galactico, Feb 19, 2010.

  1. artemis

    artemis Komšija

    Tolike pare i uzeta ta napojna... tu se moglo/trebalo daleko bolje i sigurnije proci.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i kud od diskova izabra hitachi.... :roll:
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    Eto samo kad pogledas u UE imas 5850 za 50km manje imas CM690 advanced II kuciste za cenera vise i sigurno bolju napojnu za iste pare.
     
  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    One diskove, jer sam mu htio raid, ali da i dalje ne bude preskupo. Kao sto sam vec rekao, moze se bolje proci ako se bude kupovalo u vise razlicitih prodavnica, ovo sam mu samo dao konfiguraciju, a sada na njemu je da vidi gdje je sta najjeftinije ako mu se da traziti i peglati. Razlog koji sam zaboravio navesti sto sam sve uzeo u plusu je to sto ovaj momak je htio da uzme na kredit iz razloga sto mu lakse pada 250KM mjesecno godinu dana, nego da izvali 2.2K u cugu.
     
  5. galactico

    galactico Novi član

    e da se javim i ja malo opet ;)

    hvala na komentarima i prijdelozima ...

    imam ja jednog druga, on radi za Njemacku informaticku tvrtku u Zagrebu i sa njim sam razgovarao o temi ... e sada mislite mnogo ljudi gnjavim ... pa da !, ali razloge znate ako ste citali temu ...

    Evo sto on predlaze

    Gigabyte P55-UD3, s1156 (matična ploča)
    Procesor Intel i5 750, 2.66GHz (procesor, jači od ovog prije)
    DDR3 4GB (2x2GB) Kingston, 1333MHz (ram memorija, 4 GB)
    Sapphire HD 5770, 1gb GDDR5 duaL (dvi + hdmi) (GRAFIČKA, ima HDMI KONEKTOR ZA LCD ..)
    HDD WD 500Gb, 5000AAKS (ipak svi kažu da su ovi noviji diskovi od WD-a bolji nego prije )
    CoolerMaster Elite 332 (kučište, taman omjer cijena-kvaliteta)
    CORSAIR 400W, CX Series (napajanje, mnogo dobro :) )
    DVD upisivač LG GH22NP (dvd snimač)

    jos :

    Gigabyte P55-US3L, DDR3x4 soc 1156 - sto ovo znaci ?


    To je matična ploča, jedna od boljih, u nju ide max 4 x DD3 komada memorije KAKO ? sta treba kupit 2 pa opet poslije 2 ? (DDR3 je ova zadnja memorija, najbrža trenutno), teoretski 16Gb ram memorije možeš ugurati u nju :)

    Core i3 530 2,9GHz - imal core i3 da je bolje od 530 te da je vise od 2,9 ghz


    Kod novih procesora brzina u Ghz nije više toliko važna, bitan je broj procesorskih jezgri i neke druge stvari - noviji procesori imaju u sebi više procesorskih jezgri, ovaj ima dvije, jači modeli imaju 4 jezgre al su par puta skuplji... Ovo je malo slabija verzija procesora, nismo ju previše koristili, ako sredstva dozvoljavaju, radije uzmi nešto jače :)

    E te jezgre me bune :roll:

    HDD WD Caviar 640GB 64MB Cache


    to je hard disk, kapaciteta 640 gigabajta, sa 64 megabajta keš memorije (što više keš memorije to brže čita manje datoteke, recimo, kod igara to ima smisla.. ) inače, nisu mi nešto ti WD diskovi, Seagate se definitivno manje kvare...


    9800GT 512MB DDR3 ... koliko sam na netu vidio ova 9800 je zadnja ili gotovo zadnja serija, jel dobra i sto je bolje... koja je alternativa ovoj grafickoj ...


    Svi se slažu da je Ati Radeon HD4850 bolji izbor.. ( vidi npr. http://gamers.ba/forum/6/94389/nvidia-9 ... i-hd-4850/ ) za iste pare.

    Napajanje Coolermaster 550W extreme power ... postoj neka i superb sa 770w ! ...


    550W je i previše, al ajmo reć, taman.


    Eto ...

    E sada u jednoj ponudi sam dobio ovo :

    Apacer DDRIII 2GB 1333MHz BOX x 2 OVO X 2 me buni, jel ovo 4 GB rama ili ...

    odnosno

    sto znaci, Quad ( qvadro = 4 = cega ? )
     
  6. galactico

    galactico Novi član

    Hvala ti drug, ne brini ja kao laik cijenim svaki pokusaj a sruge strane i kritike raje sto su ti komentirali ...

    drugo, vjeruj mislim kupit racunar za kes :), al da se nebi hvalisao to ne zelim imam ja i kredita ovamo tako da nije to ni bitno na kraju ...pa sam negdje malo tajanstven s jedne strane zbog toga ...
     
  7. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Fakat ni ja ne razumijem zasto si ti zapeo za 9800GT, kazes imas kesa, a hoces fakat dobar komp, u tom slucaju zaboravi 9800GT/GTX/GTS, 5850 je barem duplo jaca (daje duplo vise FPS-a u igrama, bez obzira na sintetiku). Takodjer ako ti pare niti odnos dobivenog/ulozenog nisu problem, nema sta da razmisljas, uzmi onu plocu i onaj procesor. 4xDDR3 znaci da ima 4 utora (4 rupe za ubacivanje), s tim da bi ti ubacio memoriju u samo 2 rupe (ne moraju biti sve 4 popunjenje, ali mora biti barem 1 da bi kompjuter uopste radio). Ako budes uzimo 5850 moraces uzeti napojnu preko 400w (iako ona Corsair 400CX nije losa, ja je imam kod sebe), iz razloga ako budes kasnije (nakon 2-3 godine ubacivao drugu graficku) nadogradjivao kopjuter (a rekao si da hoces). Sto se tice diska ti ne moras uzimati 2 pa praviti Raid0, to je pegla i nije za pocetnike, ali zato mozes uzeti
    HDD WD CaviarGP 1000 GB WD10EARS SATA-300 7200rpm 64 MB 163.83KM bez pdv 191.68KM sa pdv u Genelec-u ili
    HDD 1TB SEAGATE SATA-300 32MB ST31000528AS 185KM gotovinsko placanje u Plusu
    Da se Seagate manje kvari od WD, je glupost. Ja cak sta vise mislim da je WD generalno kvalitetniji, s tim da ova pomenuta serija (preciznije tacno ovaj pomenuti disk) je najbrzi 7200rpm disk na svijetu za svoje pare. Ja sa 2 ovakva u raid0 radim 220MB/s average kod citanja i oko 210MB/s pisanje.
    I Quad core znaci da ima 4 procesorske jezgre, taj tebi treba, a ne onaj i3. Manje vise ti uzmi ono sto sam ti ja rekao, samo bih ti ja i/ili ostala raja sa foruma mogli sada tacno naci radnje u kojima su najjeftinije pomenute komponente, i to bi ti bila zadnja i konacna lista komponenti koje bi kupio na tacno napisanim mjestima.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    210MB/s pisanje? :roll:
     
  9. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Greska. 210MB/s je bilo na drugom slice-u od nekih 100-tinjak GB (sistemski), a na podatkovnom je bilo 164MB/s prosjek, a maximum je bio 220MB/s
    [​IMG]
    2xWD6400AAKSraid0podatkovnislicewrite64k.JPG

    [​IMG]
    2xWD6400AAKSraid0podatkovnisliceread64k.JPG

    [​IMG]


    Steta sto nemam screenshot od brzine citanja, imao sam ga negdje, ali na osnovu ove prve 2. slike vidimo da je brzina pisanja manja za 10 u odnosu na brzinu citanja. Prateci tu logiku dolazimo do brzinje pisanja 220MB/s. Kao sto sam na pocetku naglasio ovo je brze jer je ovo sistemski slice koji je manji od ostatka i nalazi se na pocetku. To sam uradio jer je potrebnije brze pisanje i citanje na sistemskim particijama (WXP, W7, linux, itd.), kao i manje latencije, dok to kod particije za potatke i nije previse bitno. Mozda sam ja pogrijesio sto sam rekao da je brzina pisanja 220MB/s, ali brzina pisanja ide i do 220MB/s za average write (ovisno o velicini slice-a i poziciji slice-a u odnosu na druge slice-ove koji se nalaze u raid-u) sa 2 WD6400AAKS diska u raid0 konfiguraciji.
     
  10. galactico

    galactico Novi član

    Dakle da zumiramo, kojislave koliko vidim ti i ovaj moj drug se slazete oko maticne ploce a mislim i o procesoru da se slažete

    MB GIGABYTE GA-P55-UD3 RAID Firewire GLAN 2xPCI-Expr. 16X Crossfire LGA1156
    iNTEL CORE i5-750 BOX 4x 2.66GHz 8MB L3 Sck.1156

    One diskove, jer sam mu htio raid, ali da i dalje ne bude preskupo. e raid i klokovanje hocu samo kad konjislave saznam sta je to ? :?

    nego sad sam skonatao one oznake i3 je tri procesorske jezgre, quad je 4, i5 je 5, i 7 je 7 lotova ;)
    te je intel trenutno tu u prednosti naspram amd- a ? jeli tako ?

    jos koliko vidim ove p55 maticne su dobre. samo koja je bitna razlika znas li izmedju ove dvije,
    GIGABYTE MB GA-P55-US3L 2.0 vs B GIGABYTE GA-P55-UD3 RAID Firewire GLAN 2xPCI-Expr. 16X Crossfire LGA1156?

    I drugo, sto je latencija i zasto je ona bitan, koje omjer do bola ? kazu tamo na recenziji kao manji je bolji omjer ( a zadnja cifra 18 ili 20 ) ???
     
  11. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    nego sad sam skonatao one oznake i3 je tri procesorske jezgre, quad je 4, i5 je 5, i 7 je 7 lotova ;)
    te je intel trenutno tu u prednosti naspram amd- a ? jeli tako ?

    galactico druže

    Broj koji se nalazi određuje klasu procesora. Što je broj manji niža klasa procesora, kužiš?
    Što bi bilo sljedeće Core i3 ima dvije jezgre, a ne 3 jezgre. Intel uopšte nema trojezgrene procesore. Core i5 je 4 jezgre. Core i7 je takođe 4 jezgreni procesori iz visoke klase procesora sa trokanalnom memorijom.
     
  12. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Mani se te 9800 ako imas love :D
     
  13. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Kada sam rekao latencija u prici koja se odnosila na diskove, mislio sam na seek time, random access time, ili koje vec ime jos ima.
    Overklokanje prestavlja postavljanje postavki za procesor da radi izvan njegovih fabrickih postavki, odnosno da bude brzi nego sto zapravo jest. To se postize povecavanjem frekvencije procesora. Postoje 2 nacina za to. 1. je povecavanje mnozitelja (multiplyera) procesora i ostavljanja FSB onakvog kakav jeste, s tim da ovo ne mogu svi procesori, odnosno tek mali broj njih moze, a to su intelovi Extreme serije procesori (koji su jako skupi) i "Black Edition" serije AMD procesori. 2. je povecavanje frekvencije FSB-a, a ostavljanje mnozitelja (multiplyera) onakav kakav jeste (danas najcesca metoda overklokinga). Ovim postavkama pristupas iz BIOS-a maticne ploce, odmah nakon sto se kompjuter upali (najcesce pritiskom "DELETE" tipke).
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Druze galactico ja koliko vidim iz tvojih postova za tebe je sve ovo špansko selo.Bilo koji komp da kupis tebi je svejedno jer tesko da ces osjetiti razliku jer ja kako vidim ti se palis na veci broj u imenu komponente a ne na realne perfomasne.

    Kazes da je danas intel u prednosti spred amd-a.
    I to je tacno sa jednog gledista dok sa drugog nije.U performance per MHZ brzi je intel a u performance per buck(ili ti dolar) brzi je AMD.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Stvar je u tome da je on sebi zarctao neku "intelektualnu" raspravu o njegovoj konfiguraciji iako on o računarima zna vrlo malo. Nije tu bitno što mu je Enis u prvom postu odmah dao odličan odgovor, bitno je da se to razvuče i analizira par mjeseci.
     
  16. Juka

    Juka Komšija

    Nazalost tu nisu ITC da ga ucine sretnim!!!!
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Koliko vidim, komponente gledas u Plusu. Enis je preporucio sljedece:
    - 22" monitor
    - P55 ploca
    - Core i5-750
    - 4GB DDR3-1333
    - Radeon HD 5850
    - HDD 640GB+
    - PSU 550-600W
    Da uprostimo, odes sa ovim spiskom u Plus i kazes im da ti sastave, gotova stvar. Posto si vec zacrtao da je Intel bolji od AMD-a...
    INTEL CORE i5-750 BOX 4x 2.66GHz 8MB L3 Sck.1156!!! 467KM
    MB GIGABYTE GA-P55-UD3L RAID Firewire GLAN 2xPCI-Expr. 16X Crossfire LGA1156 243KM
    DDR III 2GB 1333MHz APACER (dva komada) 104x2= 208KM
    VGA SAPPHIRE ATI HD5850 1GB DDR5 HDMI/DVI/DISPLAY PORT DX11!!! 666KM
    HDD 750GB WD SATA-300 32MB 154KM
    NAPOJNA JEDINICA COOLER MASTER Real Power M 520W Modular 188KM
    SAMSUNG SM P2350N 483KM
    U totalu, 2409KM. Za gotovinu 2240KM. Za jos nekih 150 uzmes kuciste i mirna Bosna. Ako je puno para, reci da popravljamo.
     
  18. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Super je ta konfiguracija, samo mu je premalo 2GB RAM memorije danas, a ako se sjećam dobro on je napisao da mu pare nisu problem tako bi komotno mogao uzeti 4GB malo bržeg RAM-a od tog što si mu ti preporučio.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jos samo da malo bolje pogledas sta pise u hurminom postu sve ce biti OK.
     
  20. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    moja preporuka kao i svih ostalih corei5 ili phenomII X4 965,DDR3 naravno a ostalo zavisi od tebe koliko se mozes izvaliti za plocu,napojnu,hdd,grafu,kuciste ITD